Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

6 Soruda Hamile Yogası Hakkında Her Şey

Hamilelik döneminde ilk günden son güne kadar vücut farklılık gösterir. Bebeğinizin gelişimindeki süreç, fiziki değişiminize neden olurken hormon dengenizde de farklılıklar olacaktır. Bunun için hem formda kalmak hem de ruh sağlığınızı korumak adına bir şeyler yapmalısınız. Uzmanlar, rahat ve keyifli bir hamilelik için bol bol egzersiz yapmanızı öneriyor. Bu egzersizler arasında ise son zamanlarda anne adaylarının gözdesi, hamile yogası. Hamile yogası ile kendinizi bu dönemde çok daha esnek, huzurlu ve zinde hissedebilirsiniz. 

Hamilelik döneminde başladığınız yogaya doğum sonrasında da devam edebilirsiniz.  Rahatlamak, gevşemek ve kendinizi daha mutlu hissetmek için lohusalık döneminde de yoga egzersizlerini yapabilirsiniz.  Bebeğinizle birlikte keyifli dakikalar geçirebileceğiniz anne bebek yogası ile bebeğinizle bağınızı güçlendirip, esneyip sakinleşebilirsiniz. Anne bebek yogası hakkında daha çok bilgi sahibi olmak isterseniz Bebeğinizle birlikte yoga egzersizleri yazımızı okuyabilirsiniz. 

Peki, hamilelik döneminde yogaya nasıl başlamalı, hamilelik boyunca nelere dikkat edilmeli? İşte, hamile yogası hakkında bilmeniz gerekenler.

En Başından Başlayalım: Hamile Yogası Nedir?

Anne adayını, hamilelik sürecinin farklı aşamalarında fiziksel ve duygusal olarak güçlendiren, nefes egzersizleri ile meditasyon sağlayan ve anneyi doğuma hazırlayan egzersiz yöntemleridir. Bu egzersizler ile bulantı, kramp ve gerginlikleri hafifletip daha rahat bir hamilelik dönemi geçirebilirsiniz. Yoga hareketleriyle belinizi ve omurganızı desteklemek, bedeninizi doğuma ve sonrasına hazırlamanız mümkün. Tabi ki tüm bunları bir yoga uzmanı eşliğinde yapmanız gerekir.

Hamile Yogasına Ne Zaman Başlanır?

Hamile yogası, çok yormayan, yumuşak egzersizlerden oluşan bir spor türü olduğu için hamilelerin fizik ve ruh haline en uyumlu seçenektir. Uzmanlar yine de hamile yogasına başlamak için 12. haftaya kadar beklenmesinin, 12. haftadan sonra yoga yapılmasının uygun olduğunu belirtir. Tabii yogaya başlamadan önce doktorunuza danışmayı unutmamalısınız. Doktor onayını da aldıktan sonra evinize yakın, hamilelik yogası konusunda tecrübeli bir yoga merkezi arayışına girebilirsiniz. Evde online olarak da yoga yapabilirsiniz.

Egzersiz Sıklığı Nasıl Olmalıdır?

Yoga merkezlerinde bulunan eğitmenler, hamilelerin haftada en az iki seans yoga yapmasını öneriyor. Buradaki “en az” söylemi önemli. Çünkü yoga, bedendeki etkilerinin güçlenmesi için hemen her gün de yapılabilir. Fakat bu mümkün değilse haftada 2 kez, 60 dakika boyunca yoga yapılması uygundur. Bu şekilde düzenli yoga yaparak strese bağlı sorunlarınızı da azaltabilirsiniz.

Hamile Yogasının Faydaları Nelerdir?

  • Hamile yogası, anne adayının fiziksel ve ruhsal sağlığına destek olur. Yoganın kapsamında olan duruş, nefes ve meditasyon egzersizleri, hamileler için oldukça faydalı olacaktır.
  • Omurganın tümünü destekleyen hareketlerle sırt, kalça, göğüs, boyun ve omuzların gerginliği azalır. Duruş bozuklukları en aza indirilir. Fetüs büyüdükçe yoğunlaşan ağırlık duruş bozukluklarına neden olabilir. Yoga egzersizleri, duruş bozukluklarını önlemeye yardımcı olur.
  • Hamile egzersizleri; bulantı, kramp, kasılma gibi durumları engellemek için önerilir. Yapılan karın egzersizleri ile kaslar çalışır ve bağırsak hareketleri kontrol altına alınır. Nefes egzersizleri ile kan dolaşımı hızlanır ve oksijen ihtiyacınızı karşılanır ve solunumun düzeni ideal seviyeye ulaşır. Üstelik bu nefes egzersizleri, ruh sağlığı ve doğuma hazırlık aşaması için de çok önemlidir.
  • Doğuma hazırlık yapmayı sağlayan yoganın, stres, kaygı ve anksiyeteyi azaltıcı özelliği bulunur.

Hamile Yogası Doğumu Kolaylaştırır mı?

Doğum sırasında sırt, pelvik ve karın kasları çalışır. Bu nedenle hamilelik yogası egzersizlerinde hareketler buna göre belirlenir. Söz konusu kasların kuvvetinin arttırılması ve sırası geldiğinde gevşemesi gereken kasların gevşemesinin sağlanması, kegel egzersizleri sayesinde mümkün olur. Karın kaslarının ve omurgadaki değişikliklerin yeniden yapılandırılması sayesinde kolay bir doğum için de beden hazırlanır. Ayrıca yapılan nefes egzersizleri, doğum sancısını hafifletecek nefes alış-veriş seansları için antrenmanlı olmanızı sağlar. Özellikle hamileliğin son aylarında, karnın büyümesiyle yaşanan nefes darlığı gibi şikayetleriniz için yoga çok faydalıdır.

Hamile Yogası Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Hamile yogasında yapmanız veya yapmamanız gerekenler arasında keskin kurallar bulunmuyor. Yogaya başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Derslere başlamadan önce fazla yemek yememelisiniz, ama aç olmamaya da dikkat etmelisiniz. Ders esnasında ve sonrasında bol bol su içmeniz de çok önemli. Tabii seanslara düzenli olarak katılmak ve asla vazgeçmemek de hamile yogasının olmazsa olmazlarından. Ayrıca yoga yaparken arada elinizi karnınıza koyup bebeğinizle bağ kurmayı, ruhsal bir birliktelik yaşamayı da unutmayın.