Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür

Sezaryen Doğum Türleri Nelerdir?

Sezaryen doğum, bir komplikasyon olmadığı müddetçe yaklaşık 40 dakika ile 1 saat arasında tamamlanır. Diğer ameliyatlardan farklı olarak eş, doğum sırasında ameliyathanede annenin yanında kalabilir. Kesi ya da tıbbi işlem ve anestezi yöntemine göre farklı türleri bulunur. İki temel kesi tipi vardır: yatay / enine veya bikini çizgisi ve dikey / orta hat. İşte sezaryen doğum türleri ve bilinmesi gerekenler.

Yatay / Alt Segment (Pfannenstiel kesi)

En çok tercih edilen kesi türüdür. Karnın alt kısmına yatay bir kesi atılır. Daha az kan kaybına neden olur. Ameliyattan sonra kanama ve fıtık gibi diğer komplikasyon ihtimalleri çok düşüktür. Kesi yeri daha kolay iyileşir. Anne, sezaryen sonrası vajinal doğumu (SSVD) gerçekleştirebilir. Estetik açıdan da daha çok tercih edilir.

Dikey / Klasik Sezaryen (Midline Kesi)

Karın ve rahim üzerinde orta hat boyunca dikine bir kesi yapılır. Cilt açıldıktan sonra rahim de dikey olarak açılır ve bebek alınır. Bu kesinin avantajı, rahme biraz daha hızlı bir şekilde ulaşılabilmesidir. Eğer bebek sağlık problemi yaşıyorsa ya da annede fazla kanama varsa bu yöntem tercih edilebilir. Ancak söz konusu durumlar dışında pek tercih edilmez.

Sezaryen Histerektomi / Postpartum Histerektomi

Postpartum histerektomi, sezaryen ameliyatının gerçekleştiği sırada uterus yani rahmin de çıkarılmasıdır. Bu, plasentada ciddi doğum sonrası kanama olması durumunda veya plasenta rahim duvarlarından ayrılamadığında gerekli olabilir.

Doğumda Hangi Anestezi Türleri Uygulanır?

Doğum sırasında kullanılan iki tip anestezi vardır: bölgesel / lokal ve genel. Sezaryen doğum türleri için genellikle bölgesel anestezi uygulanır. Öte yandan bölgesel anestezi, annenin kan basıncını düşürebilir ve genel anestezi ile karşılaştırıldığında bu durum daha uzun sürebilir. Doğum öncesi anestezi uzmanıyla görüşme, anne adayının anestezi hakkında özel sorular sormasına imkan verir. Kendisine önerilen anestezi tipini etkileyebilecek herhangi bir tıbbi problemini uzmana iletmesini sağlar.

  • Genel Anestezi

Anestezi verildikten sonra 10 ila 20 saniye içinde anne uyur ve bilinci tamamen kapanır. Anne uykudayken mide sıvısının akciğerlere girmesini önlemek için nefes borusuna bir tüp yerleştirilir. Tüp ayrıca bir solunum makinesine bağlanır. Anestezi uzmanı, anesteziyi sürdürmeye devam ederken jinekolog da bebeği rahimden alır. Genel anestezikler daha hızlı etki eder. Bu yüzden acil bir müdahale gerektiğinde bu yöntem tercih edilir.

  • Lokal, Spinal ve Epidural Anestez

Epidural ve spinal anestezi ile anestezik ilaç, omurganın yanına enjekte edilir. Bu da annenin uyanık olmasına izin verirken ameliyatın ağrısız olmasını sağlamak için karın ve bacakları uyuşur. Genellikle lokal anestezi tercih edilir, çünkü annenin doğum sırasında uyanık kalmasına izin verir. Kadın, hastane personelinden ve aile üyelerinden destek alarak doğum deneyimini yaşayabilir. Bebekle de hemen iletişime geçerek ten tene teması gerçekleştirebilir.