Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Lohusalıkta depresyonu yenmek için 12 öneri

Bebeğinizi dünyaya getirdiğinizde çok mutlu olmanız gerekirken kötü hissederseniz endişelenmeyin. Birçok annenin karşı karşıya kaldığı, 2 haftadan uzun sürmeyen bu durum lohusalık depresyonudur. Bu dönemde bazı anneler hafif hüzün ve kaygı yanında duygularında da dalgalanmalar hisseder. Bu belirtiler normalde 7-10 gün içinde kendiliğinden düzelir. Fakat ilerleyen dönemlerde bu duyguların azalmaması ve hatta artması da söz konusu olabilir. Böyle bir durum yaşıyorsanız ve duygularınız sizi çok rahatsız etmeye başlarsa bir uzmandan destek almanız gerekebilir.

Lohusalık depresyonunu kısa sürede, kolayca atlatmak için bazı yöntemler deneyebilirsiniz. Peki lohusalık depresyonu içindeyseniz neler yapılabilirsiniz?

Peki bu durumda neler yapılabilir?

Kendinize iyi bakın

Bu dönemde bebeğinizin sağlığı kadar sizin sağılığınız da oldukça önemli. Vücudunuzun doğum sonrasında toparlanabilmesi için kendinize iyi bakmalısınız. Bunu da beslenmenize dikkat ederek, uykunuza özen göstererek yapabilirsiniz. Hem psikolojinizin hem de vücudunuzun iyileşmesi için bu iki önemli ihtiyacınızı tam olarak karşılamalısınız. 

Siz iyi bir annesiniz

Kendinize iyi bakmaya özen göstermeniz sizi kötü bir anne yapmaz ya da bebeğinizi sevmediğinizi göstermez. Aksine siz ne kadar kendinize iyi bakar ve kendinizi önemserseniz, bebeğinize o kadar pozitif yaklaşır ve faydalı olursunuz.

Sizin mutluluğunuz bebeğinize de yansır

Eğer siz kendinize iyi bakarsanız tüm kötü hislerden uzaklaşırsınız. Kendinizi önemli hissedin çünkü bir anne olarak sizin sağlığınız çok önemli. Sizin mutluluğunuzun bebeğinize de yansıyacağını unutmayın.

Çevrenizden yardım alın

Bazen yaşanan sıkıntıları aşmak için destek almak gerekir. Yaşadığınız süreç ile ilgili ne kadar bilgi sahibi olursanız üstesinden o kadar kolay gelebilirsiniz. Güvendiğiniz, tecrübeli insanlara, gerektiğinde doktorunuza sorularınızı yöneltmekten çekinmeyin. 

Duygularınızı paylaşın

Bu duyguları hisseden tek kişi siz değilsiniz.  Birçok anne doğum sonrasında lohusalık depresyonu yaşar. Sizin de çevrenizde daha önce bu duyguları yaşayan anneler olabilir.  Sevdiğiniz bir arkadaşınızla duygularınızı paylaşın, sizin gibi ne kadar çok insan olduğunun farkına varın. Hatta eşinizin de duygularınızı bilmesine, anlamasına izin verin.

Kendiniz için yapın

Kendinizi ne iyi hissettirecekse onu yapın. Sizi mutlu edecek kıyafetlerinizi giyin, çıkın ve sadece kendiniz için bir şeyler alın ya da yürüyün. Sevdiğiniz kitapları okumak ya da müzikleri dinlemek kafanızdaki olumsuz duyguları dağıtabilir. Kendinize zaman ayırarak iyi hissetmeniz, bebeğiniz için daha verimli olursunuz.

Dinlenmek için fırsat yaratın

Bebeğinize birkaç saat başkası bakabilir. Eğer bebeğinize bakabilecek biri varsa sadece dinlenmek için bir saat kadar izin isteyin. Uyumaya çalışın ya da sadece uzanın. Dinlenmek zihinsel ve fiziksel olarak rahatlamanızı sağlar. Dinlenirken telefonunuzu kapatın, insanlar biraz bekleyebilir.

Bebeğinizle gezinti yapın

Doğum sonrasında evde kalmak sizi daraltmış olabilir. Hava güzelse bebeğinizi bebek arabasına koyun ve gezintiye çıkın. Bebeğinizle gidebileceğiniz ve kendinizi mutlu hissedeceğiniz yerlerde biraz zaman geçirin. Bu size de bebeğinize de iyi gelecektir.

Biraz yavaşlayın

Bu yeni süreçte yaptığınız ve ilgilenmek zorunda olduğunuz işlerin sayısında bir anda artış olmuş olabilir. Bebeğinizin bakımının yanı sıra ev işlerini de eksiksiz yapmaya çalışıyor olabilirsiniz. Ev işleri biraz bekleyebilir. Unutmayın ki sizin ve bebeğinizin gereksinimleri, ev işlerinden daha önemli. 

Lohusalık döneminde kendinizi yorgun, mutsuz, hayal kırıklığına uğramış hissedebilirsiniz. Üstelik doğum nedeniyle vücudunuzdaki değişimler sizi rahatsız ediyor da olabilir. Ancak emin olun ki bu hissettiklerinizin hepsi geçici. Lohusalık depresyonunu, umutsuzluğa kapılmadan geçeceğini bilerek atlatabilmeniz mümkün. Ayrıca bu süreci rahat geçirmek için bebeğinizle yoga yapabilir ya da doğum sonrası egzersizlerle gevşeyebilirsiniz. Bu aktiviteler ile hem psikolojinizin hem de vücudunuzun toparlanmasına izin vermeniz lohusalık depresyonunu daha kısa sürede atlatmanıza destek olacaktır.