Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Çocuklarda Alerjiyi Tetikleyen 6 Besin

Alerjik hastalıklar; genetik olarak yani anne babadan kalıtımsal olarak geçebilir. Ayrıca genetik kaynaklı alerjilerin yanında çocuğunuzun yaşadığı ortamın ve tükettiği besinlerin de alerjik hastalıkların oluşmasında payı vardır.

Toz, polen, sigara dumanı, evcil hayvan tüyleri, rüzgarlı ya da soğuk hava gibi nedenlerin tetiklediği bir alerji türü olan alerjik bronşiyal astım, çocuğunuzun tükettiği besinlerle yakından ilgili bir hastalıktır. Sık öksürükler, nefes almada zorluk ya da göğüste hırıltı gibi durumlar da bu alerjik hastalık belirtileri arasındadır.

Hangi Besinler Alerjiyi Tetikler?

Bazı besinler alerjik bronşiyal astımı tetikleyebilir. Çocuklarda alerji ortaya çıkmasına neden olan besinler hakkında bilgi sahibi olarak bebeğinizin vücudunun alerjik reaksiyon göstermemesi için önlemler alabilirsiniz. Hangi besinlerin alerjen olduğunu öğrenerek ise ilk adımı atabilirsiniz. İşte sizin için hazırladığımız alerjiye sebep olabilen besin türleri;

1. Kızartmalar

Yağda kızartılarak yapılan yemekler çocuğunuzun midesinde, bir sindirim sistemi hastalığı olan reflüye neden olabilir. Reflü nedeniyle midedeki asit, yutma borusuna doğru çıkar. Mide asidinin bu süreçte solunum yoluna kaçması nedeniyle alerjik bronşiyal astım tetiklenebilir.

2. Hazır Soslar

Mayonez ve ketçap gibi çocuğunuzun severek tükettiği hazır soslar da çocuklarda alerji görülme ihtimalini artıran besinler arasındadır. Mayonezin yağlı bir gıda olması ve midenin boşalma süresini uzatması, ketçabın ise asidi bol bir besin olan domatesten yapılması reflüye neden olarak çocuğunuzun alerjik astımını tetikleyebilir.

3. Asitli İçecekler

Kola, gazlı portakal suyu gibi içeceklerde asit miktarının yüksek olduğu bilinen bir gerçektir. Yoğun asit nedeniyle mideye zarar veren bu içecekler, alerjik bronşiyal astımın ilerlemesine neden olabilir.

4. Çikolata

Her ne kadar çocuğunuz onu vazgeçilmez bir besin olarak görse de çikolata, alerjik hastalıkları tetikleyen yiyecekler listesinde yer alır. İçerisinde çok miktarda kafein bulunan çikolata, çocuğunuzun midesinde asit üretir ve bu da alerjiye sebep olabilir.

5. Çiğ Soğan ve Sarımsak

Çocuğunuzun sağlığı için onun salatalarına kattığınız çiğ sarımsak ve soğan, amaçladığınızdan çok farklı etkilere sebep olabilir ve çocuğunuzun alerjisini tetikleyebilir. Midede asit salınımını arttıran yiyecekler arasında bulunan çiğ sarımsak ve çiğ soğan, reflü nedeniyle çocuğunuzun alerjik bronşiyal astımını tetikleyebilir.

6.Bal

Bal, hazmı zor olan bir gıda maddesidir. Bu nedenle çocuğunuza verdiğiniz balın miktarını fazla tutmamakta yarar vardır; çünkü fazla miktarda bal, reflüye yol açabilir.

Bonus: Belirtileri Ortaya Çıkmadan Alerjiye Karşı Önlem Alın

Ebeveynlerin ikisinde de alerji bulunması, bebeklerde alerji görülme riskini %70’e çıkarır. Eğer anne ya da babasında alerji varsa çocuğunuzun bağışıklığını bebeklik döneminden itibaren güçlendirerek alerjinin ortaya çıkma ihtimalini düşürebilirsiniz. Çocuklarda alerji görülme riskini azaltmak için beslenmesinde prebiyotik ve etkinliği kanıtlanmış probiyotik kaynaklı gıda bulunmasına dikkat etmelisiniz.

Öncelikle “Alerji nedir?” sorusunun cevabını öğrenerek çocuğunuzda daha alerji oluşmadan önlemler alma yolunda ilk adımı atabilirsiniz. “Alerji nedir?” başlıklı yazımızı okuyarak detaylı bilgiye ulaşabilir ve “4 Adımda Alerji ve Alınabilecek Önlemler” konulu içeriğimize göz atarak bebeğinizi alerjiden korumanın yollarını öğrenebilirsiniz.