Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Yaz Aylarında Bebek Bakımı

Kış aylarında bebeğinizi soğuktan korudunuz, bağışıklık sistemini güçlendirmek için elinizden geleni yaptınız. Artık yaz geldi. Her mevsimin kendine has özellikleri olduğu için buna göre davranmak en doğrusu. Bebeğinizin sıcaktan etkilenmemesi ve sonrasında oluşacak hastalıklara zemin hazırlanmaması bu açıdan çok önemli. Peki, yaz mevsiminde bebek bakımı nasıl olmalı?

Sıvı Tüketimi Önemli

Bilindiği üzere ilk 6 ay bebek beslenmesinde aktif olan tek şey anne sütü olmalıdır. 6 aydan daha küçük bebeklerin su içmesindense anne sütüyle sıvı ihtiyacının karşılanması önerilir. Yaz aylarında sıvı ihtiyacı anne sütünün miktarı açısından da önemlidir. Hem bebeğinin sağlığı hem de kendi sağlığı için anneler özellikle yaz aylarında bol bol su tüketmeli. 6. aydan sonra bebeklerin sıvı takviyesine su eklenir. Bu konuda temiz olduğundan emin olduğunuz içme suyu (Su kaynatılıp tekrar soğutulabilir.) ve taze sıkılmış meyve sularından destek alabilirsiniz. Özellikle 6. aydan sonra vereceğiniz ek gıda ara öğünlerinden sonra  su içirmeyi unutmayın.

Pamuklu Kıyafetleri Tercih Edin

“Bebekler yaz aylarında nasıl giydirmeli?” sorusuna net olarak, sadece pamuklu kıyafetler şeklinde cevap verilebilir. Pamuklu kumaşlar, cildin ısısını çekerek vücudu serin tutar ve hava dolaşımını sağlar. Ayrıca pamuğun bir diğer avantajı, alerjik reaksiyonlara neden olmaması ve hassas cildi tahriş etmemesidir. Özellikle kapalı alanlarda hafif kıyafetleri tercih edin. Bebeğinizin, akşam serinliğinden veya böceklerden korunmasını sağlamak için uzun kollu ince bir hırka işinize yarayacaktır.

Banyo Zamanı

Yaz aylarında bebeklerin sürekli suyla temas etmesini sağlayın. Vücudunu rahatlatmak ve vücut sıcaklığını dengelemek için banyo en iyi çaredir. Bunun için suyun ısısı çok önemli. Dirseğinizle kontrol ettiğinizde suyun ılık olduğundan emin olmalısınız. Bebeğinize gün aşırı banyo yaptırmak onu yaz sıcaklarının bunaltıcı etkisinden koruyacaktır. Banyo sonrası aşırı yağlı kremler yerine, daha yumuşak formüllü vücut losyonlarını tercih etmelisiniz.

D Vitamini Takviyesi İçin Doğru Saatler

Bebekler için D vitamini çok önemli. Kemik ve diş gelişimine büyük yarar sağlayan D vitaminini güneşten alabilirsiniz. Fakat bunun için doğru saatleri seçmek gerekiyor. Bebeklerin hassas ciltleri güneş ışınlarına henüz hazır olmadığından, dik gelen güneş ışınlarından etkilenebilir. Güneş yanıklarına engel olmak için güneş kremi kullanmak ve sabah ve akşam çok uzun sürmeyen güneşlenmeler en sağlıklı yoldur. 11: 30- 16.00 saatleri arasında zorunlu olmadıkça bebeklerinizi dışarıya çıkarmamanızda fayda var.

Altını Sık Sık Değiştirin

Bebek bezi pişikleri özellikle yaz aylarında bebeklerin kabusudur. Bunun için bebek bezini sık sık değiştirmek gerekiyor. Bebek pişiklerinden korunma yöntemleri arasında poposunu sürekli ılık su ile yıkayıp temiz bir havlu ile kurulamak da bulunuyor. Alt değiştirme işlemi sırasında bebeğinizin altını bir süre açık bırakıp vücudun hava almasını da sağlayabilirsiniz.  

Dikkat İsilik Mevsimi!

Yazın gelmesi ve havaların ısınmasıyla birlikte en çok karşılaşılan sorunlardan biri isilik. Bebeğinizin aşırı terlemesinden kaynaklı meydana gelen isilik, ter bezlerinin tıkandığını gösterir ve kırmızı noktalar şeklindedir. İsiliği önlemenin temel şartı terlemeyi önlemektir. Bunun için yukarıda saydığımız her noktaya ayrıca önem vermelisiniz.