Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Prebiyotiklerin Yararları

Bebeğinizin sağlıklı beslenmesi için yaptığınız araştırmalarda veya bir doktor tavsiyesinde sürekli “prebiyotik” kelimesini duyuyor olmalısınız. Bu kelimenin sıkça kullanımı ve sizin sürekli karşınıza çıkması tesadüf değil. Bebek sağlığı için önemli olan prebiyotiklerin bebeklerin bağışıklık gelişimine etkisi oldukça fazla.

Hepimizin bildiği gibi “bakterilerden korunmak” hastalıkları önlemektir. Fakat vücutla barışık yaşayan hatta bağışıklığa fayda sağlayacak yararlı bakteriler de vardır. Bu dost bakteriler, yani probiyotikler bağırsak sisteminin bir parçasıdır ve enfeksiyona karşı koruma sağlarlar. Prebiyotikler, probiyotiklerin sayısını, aktivitelerini ve etkisini güçlendirirler.

Prebiyotiklerin Vücuda Yararları

  • Prebiyotikller yararlı bakterilerin gelişimini arttırırlar. Bu sayede, bağışıklık sistemi güçlenir ve enfeksyonel hastalıkların önlenmesine yardımcı olurlar. 
  • Bağırsakta zararlı bakteri yerleşimini engellerler.
  • Sindirime yardımcı olan maddelerin üretilmesinde de yine prebiyotikler devrededir. Böylece sindirim sistemini de düzenlenmiş olur.
  • Prebiyotikler aynı zamanda, bebekleri alerji riskinden korurlar.  
  • B ve K vitaminlerinin yanında, kalsiyum ve magnezyum gibi minerallerin vücuttaki emilimini arttırır.

Prebiyotiklerin Gelişimi İçin En Sağlam Reçete; Anne Sütü

Prebiyotik, Aptamil, Bağışıklık Sistemi

Yararlı bakterilerin üreyip gelişebilmeleri için uygun ortamı sağlayan prebiyotikler, beslenme yoluyla alınır. Bu yararlı bakteriler doğumdan itibaren vücutta bulunur fakat onların etkinliğini arttıran prebiyotikler, besinlerden alınır. Prebiyotiklerin oluşumunu ve güçlenmesini sağlayan en önemli besin ise anne sütüdür. Anne sütü içeriğinde, bebeğin ihtiyacı olan prebiyotik bileşenleri bulunur. Öyle ki anne sütünün en önemli bileşenleri arasında prebiyotikler ön plana çıkar. Bunun için ek besine geçildiğinde de 2 yaşına kadar anne sütünden faydalanmak çok önemli. Eksikliğinde ya da yokluğunda doktorunuza danışarak, prebiyotik içeren çocuk devam sütlerini kullanabilirsiniz. Bu şekilde hem bebeğinizin beslenmesine hem de prebiyotik ihtiyacını karşılamasına yardımcı olabilirsiniz.

*Bebeğiniz için en uygun besin anne sütüdür. Anne sütü ile beslenmenin mümkün olmadığı durumlarda doktorunuza danışınız. Aptamil Çocuk Devam Sütleri prebiyotik bileşen içerir. Prebiyotik bileşenler, bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olan probiyotiklerin gelişimini destekler.