Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Hamilelikte Varis Çorabı Kullanımı

Hamileliğinizin ilerleyen şu günlerinde bacaklarınızdaki damarların üzerinde ya da çevresinde bazı renk değişimleri olduğunu mu fark ettiniz? Bunlar özellikle büyük toplardamarlarda mavimsi yeşil damarlar şeklinde ya da daha küçük kılcal damarlarda kırmızı mavi, mor minik örümcek ağı şeklindeki değişimler mi? Bu görüntüsel değişimlere bir de bacaklarınızda kramp, kaşıntı, sıcaklık ve yanma hissi, ayak bileğinizde şişme, yorgunluk ya da gerginlik hissi de ekleniyorsa sizde de birçok anne adayında olduğu gibi hamilelik varisleri oluşmuş olabilir. Hamilelikte varis şikayetlerinizi azaltmak için ise en etkili yöntemlerden biri hamilelikte varis çorabı kullanımıdır.

Hamilelikte sık karşılaşılan sorunlardan biri olan varisler için doktorunuzun yönlendirmesiyle ağrılarınızı azaltıcı bazı tedaviler uygulayabilirsiniz. Bunlardan biri de hamilelik varis çorabı kullanımı olabilir. Peki hamilelikte varis neden olur? Hamilelikte varis çorabı kullanımı nasıl olmalıdır? Varis çorabı hangi özelliklere sahip olmalıdır?

Hamilelikte varis neden olur?

Varis yüzeysel toplardamarların hastalığıdır. Bacaklarda yüzeysel toplardamarların düzensiz bir şekilde uzaması, genişlemesi ve kıvrımlar oluşturması varis olarak adlandırılır. Genel olarak daha önce varis problemi olan anne adaylarında hamilelik sırasında varis oluşumu daha da ilerleyebilirken, daha önce varisi hiç olmayan anne adaylarında gebelikte varis görülebilir. Hamilelikte varisin birçok sebebi olabilir.

•Başta progesteron olmak üzere hormonların damar düz kaslarını genişletmesi,

•Özellikle hamileliğin son dönemlerinde anne rahminin bacaktan gelen toplardamarlar üzerine baskı oluşturması,

•Vücutta dolaşan kan miktarının artması,

•Bu dönemde artan kan miktarının bacaklarda toplanması ve bacaklara olan basıncın artması varis oluşumunu hızlandırabilir.

Gebelikte ortaya çıkan varisler, özellikle de büyük toplardamarlara ait olan varisler, sıklıkla vücudun alt bölgesinde, bacaklarda oluşur. Bacaklardaki toplardamar duvarlarındaki elastikiyetin bozulmasıyla kan ileriye hareket ettirilemez. Bu yüzden hamilelikte varis oluşur.

Hamilelikte varisi olanlar nelere dikkat etmelidir?

Gebelikte varislerle ilgili sıkıntı yaşamamak için bazı önlemler alabilirsiniz. Gebelik sırasında uzun süre ayakta durmamanız, uzun süre oturarak hareketsiz kalmamanız bunların başında gelir. Bacak bacak üstüne atarak ya da bağdaş kurarak oturmanız da varislerinizi ilerletebilir.

Hamilelikte varislerinizin oluşumunu engellemek ya da varis ağrılarınızı azaltmak için şunları yapabilirsiniz;

  • Bol yürüyüş, yüzme, özellikle bacak kaslarını çalıştıracak egzersizler
  • Geceleri uyurken veya dinlenirken ayaklarınızın altına birkaç yastık koyarak ayakları kalp hizasından yukarıda tutmak
  • Çok dar giysiler giymemek
  • Bol bol su içip çok tuzlu gıdalar tüketmemek
  • Aşırı sıcak ve kaynar su ile banyo yapmamak
  • Hamilelikte varis çorabı kullanmak

Hamilelikte varislerinizle ilgili en iyi tedavi yöntemlerini doktorunuzdan öğrenebilirsiniz. Gebelik sırasında oluşan varislerin gebelik sonrasında takip edilmesi ve düzelmeyenlere tedavi uygulanması süreci için de doktorunuza danışabilirsiniz.

