Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

23 Aylık Bebeğin Günlük Rutini

Bebeğinizin 23. Ayı

Bebeğiniz üç tekerlekli bir bisikleti kullanacak kadar beceri kazanmaya başladı. Yaşamınızın ritmine renk katan bebeğinizin günlük düzenini koruyarak gelişimine destek vermeye devam edebilirsiniz. 23 aylık bebek rutini yani beslenme, uyku ve oyundan oluşan günlük düzeni korumak için de bebeğinizin bağışıklık sistemini desteklemeye özen gösterebilirsiniz. Vücudu dirençli hale gelen bebeğinizin günlük rutini aksamamış olur.

¨23 aylık bebek ne kadar uyur?¨ ya da ¨23 aylık bebek kaç saatte beslenmeli?¨ sorularının cevaplarına bakarak 23 aylık bebeklerde günlük rutin hakkında bilgi edinmek için yazının devamını okuyabilirsiniz. 

23 Aylık Bebeğin Günlük Beslenme Rutini

Aile sofranızın bir parçası olan 23 aylık bebeğiniz günde 3 ana öğün ve 2 ara öğün yiyebilir. Sabah kahvaltısından önce ya da kahvaltının yanında içecek olarak ve gece uykusundan önce de bebeğinize anne sütü verebilirsiniz. Yokluğunda veya eksikliğinde ise doktor tavsiyesi ile kahvaltı ve gecede 1 er bardak Aptamil Çocuk Devam Sütü içirebilirsiniz.* 

Bebeğinizin ek gıda öğünlerini hazırlarken ise prebiyotik bileşenlere sahip muz, kereviz, enginar ve balkabağı gibi besinler kullanarak bağışıklık sistemine destek verebilirsiniz. Bağışıklığı desteklenen bebeğiniz, yaşamının ritmini oluşturan beslenme, oyun ve uyku düzenini koruyabilir. 

23 Aylık Bebeğin Günlük Uyku Düzeni

Bebeğiniz gündüz 1 buçuk-3 saat, gece ise yaklaşık 10-12 saat uyuyabilir. 23 aylık bebeğinizin düzenli olarak açık havaya çıkması ve fiziksel eğitici aktivitede bulunması, akşam uykusuna daha kolay geçmesine yardımcı olabilir. Bebeğinizin hem dil gelişimine destek vermek hem de uyku rutini oluşturmak için de akşam uykusundan önce ona kitap okuyabilirsiniz.

23 Aylık Bebeğin Günlük Oyun Programı

Bebeğinizin becerileri geliştikçe oyunları da çeşitlenmeye devam ediyor. 23 aylık bebeğiniz denge bisikleti ya da üç tekerlekli bisiklete binmeye başlayabilir. Daha dengeli yürüdüğü için çekilebilen oyuncaklarla ayakta oynamaktan da keyif duyabilir. 

23 aylık bebeklerde örnek günlük rutin tablosunu incelerken her bebeğin gelişim ve ihtiyaçlarının kendine özgü olduğunu bilmenizde fayda vardır. Bebeğiniz ihtiyaç duyduğu müddetçe onu daha sık anne sütü verebilirsiniz. Yokluğunda veya eksikliğinde doktor tavsiyesi ile Aptamil Çocuk Devam Sütü ile beslenmesini destekleyebilirsiniz. 

 

23 Aylık Bebeğin Günlük Rutin Tablosu

07.30-Uyanma ve bez, üst değişimi.

08.00- Kahvaltı öğünü yanında anne sütü ya da doktorunuz önerdiyse Aptamil Çocuk Devam Sütü

09.00-Oyun,eğitici aktivite,etkinlik,eğlence.

10.00-Bez değiştirme ve sonrasında ara öğün

10.30-Oyun,eğitici aktivite, açık hava.

12.00 -Öğlen yemeği

13.30-Bez değiştirme, sonrasında anne sütü ya da doktorunuz önerdiyse Aptamil Çocuk Devam Sütü

14.00-Öğlen uykusu.

15.30-Uyanma, bez değiştirme, sonrasında ara öğün.

16.30-Oyun, eğitici aktivite, eğlence

17.30- Açık hava gezintisi.

18.30-Akşam yemeği.

19.30-Uyku öncesi rutinler, sakin oyun, banyo, pijama

20.00-Anne sütü ya da doktorunuz önerdiyse Aptamil Çocuk Devam Sütü

20.30-Masal, kitap okuma ve gece uykusuna geçiş.

* Bebeğinize en iyisi anne sütüdür, eksikliğinde doktora danışınız. Bu gıda prebiyotik bileşen içerir. Prebiyotik bileşenler, sindirim sistemini düzenlemeye ve bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olan probiyotik mikroorganizmaların bağırsakta gelişimini ve yaşamını destekler. Sağlıklı yaşam için dengeli ve çeşitli beslenme önemlidir.