Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamileliğin kesin tespiti için kandan ya da idrardan gebelik testi ve ardından ultrason görüntülemesi yapılır. Ancak adet döngüsünün gecikmesinden ve hamilelik testinden önce de bazı erken gebelik belirtileri görülebilir.

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

İlk hamilelik belirtilerinin başlama zamanı her anne adayında farklılık gösterebilir. Bu nedenle ¨Hamilelik belirtileri ne zaman başlar?¨ sorusunun cevabı; bazı kadınlar için adet döngüsünün gecikmesi, bazıları için ise hamileliğin başladığı ilk haftalar olabilir. Adet döngüsünün bir hafta ya da daha uzun süre gecikmesinden önce görülebilen hamilelik belirtileri ise şunlardır:

 • Meme Hassasiyeti: Adet periyodunda olduğu gibi hamileliğin başlangıcında da memede hassasiyet oluşabilir. Gebeliğe bağlı olarak değişen hormonlar nedeniyle hamileliğin birinci ya da ikinci haftasında memede ağrı, şişme ya da karıncalanma hissedilebilir. Ayrıca areola denilen meme ucu çevresindeki halkaların rengi koyulaşabilir.

 • Mide Bulantısı: Hamilelikte mide bulantısı ve kusma genellikle 4. ila 6. haftalar arasında yaşanabilir. Bazı anne adaylarında ise bu daha erken haftalarda görülebilir. 

 • Yerleşme Kanaması: İmplantasyon kanaması olarak da bilinen açık kahve ya da pembe kanama da gebeliğin erken belirtilerindendir. Her anne adayında görülmemekle birlikte hamileliğin başlangıcından ortalama 10 ila 14 gün sonra hafif lekelenme olabilir. Döllenmiş yumurta, uterus yani rahim duvarına tutunur ve bu da az miktarda açık renkli kan gelmesine neden olabilir. 

 • Bazal Vücut Isısında Artış: Ovülasyon yani yumurtlama döneminde bazal vücut ısısı artabilir. Dinlenilmiş haldeyken sahip olunan sıcaklığı ifade eden bazal vücut ısısındaki değişimi anlamak için her gün yataktan kalkmadan önce vücut ısısı ölçülür.

  Yaygın olarak görülebilen bu durumların yanı sıra bazı anne adaylarının yaşayabildiği ilk hafta hamilelik belirtileri şunlardır:

 • Ağızda metalik bir tat hissedilmesi

 • Artan kan hacmine bağlı olarak baş ağrısı hissedilmesi ya da baş dönmesi olması

 • Bazı kokulara karşı hassasiyet gelişmesi

 • Söz konusu durumlar, erken hamilelik belirtileri olabileceği gibi adet dönemine girme ya da başka bir sağlık sorunu kaynaklı da gerçekleşebilir. Hamile olunup olunmadığını anlamanın en doğru yolu, Beta HCG kan testi ve doktorun talebi ile ultrason görüntülemesi yaptırmaktır. Her anne adayının hamileliğinin kendisine özgü olduğunu ve belirtilerin farklılık gösterebileceğini de hatırlamakta fayda vardır.

 • Kalp atım hızında artış olması

 • Progesteron adlı hamilelik hormonunun artması sonucu yorgun hissedilmesi

 • Belirli yiyecekleri yemek isteme ya da yiyeceklerden tiksinme

 • Hormonal değişiklikler ve kan hacmi artışına bağlı olarak burunda tıkanıklık olması

 • Anne adayının kendisini mutsuz hissetmesi 

Söz konusu durumlar, erken hamilelik belirtileri olabileceği gibi adet dönemine girme ya da başka bir sağlık sorunu kaynaklı da gerçekleşebilir. Hamile olunup olunmadığını anlamanın en doğru yolu, Beta HCG kan testi ve doktorun talebi ile ultrason görüntülemesi yaptırmaktır. Her anne adayının hamileliğinin kendisine özgü olduğunu ve belirtilerin farklılık gösterebileceğini de hatırlamakta fayda vardır.

Hamilelik belirtileri hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için "Hamilelik Belirtileri Nelerdir?" yazımızı da okuyabilirsiniz. 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Taner Usta

 

 

Kaynaklar