Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Oyuncaklar Nasıl Düzenlenmeli

Çocuğun gelişimi için oyun ve oyuncak şart ama bu oyuncakların sayısı her geçen gün artıyor ve sıra oyuncakları düzenlemeye gelince anneler için bu durum ne yazık ki kâbusa dönüşüyor. Peki, oyuncaklara evde yer açmanın, onları düzenlemenin pratik yolları var mıdır?

Öncelikle uzmanları dinleyin ve çocuğunuza gereğinden fazla oyuncak almayın. Çünkü gereğinden fazla oyuncak almak, oyuncaklardan sağlanacak faydayı da azaltıyor. Çocuklar oyuncaklarıyla duygusal bağ kuracağından fazla oyuncak aldığınızda ise ona sormadan hiçbirini atmayın. Bunları düzenlemenin yollarına bakın.

Her odada oyuncaklara yer açın

Çocuğunuz çoğunlukla kendi odasında oyun oynamayı tercih etse de diğer odalarda ve koridorlarda oyuncaklarına elbette rastlayacaksınız. Bunun için her odada raflar bulundurun. Bu raflar, hem dekoratif duracak hem de çocuğunuzun ulaşması ve sizin için oyuncakları ortadan kaldırması böylece kolaylaşacak.

Yerlere sepetler koyun

Birçok ev eşyası satan mağazada hem şık hem de çok oyuncak alabilecek genişlikte torba ve sepetler bulabilirsiniz. Evinizin bazı noktalarına bunlardan yerleştirmek işinize yarayacaktır.

Pratik araçlar edinin

Oyuncaklarını sıra sıra kapının arkasına asabilirsiniz. Bunlar için kapıya asılan, bölümleri olan tutacak gibi eşyalar mevcut. Bu tür cepli kapı modüllerinden birkaç tane edinebilirsiniz.

Oyuncak kutularının üzerine etiketler yapıştırın

Oyuncakları düzenlemenin pratik yollarından biri de etiketlemektir. Kutuların üzerlerine etiketlerle oyuncak gruplarının isimlerini yazın ve böylece neyi, nereye koyduğunuzu rahatlıkla bulabilirsiniz.

Banyodaki oyuncaklar için özel alan oluşturun

Banyoda küvette yıkanırken oynadığı oyuncaklar için küvetin hemen yanı başına minik raflar yerleştirin. Böylelikle çocuğunuzun oyuncaklara ulaşımı hem kolay olacak hem de sonrasında oyuncakları taşımanız gerekmeyecek. Oyuncakların kuruması da açık raflar olduğu için oldukça rahat olacak.