Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Mevsim Geçişlerinde Bağışıklık

Kışın soğuğundan mont, kazak ve bere ile korunmayı başarırken, yazın sıcağından ince ve açık renkli kıyafetlerle kurtulabiliriz. Peki, havanın bir sıcak bir soğuk olduğu dönemler?

Mevsim geçişlerinde havaların ani sıcaklık değişiklikleri, bebeklerin bağışıklık sistemini zayıflatabilir. Çünkü bebek bağışıklık sistemi yeterince gelişmiş değildir ve havadaki dengesiz sıcaklıklar bebekler açısından tehlike oluşturur. Aslında bahar dönemlerinde sadece bebek ve çocuklar değil, yetişkinler de hastalık riski altındadır. Ani ısı değişiklikleri bazı virüslerin oluşmasına neden olur ve bu tür vakaların yaşanmasını kolaylaştırır. Fakat bebekler henüz gelişmeyen bağışıklık sistemleriyle bu tür hastalıkları daha ağır yaşayabilirler. Bu durumda alınacak önlemler elbette var. İşte mevsim geçişlerine karşı bebek bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları.

En Önemlisi Anne Sütü

Bebeklerin bağışıklık sisteminin güçlenmesi konusunda en önemli paya sahip olan anne sütü, bu dönemde çok önemli. Çünkü anne sütü, bebeğin ihtiyacı olan tüm vitamin ve mineralleri içerir. Hepimizin bildiği gibi “bakterilerden korunmak” hastalıkları önlemektir. Fakat vücutla barışık yaşayan hatta bağışıklığa fayda sağlayacak yararlı bakteriler de vardır. Bu dost bakteriler, bağırsak sisteminin bir parçasıdır ve enfeksiyona karşı koruma sağlarlar. Anne sütünde bulunan prebiyotikler, yararlı bakterilerin sayısını, aktivitelerini ve etkisini güçlendirirler.Bu yüzden sık sık bebeğinizi anne sütü ile beslemelisiniz. Özellikle ek gıdaya geçiş yapan bebekler, bu dönemde her zamankinden daha fazla anne sütü almalı, bebeğin beslenmesinde 1 yaşına kadar temel besin mutlaka anne sütü olmalıdır. Ek besinler ara öğün olarak verilmelidir.  

Bağışıklık Güçlendirmek İçin C Vitamini

Bebeğiniz ek gıdalara geçtiyse hastalıklardan korunmanın en iyi yollarından biri, yeterli C vitamini takviyesi almaktır. C vitamini eşi bulunmaz bir antioksidandır. Maydanoz, limon, portakal, mandalina, greyfurt, kuşburnu gibi besinlerde C vitamini fazla miktarda bulunur. Bebeğinizin öğünlerinde bu yiyeceklere ağırlık verin. Bunun yanında A ve E vitaminleri de bebeğinize bu konuda yardımcı olacaktır. Bu besinlerin bebeğinizin ayına uygun olup olmadığı konusunda mutlaka doktorunuza danışın.

Prebiyotikler

  • Prebiyotikller yararlı bakterilerin gelişimini arttırırlar. Bu sayede, bağışıklık sistemi güçlenir ve enfeksyonel hastalıkların önlenmesine yardımcı olurlar. 
  • Bağırsakta zararlı bakteri yerleşimini engellerler.
  • Sindirime yardımcı olan maddelerin üretilmesinde de yine prebiyotikler devrededir. Böylece sindirim sistemini de düzenlenmiş olur.
  • Prebiyotikler aynı zamanda, bebekleri alerji riskinden korurlar.  

Probiyotikler

Vücudumuzdaki en önemli savunma noktalarımızdan birisi de bağırsaklar. Bebeklerin de öyle.  Probiyotikler, yararlı bakterilerdir ve bağırsaklarda savunma sistemini güçlendirirler.  Anne sütü, yoğurt ve kefir en önemli probiyotik kaynaklarından. Probiyotiklerin besin kaynağı ise prebiyotiklerdir. Prebiyotikler, probiyotik dediğimiz bu yararlı bakterilerin sayısını, aktivitelerini ve etkisini güçlendirirler. Yoğurdu 6. aydan itibaren bebeğinize verebilirsiniz. Kefiri bebeğinize ne zaman verebileceğinizle ilgili mutlaka doktorunuza danışın.

Mevsim Geçişlerinde Alerji Önlemi

İlkbaharlarda polenlerin ortaya çıkması, özellikle bebek ve çocuklarda astım, saman nezlesi gibi alerjik semptomlara neden olabiliyor. Bunun için rüzgârın sık sık estiği tozlu mekanlardan uzak durmakta fayda var. Bu dönemlerde güçlü bağışık sistemi için mevsim meyve ve sebzelerini tüketmek önemli fakat alerji vakalarının yaşanmaması için doktorunuzun tavsiye edeceği vitamin takviyelerini de kullanabilirsiniz. Vereceğiniz sebze ve meyvelerin bebeğinizin ayına uygun olması önemlidir. Bu konuda mutlaka doktorunuza danışın.

İlk 6 ay ve ek besine geçildiğinde de 2 yaşına kadar anne sütünden faydalanmak çok önemli. Anne sütü eksikliğinde ya da yokluğunda doktorunuza danışarak, prebiyotik içeren çocuk devam sütlerini kullanabilirsiniz. Bu şekilde hem bebeğinizin beslenmesine hem de prebiyotik ihtiyacını karşılamasına yardımcı olabilirsiniz.

Kendinize de İyi Bakın

Tıpkı bebekleri mevsim geçişlerinden koruma yoluna gidilmesi gibi yetişkinler de bu dönemlerde kendilerini korumalıdır. Siz sağlıklı olmadıkça bebeğiniz asla mutlu olmayacaktır. Tıpkı bebekleriniz gibi mevsim sebzelerinden yararlanmalı, vitamin takviyelerinde bulunmalısınız. Bunun dışında fiziksel aktiviteleri attırmak, bol bol su tüketmek, alkol kullanmamak bu süreçte yapmanız gereken şeylerden.