Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Hamileliğin 12 Erken Belirtisi

Hamileliğin en bilindik belirtilerinden biri adet gecikmesinin yaşanmasıdır fakat adet gecikmesinden önce hissedebileceğiniz pek çok erken belirti evde gebelik testi yapmadan önce size hamile olduğunuzu müjdeleyebilir. Hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız muhakkak doktorunuza danışınız ve kan testi yaptırınız.

İşte hamile olabileceğinizi işaret eden 12 erken hamilelik belirtisi

1-Adet gecikmesi

Hamileliğin en önemli habercilerinden biridir. Rutin adet düzenine göre beklenen tarihte adet kanamasının yaşanmaması akıllara hamilelik ihtimalini getirir. Tabii ki her adet gecikmesi hamilelikten dolayı yaşanmayabilir. Hava değişiklikleri, stres, hormonal rahatsızlıklar bu gecikmeye neden olabilir.

2-Mide bulantısı

Hamileliğin ilk haftalarında artan hormon seviyeleri nedeniyle hazım zorlaşır ve bu durum mide bulantısına neden olur. Ayrıca uterisin büyümesi ile mideye baskı sonucunda da bulantı sorunu yaşanabilir. Özellikle sabah bulantıları şeklinde kendini gösterir. Her hamilelikte mide bulantısı yaşanmaz, bu kişiden kişiye değişen bir durumdur.

3-Baş dönmesi 

İlk haftalarda mide bulantısına eşlik eden baş dönmesi sorunu yaşanabilir ancak bazı anne adayları bu belirtiyi hiç yaşamayabilirler. Bazı anne adayları ise düşük kan şekeri ya da kan basıncı nedeniyle kendinden geçip bayılabilirler.

4- Lekelenme tarzında kanama

Gebeliğin en erken belirtilerinden biri de lekelenme tarzında kanamadır. Yumurta yerleşirken bu kanamanın olması normaldir. Lekelenme tarzında kanama pek çok nedene bağlı olabileceği için doktorunuza başvurunuz.

5- Yorgunluk ve uyku hali

Hamileliğin başlarında kendini sürekli yorgun hissetme, halsizlik ve sürekli uyku hali yaşanabilir. Bunun en temel nedeni hamilelik hormonu olan progesteronun yükselmesidir. Progestrronun yatıştırıcı etkisi uyku isteğinde artışa neden olur. Siz de sabahları yataktan bir türlü kalkamıyorsanız, televizyonun karşısında aniden uyuyakalıyorsanız hamile olabilirsiniz.

6- Sık idrar çıkma

Büyüyen uterusun mesaneye baskı yapması sürekli idrara çıkma ihtiyacına neden olabilir. Hamileliğin ilk 3 ayından sonra giderek azalır.

7- Artan vajinal akıntı

Hamileliğin ilk başlarında artan östrojen salgısı ve yumurtalıkların daha aktif çalışmaya başlaması nedeniyle koyu kıvamlı, açık renkli ve kokusuz vajinal akıntı ortaya çıkabilir. Eğer akıntı kötü kokuluysa ve rengi şeffaf değilse mutlaka doktorunuza başvurunuz.

8- Bel, karın ve kasık ağrısı

Hamileliğin en başında hissedilen bu belirtiler size hamile olduğunuz hakkında ipuçları veriyor olabilir. Fetusun rahme yerleşirken meydana getirdiği bu ağrılar hafif kasılma ve kramp şeklinde kendini hissettirebilir.

9. Göğüslerde hassasiyet ve büyüme

Tıpkı adet önce dönemde hissedilen ağrı, şişkinlik ve hassasiyet hamileliğin erken belirtilerinden biridir. Bu belirtilere meme ucundaki rengin koyulaşması da eşlik edebilir. Aynı şekilde koltuk altında ve göbek çevresinde deri renginde değişiklik yaşanabilir.

10- Kokulara karşı aşırı hassasiyet

Önceden rahatsız etmeyen kokular aniden dayanılmaz hale geldiyse, özellikle yemek kokularına katlanılamıyorsa bu durum hamilik nedeniyle ortaya çıkan koku hassasiyetinden kaynaklanabilir.

11-Ruh halindeki değişiklik

Hamilelikle birlikte değişen hormonal dengeler anne adayının ruh halini etkiler ve ani değişimlere neden olabilir. Hiç neden yokken ağlayama başlama, aşırı duygusallaşma, aşırı sinir en sık görülen belirtilerdendir.

Hamilelik belirtileri hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için "Hamilelik Belirtileri Nelerdir?" yazımızı da okuyabilirsiniz.