Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

2 Aylık Bebeğin Günlük Rutini

Bebeğinizin 2. Ayı

İki aylık bebeğinizin, konuşmalarınızı artık daha dikkatle dinlediğini ve nesnelere daha iyi odaklandığını fark edebilirsiniz. Bebeğinizin bu hızlı gelişimine destek vermek için de beslenme, uyku ve oyun rutinini korumaya özen gösterebilirsiniz. Beslenme düzeni, uyku rutini ve oyun programı, bebeğinizin gelişiminin en büyük destekçileridir. 2 aylık bebeğinizin günlük düzenini korumak için bağışıklık sisteminin desteklenmesi önemlidir. Çünkü bebeğiniz hastalanmadığı zaman genellikle günlük düzeni de bozulmaz. Böylece beslenme, uyku ve oyundan oluşan ritmini sürdürebilir.

2 Aylık Bebeğin Günlük Beslenme Rutini

Beslenme, 2 aylık bebek rutini içinde büyük bir yer kaplar. 2 aylık bebeğiniz 2 ya da 3 saat aralıklarla anne sütü ile beslenebilir.[1] * Bebeğinizi 6. ayına kadar sadece anne sütü ile besleyerek bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olabilirsiniz. Anne sütünde bulunan zengin bileşenler, bebeğinizin bağışıklık sisteminin en büyük destekçilerindendir. Anne sütü eksikliği ya da yokluğunda ise doktorunuza danışmalısınız.

2 Aylık Bebeğin Günlük Uyku Düzeni

Bebeğiniz gündüz yaklaşık 6 saat, gece ise 11 saat uyuyabilir. 6 saatlik gündüz uykusunu günün saatlerine bölebilirsiniz. Ebeveynler bu dönemde genellikle ¨Bebeklerde uyku rutini ne zaman başlamalı?¨ sorusunu merak edebilir. Bebeğinizde kulaklarını çekme, gözlerini kaşıma gibi uyku işaretlerini gördüğünüz zaman bu saatlere göre bir uyku düzeni oluşturmaya başlayabilirsiniz. Uyku düzeni, beslenme rutini ve oyun programı birbirini tamamladığı için de günlük düzenin bir plan dahilinde olması gerekir. Bebeklerde uyku düzeni ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak için ¨Yenidoğan Bebek Uyku Düzeni¨ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

2 Aylık Bebeğin Günlük Oyun Programı

Bebeğiniz hareket eden nesneleri daha rahat takip edebilir. 2 aylık bebeğinizin en büyük oyun arkadaşı anne babasıdır. Bebeğinizle yumuşak bir ses tonu ile konuşmanız, bebeğiniz için hem bir oyundur hem de güvenli bağlanma fırsatıdır.

¨2 aylık bebek ne kadar uyur?¨ ve ¨2 aylık bebek kaç saatte beslenmeli?¨ sorularının cevabını verdiğimiz 2 aylık bebek rutini tablosunu incelerken her bebeğin gelişimi ve günlük rutininin kendine özgü olduğunu hatırlamanızda fayda vardır.

2 Aylık Bebeğin Günlük Rutin Tablosu

06.00-Uyanma, bez, üst değişimi ,kısa bir karın masajı

07.00-Anne sütü.

07.30-Konuşmak, müzik dinlemek (Ses çıkaran oyuncaklarla bebeğinizin dikkatini çekebilirsiniz.)

08.00 -Uyku

10.00-Uyanma, bez değiştirme ve sonrasında anne sütü.

11.30-Açık hava gezintisi, uyku.

13.00-Anne sütü. (Emzirme öncesi alt değiştirebilirsiniz)

14.00-Uyku.

15.30-Uyanma ve gaz masajı.

16.00-Anne sütü. (Emzirme öncesi alt değiştirebilirsiniz)

16.30-Oyun, müzik

17.00-Şekerleme uykusu.

18.00-Uyku öncesi rutinler. Banyo, masaj, tercih edilirse yarım kundak.

19.00-Anne sütü ve ninniyle uykuya geçiş.

22.00 -Anne sütü, uyku, bez kontrol.

01.00-Anne sütü, uyku, bez kontrol.

04.00-Anne sütü, uyku, bez kontrol.

2 aylık bebeğinizin gelişimi hakkında detaylı bilgi için hemen tıklayın. 

*https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/infant-and-young-child-feeding