Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Devam Sütü Nasıl Hazırlanır

Bebeğiniz için en üstün besin anne sütüdür. Anne sütü ile beslenmenin mümkün olmadığı durumlarda doktorunuza danışınız. Anne sütü eksikliği ya da yokluğunda ise doktorunuzun tavsiyesi ile bebeğinize ayına uygun devam sütü verebilirsiniz.

Çocuk devam sütlerini çevrenizden mama, bebek maması, devam maması gibi isimlerle duymuş olabilirsiniz. Devam sütü nasıl hazırlanır sorusunun cevabını size detaylı olarak açıkladık. Çocuk devam sütlerini hazırlarken suyun ısısı, suyun miktarı, kullanılan mamanın ölçek sayısı ve mamanın yeterince çalkalanması çok önemlidir. Çocuk devam sütlerini nasıl hazırlayacağınızı ve hazırlarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizin için detaylıca açıkladık.  

İçindekiler

 • Çocuk devam sütünü hazırlarken nelere dikkat etmelisiniz?
 • Aptamil Çocuk Devam Sütlerinin Hazırlama Ölçüleri
 • Aptamil 1 Nasıl Hazırlanır?
 • Aptamil 2 Nasıl Hazırlanır?
 • Aptamil 3 Nasıl Hazırlanır?
 • Aptamil 4 Nasıl Hazırlanır?
 • Aptamil 5 Nasıl Hazırlanır?

Bebek devam sütü nasıl hazırlanır?

Bebek beslenmesinde ‘Devam sütü ne kadar verilmeli?’ sorusu kadar, ‘Devam sütü nasıl yapılır?’ sorusunun cevabını öğrenmeniz de bu süreçte size büyük fayda sağlar. ‘Devam sütü nasıl hazırlanır?’ diye merak ediyorsanız içeriğimizi okuyabilirsiniz.  Ayrıca ‘Devam sütü ne kadar sürede tüketilmeli?’ ve ‘Devam sütü biberonda ne kadar saklanabilir?’ gibi önemli soruların cevaplarını da yazımız ile öğrenebilirsiniz.

Çocuk devam sütünü hazırlarken nelere dikkat etmelisiniz?

 • Çocuk devam sütü, kutusunda belirtilen hazırlama talimatlarına uygun şekilde hazırlanmalıdır.
 • Çocuk devam sütü vücut ısısında olmalıdır, el bileğinize bir iki damla damlatarak kontrol edebilirsiniz.
 • Çocuk devam sütünü her seferinde taze olarak hazırlamalısınız.  
 • Çocuk devam sütünü kutu üzerinde belirtilen ölçek sayısına uygun olarak hazırlanmalıdır.
 • Bebeğinizi çocuk devam sütü ile beslerken beslenme pozisyonuna dikkat etmelisiniz. Bebek anne kucağında, başı annenin kolu ile desteklenir pozisyonda olmalıdır.

Aptamil Çocuk Devam Sütlerinin Hazırlama Ölçüleri

Her 30 ml su için 1 ölçek Devam Sütü kullanmalıdır.

Aptamil 1 Nasıl Hazırlanır?

*Aptamil 1 bebek sütü doktorunuzun önerisine göre doğumdan itibaren bebeğinizin 6 ayı dolana kadar kullanılır. Aşağıda yer alan örnek beslenme tablosundan yararlanabilirsiniz.

Aptamil 2 Nasıl Hazırlanır?

6-9 ay aralığındaki bebekler için kullanılan Aptamil 2 devam sütü, bebeklerin 6 ayı dolduktan sonra kullanılmaya başlanır ve 9 ayı dolunca Aptamil 3 devam sütüne geçiş yapılır. Aşağıda yer alan örnek beslenme tablosundan yararlanabilirsiniz.

Aptamil 3 Nasıl Hazırlanır?

9-12 ay aralığındaki bebekler için kullanılan Aptamil 3 devam sütü, bebeklerin 9 ayı dolduktan sonra kullanılmaya başlanır ve 12 ayı dolunca Aptamil 4 çocuk devam sütüne geçiş yapılır. Aşağıda yer alan örnek beslenme tablosundan yararlanabilirsiniz.

Aptamil 4 Nasıl Hazırlanır?

12-24 ay aralığındaki bebekler için kullanılan Aptamil 4 Çocuk Devam Sütü, bebeklerin 12 ayı dolduktan sonra kullanılmaya başlanır ve 24 ayı dolunca Aptamil 5 Çocuk Devam Sütü'ne geçiş yapılır. Aşağıda yer alan örnek beslenme tablosundan yararlanabilirsiniz.

Aptamil 5 Nasıl Hazırlanır?

24-36 ay aralığındaki bebekler için kullanılan Aptamil 5 Çocuk Devam Sütü, bebeklerin 24 ayı dolduktan sonra kullanılmaya başlanır ve 36 ayı dolana kadar kullanılır. Aşağıda yer alan örnek beslenme tablosundan yararlanabilirsiniz.

