Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Bebeğimin Ek Gıdaya Geçişi: Diyetisyen Beste Taşkın Anlatıyor

Bebek beslenmesinde ek gıdaya 6. ayın sonunda başlanır. Bebeklerin sindirim sistemleri 6. ayın sonunda gelişmiş ve ek gıdaya uygun hale gelmiş olur. Erken ek gıdaya geçiş hem bebeğin sindirim sistemini zorlar hem de alerji riski yaratabilir. Ek gıdaya erken geçen bebekler katı gıdaya alışıp anne sütünü ya da devam sütünü reddedebilir. Tüm bunlar bebeğin gelişimini olumsuz etkileyen faktörlerdir.

Bebeğin beslenme rutininde 1 yaşına kadar ara öğün olarak yer alması gereken ek gıdada miktarlara dikkat etmek gerekir.  6. ayını doldurmuş olan bebekleri ek gıdaya başlatırken şunlar göz önüne alınabilir;

-Ek gıdaya tadımlık miktarlarda başlanır.

-İlk günlerde birkaç çay kaşığı ile başlanan ek gıda miktarı, ilerleyen günlerde bir tatlı kaşığına çıkarılabilir.

- Bebeğe 7. ayda günde bir bebek kavanozu kadar ek gıda verilmelidir.

- 8. ve 9. aylarda ek gıda miktarı günde 2 bebek kavanozu ya da 2 çay bardağı kadar olmalıdır. 

- 6-9 ay arasında günde en fazla 2 bebek kavanozu ek gıda verilmesi bebek beslenme rutini için idealdir.

- 9-12 ay arası ek gıda miktarı günde en fazla 3 bebek kavanozu yani 3 çay bardağı kadar olmalıdır.

- Yoğurt, meyve püresi, sebze püresi, sebze çorbası bu aylardaki bebekler için uygun ek gıdalardır.

Ek gıdaya hangi besinlerle başlanmalıdır?

Bebeğiniz için ek gıdaya başlayacağınız yiyecekler önemlidir. Başlangıçta sebze, yoğurt ve meyvelerden ayına göre uygun olanları sırayla başlatabilirsiniz. Tatlı tatlarından dolayı ilk meyvelerle başlamak sonrasında sebzeyi reddetmelerine neden olabilir. Bu yüzden ilk sebzeler ve alerjik bir durum yoksa yoğurt, ardından meyveler ile tanıştırmak uygun olacaktır. Ek gıdaya başlarken sebze olarak havuç, kabak ve patates tercih edilmelidir. Yoğurt ise anne sütünün yanı sıra çocuk devam sütü ile de yapılabilir.

Bunları ilk zamanlar püre olarak vermek, 7. ayın sonu itibarıyla pütürlü gıdalara yavaş yavaş geçmek gerekir. Başlangıç sebzelerinden sonra öğünler taze fasulye, avokado, enginar, bal kabağı, bezelye ile çeşitlendirilebilir.

Ek gıdaya geçerken tercih edilecek meyvelerin başında ise elma, armut, şeftali gelir. Bu meyveler cam rendede püre haline getirilip bebeğin ilk meyve öğünlerinde verilebilir.  Meyve öğünlerini çeşitlendirmek için muz ve kayısı da kullanılabilir.

Tahıllara 6. aydan sonra ek gıdaya geçişle birlikte başlanabilir. Bebeğinize 6. aydan 36. aya kadar lif ve B vitamini bakımından zengin ve doyurucu olan kaşık mamaları ara öğün şeklinde tükettirebilirsiniz.

Ek gıdaya geçen bebeğin yemeklerine zamanla et ve balık takviyeleri yapılabilir. Sebze yemeklerine 7. aydan itibaren az miktarda çift çekilmiş kuzu eti eklenebilir. 8. ayda ise yüzey balıklarına tadımlık olarak çorba ve yemeklerine eklenerek başlanabilir.

Bebeğin beslenmesinde önemli yer tutan yumurtaya ilk olarak sarısı tüketilerek başlanmak gerekir.  Bebeğin 6. ayda az az yemeye başladığı yumurta sarısının miktarını zamanla artırabilir, tamamını 8. ayında tükettirebilirsiniz. Yumurta beyazı yedirmek için ise bebeğin 1 yaşını doldurmasını beklemelisiniz. Bebeğinize kuru baklagilleri yedirmeye de 9. ayda başlayabilirsiniz.

3 gün kuralı neden önemli?

Ek gıdaya geçişte bebeklere üç gün kuralı uygulanır. İlk kez besinlerle tanışan bebeklerde alerjik reaksiyonlar görülebilir. Sindirimde zorlanma veya alerji olup olmadığını anlamak için temkinli ilerleyerek 3 gün kuralını uygulamak önemlidir.

3 gün kuralına göre, bebek için yeni olan besin 3 gün boyunca yedirilip, olumsuzluk olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer bebek bu besine karşı bir reaksiyon göstermediyse bebeğin beslenmesine o besin eklenebilir. Bu şekilde her yeni besin için 3 gün kuralı uygulanmalıdır.

 

Diyetisyen

Beste Taşkın