Hamilelikte varis çorabı kullanımı nasıl olmalıdır?

Hamilelikteki varis ağrılarınızı azaltmak için varis çorabı kullanmak etkili bir yöntem olabilir. Hamilelikte varis çorabı mevcut şikayetlerin azalmasına destek olurken, varisin ilerlemesini geciktirebilir. Hamilelik varislerinizle ilgili sıkıntınızın azalması için doktorunuzun onayı ve yönlendirmesiyle basınçlı varis çorapları giyebilirsiniz.

Varis çoraplarının gündelik hayatta giydiğiniz çoraplara göre farkı, bacağı daha kuvvetli basınçla sarmasıdır. Varis çorabı, yapıldığı elastik malzeme sayesinde basınç uygulayarak bacağınızı kuvvetlice sarar. Bu şekilde kan dolaşımınızı düzenler ve damarlarda biriken kanın yukarı itilmesini sağlar. Bilek ve ayak kısmını daha kuvvetli saran çorap sayesinde kan kalbinize doğru pompalanır. Varis çorabının uyguladığı basınç sayesinde bacaklarınızdaki toplardamarlarda yaşanan göllenme ile beraberinde ağrılarınız azalabilir.

Hamilelikte varis çorabınızı giyerken de bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Varis çorabınızı giyerken, kırışıklık veya katlanma olmamasına özen göstermelisiniz. Eğer çorap bacağınızda kat yaparsa o bölgedeki kan dolaşımını olumsuz etkileyebilir. Varis çorapları farklı boy ve uzunlukta olacak çeşitliliğe sahiptir. Varislerinizin yeri ve boyutuyla ilgili hangi tür çorabı giyeceğinizle ilgili en iyi bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz.

Varis çorabı hangi özelliklere sahip olmalıdır?

Gebelikte varis çoraplarını kullanırken bazı özelliklere sahip olması önem taşır. Varis çoraplarının size uygunluğu, sağlayacağınız faydayı da doğrudan etkileyebilir. Bunun için hamilelikte kullanacağınız varis çorabının;

  • Damarın içindeki kanın akışını kolaylaştıracak basınçta olmasına,
  • Bacak çapına ve uzunluğuna uygun ölçülerde olmasına,
  • Kilotlu varis çorapların hamileler için özel üretilmiş çoraplar olmasına ve anne karnındaki bebeği sıkmayacak şekilde rahat olarak tasarlanmış olmasına özen göstermelisiniz.

Varisinizin yoğunluğu ve derecesi hangi tarz varis çorabı kullanacağınızı belirler. Diz altı, diz üstü, kilotlu, kasıklara kadar uzanan olmak üzere farklı çeşitleri bulunan varis çorabını, doktorunuzun da onayıyla basınç oluşturma düzeyleri ve varislerin oluştukları bölgeye göre seçip kullanmalısınız.  Sabah yataktan kalkmadan ayaklarınızı birkaç dakika iyice kaldırdıktan sonra giyip, mümkünse tüm gün boyunca kullanmalısınız. Özellikle egzersiz yapacaksanız, seyahat edecekseniz veya uzun süre ayakta kalacaksanız varis çorabı giymeyi unutmamalısınız.  

Varis çorabını kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Hamilelikteki varisleriniz doğum yaptıktan birkaç ay sonra dahi kaybolmuyor, aynı zamanda varise bağlı gelişen ağrı ve şikayetleriniz devam ediyorsa tedavisi konusunda doktordan bilgi alabilirsiniz.

Sağlıklı ve rahat bir hamilelik geçirmeniz için bazı noktalara özellikle özen göstermeniz gerekebilir. Alınabileceğiniz küçük önlemler ve farklı uygulamalarla, rahat bir hamilelik dönemi geçirerek bebeğinizi dünyaya getirmek için Rahat Bir Hamilelik Dönemi Geçirmenin Sırları başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Kaynaklar