 

Anneler Tarafından Sık Sorulan 5 Soru

1. Devam sütü ne kadar bekler?

Devam sütü ambalajı açıldıktan itibaren 4 hafta içerisinde tüketilmelidir. ‘Aptamil Devam Sütü açıldıktan sonra ne kadar kullanılır?’ sorusunun cevabı da 4 haftadır. 4 haftalık sürenin daha rahat takip edilebilmesi için açılan kutuya açılma tarihi not edilebilir.

2. Devam sütü oda sıcaklığında ne kadar bekler?

Aldığınız ürünü kuru ve serin bir yerde muhafaza edebilirsiniz. İdeal saklama sıcaklığının 5 ila 30 derece arasında olmasına özen göstermelisiniz. 30 dereceyi aşan sıcaklıklarda ürünü buzdolabının kapak kısmında saklayabilirsiniz. Ürünü direkt güneşe maruz kalmayacak şekilde saklamalısınız.

Ürünün bakliyat cinsi besinlerle aynı yerde muhafaza edilmemesini öneririz. Ürünü ocak, kalorifer gibi ısı yayan cihazlara yakın tutmamalısınız. Aptamil Devam Sütleri Akıllı Kutu ürünleri kendi ambalajında saklanmalıdır. Açılan akıllı kutu kapağın ortasından bastırılıp, tam kapandığından emin olunmalıdır. Karton kutu kullanıyorsanız arzunuza göre ürünü folyosundan çıkarıp temiz cam bir kavanozda muhafaza edebilirsiniz.

3. Devam sütü hazırlandıktan sonra ne kadar bekler?

‘Hazırlanan devam sütü ne kadar sürede tüketilmeli?’ ya da ‘Devam sütü yapıldıktan sonra ne kadar bekler?’ diye sorup düşünmekte haklısınız. Çünkü kullanıma hazır devam sütlerinin belli bir sürede tüketilmesi gerekir. Peki devam sütü yapıldıktan sonra ne kadar bekler? Toz formundaki hazırlanmış Aptamil Devam Sütleri 1 saat içinde tüketilmelidir. Sıvı Aptamil Çocuk Devam Sütleri de hazırlandıktan belli bir süre içinde tüketilmelidir. Açıldıktan sonra Sıvı Aptamil 1 Bebek Sütü 24 saat içinde, Sıvı Aptamil 2 Devam Sütü ve Aptamil 1 yaşından itibaren Çocuk Devam Sütü 48 saat içinde tüketilmelidir. Ürünler açıldıktan sonra mutlaka buzdolabında saklanmalıdır.

4. Devam sütü ile kahvaltı nasıl hazırlanır?

Çocuk devam sütünü hazırlayıp (120 veya 150 ml) içine kahvaltı malzemelerini karıştırarak koyulaştırıp bebeğinize kaşıkla yedirebilirsiniz. Kahvaltı malzemesi olarak peynir, zeytin ezmesi, yulaf, pekmez gibi besinler kullanabilirsiniz.  6-8 aylık bebeğinizin devam sütlü kahvaltı karışımına yumurta sarısı da ekleyebilirsiniz. Bebeğiniz sadece anne sütü alıyorsa bu tarifleri anne sütü ile de hazırlayabilirsiniz. Ayrıca çocuk devam sütünü hazırlayıp içine 7 tahıllı ballı  ürününü karıştırarak koyulaştırıp kaşıkla bebeğinize verebilirsiniz.

5.Devam sütü nasıl kullanılır?

Bebeğinizi çocuk devam sütü ile beslemek için öncelikle kutusunda belirtilen hazırlama talimatlarına uygun şekilde hazırlamalısınız. Ayrıca bebeğinizi çocuk devam sütü ile beslerken beslenme miktarlarına uymalısınız. Çocuk devam sütü vücut ısısında olmalıdır. Bunu anlamak için devam sütünü el bileğinize bir iki damla damlatarak kontrol edebilirsiniz. Çocuk devam sütünü her seferinde taze olarak hazırlamayı ve 1 saat içinde bebeğinize vermeyi unutmamalısınız. Eğer bebeğiniz devam sütünü bitiremediyse sütün kalanını mutlaka döküp, bir daha kullanmamalısınız.

 

Anne sütü bebeklerin bağışıklığının en büyük destekçisidir. Zengin içeriğiyle anne sütü bebeklerin bağışıklık sistemini destekler, hastalıklara karşı korunma seviyesi de artırır. Yokluğu ya da eksikliğinde ise doktora danışılarak çocuk devam sütü ile bebeğin beslenmesi desteklenebilir.

*Bebeğiniz için en üstün besin anne sütüdür. Anne sütü ile beslenmenin mümkün olmadığı durumlarda doktorunuza danışınız.

*D vitamini çocuklarda bağışıklık sisteminin normal işlevine katkıda bulunur.