Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Sezaryen Sonrası Cinsel Yaşam

Sezaryen Sonrası Cinsel Yaşam

Dokuz aylık hamilelik süreci ve ardından gelen doğumla birlikte çiftlerin aklında bazı sorular oluşur. Bu sorular arasında cinsel hayata ne zaman geri dönülebileceği de önemli yer tutar. Ancak unutmamalısınız ki hangi doğum yöntemi ile bebeğinizi dünyaya getirmiş olursanız olun vücudunuzun dinlenmeye ve yenilenmeye ihtiyacı var. Sezaryen sonrası cinsellik için de bu süreç geçerli.  ‘Sezaryen sonrası cinsel ilişki için ne kadar beklenmeli?’ merak ettiğiniz soruların başında gelebilir. Rahimin kasılarak eski boyutuna dönmesi ve serviks yani rahim ağzının kapanması genellikle altı hafta sürer. Bu sebeple sezaryenden sonra cinsel ilişki için altı hafta beklenilmesi önerilir.

Vücudunuz Cinsel İlişkiye Ne Zaman Hazır Olacak?

Cevabı merak edilen bir diğer soru da; ‘Sezaryen sonrası cinsel ilişki riskli midir?’ Sezaryen sonrası cinsel ilişki, serviks yani rahim ağzı kapanmadan gerçekleşirse riskli olabilir. Bu riski azaltmanın en iyi yolu, altı haftalık sürenin geçmesini beklemektir.

Bebeğin doğumundan sonra cinsel ilişkinin güvenli bir şekilde devam etmesi için serviksin kapanması gerekir. Vajinadan gelen bakteriler serviks açıkken doğrudan rahime gidip enfeksiyona neden olabilir. Ayrıca vajinal doğum gerçekleştirilmemiş olunsa dahi rahim eski boyutuna dönene kadar vajinal kanama olacaktır. Rahimin iç kısmının iyileşmesi ve serviksin tam olarak kapanması ise yaklaşık altı hafta sürer. Bu nedenle doğum sonrası tüm kadınlara, lohusalık döneminde cinsel ilişkiden kaçınmaları tavsiye edilir.

Bazı kadınlar cinsel hayata diğerlerine göre daha çabuk dönmeye hazır hissedebilirler, ancak kadın doğum uzmanı tarafından onay aldıktan sonra cinsel ilişkiye girilmesi önerilir.

Nasıl Hissedeceksiniz?

Cinsellik sadece fiziksel değil, aynı zamanda zihinseldir. Cinsel ilişkiyle ilgili tereddüt ya da korkunuz, gelecekteki cinsel deneyimlerinizi etkileyebilir. Sezaryen sonrasında ilk cinsel ilişkide ne hissedeceğinizden korkuyor olabilirsiniz. Aşırı yorgunluk hissedebilir, ağrı hakkında endişelenebilir veya sadece cinsel ilişkiye ilgi duymuyor olabilirsiniz. Eşinizle endişelerinizi paylaşın ve kendinizi hazır hissetmenizin önemli olduğunu bilin. 

Eşinizin de sizin sağlığınız ile ilgili kaygılar taşıyabilir ve bu sebeple çekinebilir. Bu sebeple hazır olduğunuzda bunu eşinize ifade edin.

Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Sezaryen sonrası cinsel ilişki esnasında kesi yerinizin etrafındaki alan sizi rahatsız edebilir. Bu nedenle karnınıza baskı uygulamayan cinsel pozisyonları denemeniz yararlı olacaktır. Doğumdan hemen sonra tekrar hamile kalmanın mümkün olduğunu unutmayın. Doktorunuza danışarak sizin için en uygun korunma yöntemine karar verin.

Emziren annelerde östrojen seviyeleri düşer. Bu da vajinal kuruluk ile sonuçlanabilir. Ancak bu geçici bir durumdur. Bazı kadınlar, sezaryen doğumundan sonra cinsel işlev bozukluğu yaşarlar. Bu yüzden ilişki anormal derecede acı veriyorsa bu durumu doktorunuza danışın.

Doğumdan sonra cinsel yaşantınızda dikkat etmeniz gerekenler hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz, ‘Doğum Sonrası Cinsel Hayat’ yazımızı okuyabilirsiniz.

Kegel Egzersizleri Yapın

Kegel egzersizleri vajinal kasları güçlendirir. Aynı zamanda, rahim, mesane ve bağırsakları destekleyen kasları da güçlendirmeye yardımcı olur. Bu sebeple kegel egzersizleri, iyileşme sürecinin ve cinsel hayata dönüşün önemli bir parçasıdır. Egzersizlerinizi, vajinal doğum yapan bir anneye göre daha kolay yapabilirsiniz. Çünkü pelvis tabanınız ağrı hissetmeyecek ve kaslarınız daha kuvvetli olacaktır.

Kegel Egzersizi Nasıl Yapılır?

Kegel egzersizlerine başlamadan önce pelvis taban kaslarınızı tespit etmeniz gerekir. İdrarın akışını ve aynı zamanda gaz çıkışını durdurmaya çalıştığınızı hayal edin. Eğer her iki hareketi de yapabildiyseniz doğru kası bulduğunuz anlamına gelir.

  • Kegel egzersizlerini yatarken, otururken veya ayakta yapabilirsiniz.
  • Perine kaslarınızı hafifçe sıkın ve gevşetin.
  • Sıkma başına 2 - 3 saniye ile başlayın ve kasılma işlemini 20 saniyeye çıkarın.
  • Bir seferde 2 - 3 kasılma ile başlayın ve ilerleyen günlerde bu sayıyı 5’e kadar çıkarın.

Bu kegel egzersizleri vajinal kasları güçlendirir ve cinsel hayata dönüş sürecinizi daha kolay hale getirebilir.

Geçen altı haftanın ardından ilk sezaryen sonrası cinsel ilişkinizde kendinizi rahat hissetmeniz oldukça önemli. Bunun için öncesinde sıcak bir duş yaparak gevşeyebilirsiniz. Çok fazla kaygıya kapılmadan bu süreci geçirebileceğinize inanın. Her şeyin zamanla daha iyiye gideceğini ve cinsel hayatınızın eskiye döneceğini unutmayın.