Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Hamilelikte Folik asitin önemi

Folik asit bebeğinizin erken gelişimini desteklediğinden hamileliğinizin ilk trimesterinde anahtar rol oynayan besleyici bir maddedir. Ne işe yaradığını, ne kadar ihtiyacınız olduğunu ve hangi besinler sayesinde alımı artırıp nöral tüp problemleri riskini azaltabileceğinizi öğrenin.

Folik asit – Bebeğinizin gelecekteki sağlığını korumanın yolu

Folik asit bebeğinizin, birinci ayda ortaya çıkan ve sonunda omurilik ve beynini oluşturan nöral tübün oluşumunda önemli rol oynar.

Bunlar bir araya geldiğinde bebeğinizin tüm vücudunun kontrol merkezi olan merkezi sinir sistemini meydana getirir ve gelecekteki büyümesinin, gelişiminin ve fonksiyonlarının normal ilerlemesinin temelini oluşturur. Fetusta nöral tüp oluşumuyla annenin aldığı folik asit arasında köklü bir ilişki olması folik asitin neden hamilelikte önemle tavsiye edilen beslenme desteklerinden biri olduğunu açıklıyor. 

Yeterli folik asit alımının ayrık omurga gibi nöral tüp defektleri riskini düşürdüğü gözlemlenmiştir. Ayrık omurga gibi kusurlarda, düzgün birleşmeyen omurilik açıkta kalır ve gelişim problemlerine yol açar.

Folik asit, birçok yiyecekte bulunmasına rağmen, yediklerinizden yeterli seviyede alınması zordur. Günlük takviye alınmasıyla bebeğinizin gelişimini desteklemek için yeterli miktarı aldığınızdan emin olabilirsiniz.

Hamilelikte ne kadar folik aside ihtiyacım var?

”Kimi yiyecekler folat (folik asit kaynağı yiyecekler) barındırsa da önerilen günlük 400mcg’lık ihtiyacınızı gidermenin en iyi yolu ek destek olarak almaktır.  Bu konuda mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Kimi kadınlarda nöral tüp defekti riski daha yüksek olduğundan, daha yüksek koruma sağlamak amacıyla hamileliklerinde daha fazla folik aside ihtiyaç duyabilirler. Doktorunuz aşağıdaki durumlarda günlük folik asit alımınızı arttırabilir:

 • Sizde ya da eşinizde nöral tüp defekti varsa
 • Ailenizin geçmişinde nöral tüp defekti varsa
 • Nöral tüp defektine sahip başka bir hamilelik geçirdiyseniz
 • Diyabet hastasıysanız
 • Epilepsi tedavisi görüyorsanız

İlk trimesterinizdeyseniz ve hamilelik öncesi folik asit desteği almadıysanız endişelenmeyin. Şimdi başlayıp 12. haftaya kadar devam edebilirsiniz. Ancak mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Folat, yiyeceklerden edinebileceğiniz folik asit kaynağıdır. İyi folat kaynağı besinler şunlardır;

 • Koyu yeşil yapraklı sebzeler
 • Esmer pirinç
 • Tahıllı ekmek
 • Zenginleştirilmiş kahvaltılık gevrek

Folat, suda çözünen bir madde olduğundan bazı pişirme tekniklerine karşı hassastır; özellikle yüksek ateşte kaynatma ve hafif ateşte kaynatma gibi. Eğer sebzelerinizi yüksek ateşte kaynatıyorsanız içindeki folat miktarının %80’ini, hafif ateşte kaynatıyorsanız %40’ına kadarını kaybetme riskiniz var. Folat açısından zengin sebzeleri hazırlarken içeriğini korumak için buharda pişirme, ağartana kadar az ateşte pişirme ya da fırında pişirme tekniklerini seçebilir ya da çiğ tüketebilirsiniz.  Eğer yüksek ateşte kaynatarak tüketecekseniz kaynattığınız suyu sebze suyu olarak kullanabilir ya da çorbanıza besleyici bir gıda olarak ekleyebilirsiniz. 

YİYECEK (100g)

FOLAT (mcg)

Kuşkonmaz (haşlanmış)

173

Ispanak (çiğ)

114 …

Kahvaltılık gevrek

111-133

Bürksel lahanası

110

Kuruyemiş (çiğ)

93

Brokoli (çiğ)

90

Tahıllı ekmek

88

Roka

88

Beyaz lahana (çiğ)

84

Marul

55

Bezelye (dondurulmuş, haşlanmış)

47

Portakal (çiğ)

31

Yeşil mercimek (haşlanmış)

30

Çilek (çiğ)

20

(Meyve ve sebzeler için önerilen porsiyon 80 gr.’dır.)

Sonraki Adım

Eğer henüz hamileliğinizin 12. haftasında değilseniz beslenme düzeninizde en az 400mcg folik asit alımı olduğundan emin olun.  Bu konuda mutlaka doktorunuza danışın.

Aşağıdaki folat zengini yemek ve atıştırmalıklarla hamileliğiniz boyunca folik asit alımınızı arttırabilirsiniz:

 • Köri soslu pazılı esmer pirinç ve mercimek
 • Tahıllı tost ekmeği üzeri fırında pişmiş fasülye
 • Fırınlanmış karalahana cipsi
 • Humus dip soslu brokoli