Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Kaşık Maması Nedir

Kaşık Maması Nedir?

Kaşık mamaları;  bebeğinizin ek gıdaya geçiş dönemiyle beraber tanışacağınız, muhallebi kıvamında olan, kaşık maması ismiyle bilinen sütlü ve tahıllı ek gıdalardır. Kaşık mamaları içeriğinde; süt, meyveler, tahıllar ve vitaminler de içeren ek besinlerdir. Bebeklerin 6. ayı dolduktan sonra kullanılır. Kaşık mamaları 2 çeşittir. Suyla hazırlanan sütlü kaşık mamaları ve sadece tahıl içeren anne sütü ya da devam sütü ile hazırlanan tahıllı kaşık mamaları.

Sütlü Kaşık Mamaları;

 • Sütlü kaşık mamaları su ile hazırlanır
 • Kaşık mamaları pişirilmeden hazırlanır
 • Muhallebi öğünü olarak da kullanılır
 • İçerisine bebeğinizin damak tadına göre elma, armut ve muz gibi meyveler eklenebilir
 • İçerisine tatlandırmak için pekmez eklenebilir
 • Ek gıda öğünüdür. Günde 1-2 öğün verilebilir
 • Sabah, öğle ya da akşam farketmeksizin herhangi bir öğünde kullanılabilir
 • Kıvamını bebeğinizin tercihine göre daha koyu ya da yumuşak ayarlayabilirsiniz.

 Tahıllı Kaşık Mamaları

 • Tahıllı Kaşık Mamaları sadece tahıl içerdiği için anne sütü veya devam sütü ile hazırlanır.
 • Tahıllı Kaşık Mamalarını bebeğinizin yoğurduna, kahvaltı karışımına, meyve ve seze pürelerine ekmek veya bisküvi yerine 1-2 çorba kaşığı kadar ekleyerek kullanabilirsiniz. Böylece öğünleri daha doyurucu ve besleyici olacaktır.
 • Aynı sütlü kaşık mamalarında olduğu gibi tahıllı kaşık mamalarını da istediğini herhangi bir öğünde kullanabilirsiniz.
 • Kıvamını bebeğinizin tercihine göre ayarlayabilirsiniz.
 • Muhallebi kıvamında kullanabilirsiniz.

Hem sütlü hem de tahıllı kaşık mamalarını hazırlarken üzerindeki kullanma talimatlarına uyarak hazırlamanız önemlidir.

Kaşık maması ile hazırlanmış kahvaltı tarifini videodan izleyebilirsiniz. 

 

Aptamil Kaşık Mamaları Nasıl Kullanılır?

120 Yıllık Bebek Beslenmesi Uzmanlığımızla, bilim insanları ve uzman ekibimiz ile bebek beslenmesi üzerine araştırmalar yapıyoruz. Aptamil Kaşık büyüme dönemindeki bebeğiniz için geliştirilmiştir. Bebeğinizin süt ve tahıl ihtiyaçlarına uygun seçenekler sunar.

Aptamil Sütlü Kaşık Serisi kalsiyum ve demir kaynağıdır. A, C ve D vitaminleri içerir. 6 aydan büyük bebekler için uygundur.

Aptamil 7 Tahıllı Ballı ise tahıllı kaşık maması çeşididir. Çeşitli tahıllar içerir. B1 vitamini kaynağıdır.

Aptamil Kaşık Ek Gıdaları 7 Çeşittir. Aşağıdaki ölçülere göre hazırlanır. 

 1. Aptamil Kaşık Sütlü Pirinçli; 150 ml kaynatılmış ılık suya, 5 yemek kaşığı Aptamil Kaşık Sütlü Pirinçli Tahıl Bazlı Bebek ve Küçük Çocuk Ek Gıdası katılarak muhallebi kıvamına gelene kadar karıştırılır.
 2. Aptamil Sütlü Ballı İrmikli; 160 ml kaynatılmış ılık suya, 5 yemek kaşığı Aptamil Kaşık Sütlü Ballı İrmikli Tahıl Bazlı Bebek ve Küçük Çocuk Ek Gıdası katılarak muhallebi kıvamına gelene kadar karıştırılır.
 3. Aptamil Sütlü İrmikli 4 Meyveli; 150 ml kaynatılmış ılık suya, 5 yemek kaşığı Aptamil Kaşık Sütlü İrmikli 4 Meyveli Tahıl Bazlı Bebek ve Küçük Çocuk Ek Gıdası katılarak muhallebi kıvamına gelene kadar karıştırılır.
 4. Aptamil Sütlü Bisküvili; 150 ml kaynatılmış ılık suya, 5 yemek kaşığı Aptamil Kaşık Sütlü Bisküvili İyi Geceler Tahıl Bazlı Bebek ve Küçük Çocuk Ek Gıdası katılarak muhallebi kıvamına gelene kadar karıştırılır.
 5. Aptamil Sütlü 7 Tahıllı Elmalı; 150 ml kaynatılmış ılık suya, 5 yemek kaşığı Aptamil Kaşık Sütlü 7 Tahıllı Elmalı Tahıl Bazlı Bebek ve Küçük Çocuk Ek Gıdası katılarak muhallebi kıvamına gelene kadar karıştırılır.
 6. Aptamil Sütlü Tam Tahıllı Yaban Mersinli; 160 ml kaynatılmış ılık suya, 4-5 yemek kaşığı Aptamil Kaşık Sütlü Tam Tahıllı Yaban Mersinli Bebek ve Küçük Çocuk Tahıl Bazlı Ek Gıdası katılarak muhallebi kıvamına gelene kadar karıştırılır.
 7. Aptamil 7 Tahıllı Ballı Kahvaltı; 200 ml anne sütü veya devam sütüne 5 yemek kaşığı Aptamil Kaşık 7 Tahıllı Ballı Kahvaltı katılarak muhallebi kıvamına gelene kadar karıştırılır.  Aptamil 7 Tahıllı Ballı Ek gıdayı toz olarak 1 çorba kaşığı kadar, meyve püresi ya da yoğurt gibi ek gıda öğünlerine de ilave edebilirsiniz. 

Servis Önerisi: Sebze pürelerine ve çorbalara ekleyerek besin değerlerini artırabilirsiniz. İçerisine meyve ya da meyve püresi ekleyerek bebeğinize lezzetli ve besleyici bir öğün hazırlayabilirsiniz.