Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Anne Bebek Aktiviteleri

Anne Bebek Aktivite Önerileri

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz günden beri aklınız hep onda. Yaklaşık 9 aylık bir gebelik dönemi, lohusalık, emzirme, yeniden iş hayatına başlama… Hayatınızın merkezinde hep bebeğiniz var, değil mi? Öyle de olmalı fakat bu durum, kendinizi sosyal hayattan soyutlamanızı gerektirmez. Annelik, fedakarlık düzeyini arttırdığı için anne olmanın keyfini gözünüzden kaçırıyor olabilirsiniz. Bebekler için sosyal aktiviteler aynı zamanda sizin için de bir nefes alanı olabilir. Hem yapacağınız anne bebek aktiviteleri ile bebeğinizle aranızdaki bağı da güçlendirebilirsiniz. Haydi, bebeklerinizle paylaşacağınız harika zamanlar sizi bekliyor.

İşte anne bebek yapılabilecek sosyal aktiviteler

Anneler ve bebekleri birlikte vakit geçirerek, hem sevgilerini güçlendirebilir hem de zamanlarını mutlu geçirebilirler.

Mutfak Marifetleri Yarışsın

Bebeğinizle 1 yaşından sonra mutfağa girmeye ne dersiniz? Bu hem sizin için hem de bebeğiniz için eğlenceli bir aktivite olacak. Yemeğin hazırlanma aşamasında onun yardımını istemek ve onu sürece dahil etmek hem motor becerilerini geliştirir hem de beslenme alışkanlıklarına katkıda bulunur. Eğer bebeğiniz yemek yemeyi reddediyorsa bu aktivite sayesinde birlikte yaptığınız yemeği yemek isteyecektir. Onu sebzelerle tanıştırmak, bir şeyleri yapabileceğini göstermek ve aranızdaki iletişimi güçlendirmek için mutlaka bu aktiviteyi yapmalısınız. Ona tezgahta ayrı bir alan açıp sizinle beraber hamur yoğurmasına, kurabiyelerini dilediği gibi kendi başına süslemesine izin verin. Meyve sebze kabuklarından gökkuşağı ya da çeşitli hayvanlar yapın. Bu onun hem eğlenmesini hem de hayal gücünün gelişmesini sağlayacaktır.

Alışveriş Zamanı

Alışveriş merkezleri her mevsim vakit geçireceğiniz, bol bol mağaza seçeneği bulunan ergonomik mekanlardandır. Üstelik hemen her alışveriş merkezinde oyun alanları da bulunur. Onunla birlikte alışveriş yapmak zevkli olabilir. Bunu 4-8 yaş bebek aktivitelerinden biri olarak düşünebilirsiniz. Fakat alışveriş faslınızın uzamamasına dikkat edin. Sıkıldığı zaman bir reyon canavarına dönüşebilir. Alışveriş yaparken onun fikrini almak, reyonlar arasında minik oyunlar oynamak da iyi bir fikir olabilir. İşiniz bittikten sonra onunla oyun alanına giderek alışveriş keyfini ödüllendirebilirsiniz.

Bebek Yogası ya da Yüzme

Spor hepimizin hayatında olması gereken bir ayrıntı. Peki, onun hayatında neden olmasın? Bebeğiniz için çok erken diye düşünmeyin. Sizin desteğinizle sağlıklı bir hayata adım atabilir. Birlikte yapacağınız spor aktiviteleriyle hem siz fit kalırsınız hem bebeğiniz çok eğlenir. Bebekler çok erken çağlarda yüzebilir, fakat genellikle yüzme eğitimine 6. aydan sonra başlanır. Bebek yüzme kurslarına katılabilir, onunla birlikte yüzmenin keyfine varabilirsiniz. Bunun dışında bebekle yapılacak aktiviteler arasında, bebek yogası da öne çıkar. 0-6 ay anne bebek aktiviteleri arasında belki de en eğlencelisidir. Bebekle beraber yapılan yoga egzersizlerinde çok eğlenmenin yanı sıra dokunma, kucaklama ve derin gevşeme içeren hareketlerle oluşturduğunuz bağ giderek kuvvetlenecek. Haydi biraz hareket!

Doğayla Buluşun

Hepimizin oksijene, bomboş yollarda yürümeye, negatif enerjimizi toprağa emanet etmeye ihtiyacı var. Sokaklarda koşturduğumuz çocukluğumuzdan çok uzakta olan çocuklarımız için bu aktivite ayrıca önem taşıyor. Bu onun toprakla tanışması, özgürce koşması, doğayı tanıması ve sevmesi için güzel bir başlangıç. Ağaçlardan dökülen yapraklarla oynamak, denize ayaklarını sokmak, çimlerde yuvarlanmak… 1-3 yaş anne bebek aktivitelerinden biri olan doğa ona birçok oyun seçeneği sunacaktır. Onu doğanın kucağına bırakın ve en özgür hallerini izlemenin keyfine varın. Hem böylece bebeğinize doğayı sevdirmeyi de sağlayabilirsiniz. Yanınıza yedek kıyafet, su ve bol bol ıslak mendil almayı unutmayın.

Fotoğraf Çekin

O ne kadar tatlı değil mi? Onun bol bol fotoğrafını çekmek, gelişimine özel bir albüm yapmak istiyorsunuz. Bu isteğinizi bir hobiye dönüştürebilirsiniz. Anne - bebek sosyal aktiviteleri çok çeşitli. Farklı konseptler hazırlayıp kompozisyon fotoğraf çekimleri yaparak ömrünüz boyunca bakıp gülümseyecek hatıralar biriktirebilirsiniz.

İşte size bebeğinizle yapacağınız 5 aktivite önerisi… Tabi ki bunlara birçok farklı sosyal aktivite ekleyebilirsiniz. Bu sizin bebeğinizle nasıl zaman geçirmeyi sevdiğinizle ilgili de değişebilir. Ama önemli olan bu aktivitelerin sayısını ve süresini artırabilmek. Anne ve bebekler için sosyal aktiviteler ile hem kendi hayatınıza hem de bebeğinizin hayatına birçok önemli değer katabilirsiniz. Bu aktiveler sayesinde bebeğinizin sosyal gelişimine destek olabilirsiniz. Bebeğiniz birçok yeni deneyimi sizinle yaşar ve geleceğe daha emin adımlarla ilerler. 

Anne bebek aktiviteleri ile bebeğinizin sosyal gelişiminin yanı sıra aranızdaki bağı da güçlendirmeniz mümkün. Yapacağınız her yeni aktivite ile bebeğinizle etkileşiminizi ve iletişiminizi artırıp, onunla daha keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Unutmayın ki bebeğinizle geçireceğiniz her an çok değerli ve özel…