Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür

6 Soruda Hamile Yogası Hakkında Her Şey

Hamilelik döneminde ilk günden son güne kadar vücut farklılık gösterir. Bebeğinizin gelişimindeki süreç, fiziki değişiminize neden olurken hormon dengenizde de farklılıklar olacaktır. Bunun için hem formda kalmak hem de ruh sağlığınızı korumak adına bir şeyler yapmalısınız. Uzmanlar, rahat ve keyifli bir hamilelik için bol bol egzersiz yapmanızı öneriyor. Bu egzersizler arasında ise son zamanlarda anne adaylarının gözdesi, hamile yogası. Peki, bu süreç nasıl ilerlemeli, hamilelik boyunca nelere dikkat etmeli? İşte, hamile yogası hakkında bilmeniz gerekenler.

En Başından Başlayalım: Hamile Yogası Nedir?

Anne adayını, hamilelik sürecinin farklı aşamalarında fiziksel ve duygusal olarak güçlendiren, nefes egzersizleri ile meditasyon sağlayan ve anneyi doğuma hazırlayan egzersiz yöntemleridir.

Hamile Yogasına Ne Zaman Başlanır?

Hamile yogası, çok yormayan, yumuşak egzersizlerden oluşan bir spor türü olduğu için hamilelerin fizik ve ruh haline en uyumlu seçenektir. Uzmanlar yine de hamile yogasına başlamak için 12. haftaya kadar beklenmesinin, 12. haftadan sonra yoga yapılmasının uygun olduğunu belirtir. Tabii yogaya başlamadan önce doktorunuza danışmayı unutmamalısınız.

Egzersiz Sıklığı Nasıl Olmalıdır?

Yoga merkezlerinde bulunan eğitmenler, hamilelerin haftada en az iki seans yoga yapmasını öneriyor. Buradaki “en az” söylemi önemli. Çünkü yoga, bedendeki etkilerinin güçlenmesi için hemen her gün de yapılabilir. Fakat bu mümkün değilse haftada 2 kez, 60 dakika boyunca yoga yapılması uygundur.

Hamile Yogasının Faydaları Nelerdir?

  • Hamile yogası, anne adayının fiziksel ve ruhsal sağlığına destek olur. Yoganın kapsamında olan duruş, nefes ve meditasyon egzersizleri, hamileler için oldukça faydalı olacaktır.
  • Omurganın tümünü destekleyen hareketlerle sırt, kalça, göğüs, boyun ve omuzların gerginliği azalır. Fetüs büyüdükçe yoğunlaşan ağırlık duruş bozukluklarına neden olabilir. Yoga egzersizleri, duruş bozukluklarını önlemeye yardımcı olur.
  • Hamile egzersizleri; bulantı, kramp, kasılma gibi durumları engellemek için önerilir. Yapılan karın egzersizleri ile kaslar çalışır ve bağırsak hareketleri kontrol altına alınır. Nefes egzersizleri ile kan dolaşımı hızlanır ve oksijen ihtiyacınızı karşılanır ve solunumun düzeni ideal seviyeye ulaşır. Üstelik bu nefes egzersizleri, ruh sağlığı ve doğuma hazırlık aşaması için de çok önemlidir.

Hamile Yogası Doğumu Kolaylaştırır mı?

Doğum sırasında sırt, pelvik ve karın kasları çalışır. Bu nedenle hamilelik yogası egzersizlerinde hareketler buna göre belirlenir. Söz konusu kasların kuvvetinin arttırılması ve sırası geldiğinde gevşemesi gereken kasların gevşemesinin sağlanması, kegel egzersizleri sayesinde mümkün olur. Ayrıca yapılan nefes egzersizleri, doğum sancısını hafifletecek nefes alış-veriş seansları için antrenmanlı olmanızı sağlar.

Hamile Yogası Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Hamile yogasında yapmanız veya yapmamanız gerekenler arasında keskin kurallar bulunmuyor. Yogaya başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Derslere başlamadan önce fazla yemek yememelisiniz, ama aç olmamaya da dikkat etmelisiniz. Ders esnasında ve sonrasında bol bol su içmeniz de çok önemli. Tabii seanslara düzenli olarak katılmak ve asla vazgeçmemek de hamile yogasının olmazsa olmazlarından.