Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Hamilelikte Mide Bulantısı

Hamilelik belirtileri arasında mide bulantısı birçok gebenin yaşadığı bir durum. Bu mide bulantısının sebebi, gelişmekte olan plasentanın ürettiği HCG adı verilen hormonudur. Bu hormon, hamileliğinizin sağlıklı ve rahat geçmesini sağlayarak sizi değişimlere hazırlasa da gebelikte mide bulantısının kapılarını açar. Hamilelikte mide bulantısını sadece bununla açıklayamayız. Stres, yorgunluk düşük kan şekeri, B6 vitamini yoksunluğu da midenizin çok çabuk bulanmasına sebep olur. Unutmayın, siz hamilesiniz ve vücudunuz her zamankinden daha hassas olarak farklı tepkiler verebilir. Telaşlanmayın, neyse ki hamilelikte mide bulantısına çözüm olacak yollar bulunuyor.

Hamile olduğunuzu düşündüğünüz ve bunu netleştirdiğinizden beri mideniz bulanıyor ve bunun ne kadar süreceğini merak ediyorsanız, bu süreci size adım adım anlatmamızda fayda var.

İlk 8 Haftaya Dikkat!

Öncelikle şunu belirtelim, çoğu hamile mide bulantısı yaşasa da vücut buna kusma olarak tepki vermeyebilir.  Yani bulantınız olsa bile illa ki kusmanız gerekmiyor çünkü aslında bu bulantı hissi gerçek bir kusma ihtiyacına işaret etmiyor. Bahsettiğimiz mide bulantıları, hamileliğin hemen sonrasında belirmeye başlar. Bu bulantılar, 6 ve 8. haftalarda şiddetlenir. Özellikle sabah bulantılarının sık sık belireceğini bu dönemde görebilirsiniz. İlk 8 haftalık dönemde bulantınızı tetikleyecek yemek ve diğer kokulardan uzak durmanız, az az ve sık sık yemek yemeniz gerekiyor. Bu dönemde bulantınızı hafifletmek için sık sık sıvı tüketmeyi unutmayın.

Gebelik Bunaltıları Ne Zaman Geçer?

8 hafta boyunca şiddetli ya da hafif bir şekilde hissettiğiniz mide bulantısı artık yavaş yavaş son bulacaktır. Gebelikte mide bulantısı, 8. haftadan sonra yavaş yavaş azalmaya başlayacaktır. Gebeliğin 12-14. haftalarında artık neredeyse mide bulantısı döneminde sona gelmiş olacaksınız. 14. haftadan sonra, haftalardır çektiğiniz mide bulantısının yerini rahatlamışlık hissi alacak. Tebrikler, gebelikte bulantı vakasını atlattınız. Fakat sizi yeni gelişmeler de bekliyor olabilir.

Mideye Baskı Dönemi

14. haftadan sonra klasik hamilelik bulantılarını yaşamıyor olsanız da yavaş yavaş midenizin rahatsız olduğunu hissedebilirsiniz. Bu durum ilk günlere geri döndüğünüzü zannetmenize sebep olabilir. Merak etmeyin, midenizde hissettiğini baskılar ve ince ağrılar o dönemlere geri döndüğünüzü göstermez. Rahminizi destekleyen dokular, bebeğinizin büyümesiyle doğru orantılı olarak genişlediği için, hamileliğin ileriki dönemlerinde mide ağrılarına benzer sancılarla karşılaşabilirsiniz. Özellikle 32. haftadan itibaren vücudunuzdaki kan miktarı artar. Bu hacim artışıyla birlikte rahminiz, diyaframa ve mideye baskı uygulayabilir. Bu da mide ağrılarına ya da bulantılarına sebep olabilir.