Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

1 Yaş Sonrası Emzirme Düzeni ve Sıklığı

İlk 6 ay bebeğinizi sadece anne sütüyle beslediniz. Ek gıda dönemine yaklaştınız ve ek gıdalara başladınız. 6. aydan sonra bebeğinizin ilk pütürlü gıdayı kabul etme heyecanını yaşadınız ve anne sütü ana öğün olmak üzere, ek besinlerden de destek aldınız. Artık bebeğiniz 1 yaşında! Uzmanların tavsiye ettiği gibi bebeğinizin ana yemeği 1 yaşına kadar anne sütü oldu. Anne sütü yokluğunda ise doktorunuza danışarak devam sütünden destek almış da olabilirsiniz.

Peki, 1 yaşından sonra anne sütüne ya da çocuk devam sütüne devam etmeli mi? Devam edecekse emzirme ya da devam sütü alma sıklığı ne olmalı?

1 Yaşından Sonra Emzirme

1 yaşına kadar ana öğünü anne sütü olan bebek, 1 yaşından sonra da bu mucizevi içerikten faydalanmalı. Dünya Sağlık Örgütü, UNICEF ve Amerikan Pediatri Akademisi, anne sütü ile beslenmenin doğumdan hemen sonra başlanması, ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi ve 6. aydan sonra emzirmenin ek gıdalarla 2 yaşına kadar devam etmesinde hemfikir.

9 ve 12. ay arasında 3 küçük bebek kavanozu kadar ek besin alan ve ana öğünlerinde emzirilen bebekler, 12. aydan sonra da anne sütüne ihtiyaç duyar. Bebeğini 1 yaşına kadar emziren anneler bunun yeterli bir süre olduğunu düşünebilir ve bebeğini anne sütünden kesmeyi planlayabilir. Fakat uzmanlara göre bebek 2 yaşına kadar eğer anne sütü istiyorsa verilmesi gerekir. Bebek ek gıdalara alıştıkça kendi kendine sütten kesilebilir. Bu noktada 2 yaşına kadar kararı ona bırakmalısınız. 2 yaşından sonra bebeğiniz emmeye hala devam ediyorsa da emzirmeyi bırakmanın yollarını uygulayabilirsiniz.

1 Yaşından Sonra Emzirme Sıklığı Ne Olmalı?

12. aydan sonra bebekler, artık sizden bir şeyler talep edebilirler. Bunun için karar daha çok bebeklerindir. Bir (1) yaşından sonra emzirme sıklığında düşüş olması gayet normaldir. Ek gıdalara iyice alışan bebeğiniz daha az emmek isteyebilir. Bunun için ek besin miktarına bu dönemde de dikkat edilmesi gerekiyor. Bu nedenle yaş büyüdükçe bebeğin daha çok yemesi gerektiğini düşünmeden beslenme programını hazırlamanızda ve bebeğiniz her istediğinde onu emzirmenizde yarar var.