Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Bağışıklık İçin Prebiyotikler

Bebeklerde doğduğu andan itibaren bağışıklık sistemi vardır. Fakat var olan bağışıklık sistemi oldukça zayıftır ve bu sistemin gelişmesi zaman alır. Bebek büyüdükçe bağışıklık sistemi gelişir. Bu gelişimi hızlandıran ve destekleyen beslenme, oyun, uyku gibi temel rutinlerdir. Bu rutinlerin yanı sıra bebekler için prebiyotikler ve probiyotikler de büyük önem taşır. Prebiyotikler bebeklerin bağırsaklarındaki probiyotikleri besler ve sayılarını arttırır. Bu sayede bebekler için probiyotikler bağışıklık sisteminin desteklenmesine yardımcı olur.

Zayıf bir bağışıklık sistemi ile dünyaya gelen bebekler doğumdan sonraki ilk yılında hastalıklara daha kolay yakalanabilir. 1 yaşından itibaren ise yürümeye ve etrafını keşfetmeye başlayan bebekler için hastalanma riski yükselebilir. Hem meraklı hem de hareketli olduklarından eskisinden daha çok insanla ve eşya ile temas ederler. Yine bu dönemde çocuklar gruplar halinde oynamaya başlar. İşte tüm bu faktörler çocuğun her gün daha fazla mikrop ile karşılaşmasına sebep olur. Bebeğinize daha ilk aylarında uygulamaya başlayacağınız beslenme, oyun, uyku rutini bu dönemde sizin en önemli destekçiniz olacaktır. Peki bağışıklık için prebiyotik faydalı mıdır?

Bağışıklığın güçlenmesi için beslenme düzeni oldukça önemlidir ve bu önemli konuda prebiyotikler öne çıkar.  Prebiyotiklerin bağışıklığa etkisi oldukça fazladır. Bebeklerin bağışıklık sisteminin hemen gelişmeye başlamasını sağlayan en önemli etmen anne sütü mucizesidir. Anne sütünde bulunan üstün içerikler ve prebiyotikler sayesinde, bebeklerin tüm besinsel ihtiyacı karşılanırken, hastalıklara karşı korunma seviyesi de artar. Bu nedenle bebeğinizi ilk 1 yılda olduğu gibi 1 yaşından sonra da anne sütü ile beslemeye devam etmelisiniz.  Anne sütü eksikliği ya da yokluğunda ise doktorunuza danışarak ayına uygun prebiyotik bileşen içeren bir devam sütü ile bebeğinizin beslenmesini destekleyebilirsiniz.

Bebeğinizin ilk 2 yılında oluşturacağınız beslenme, uyku, oyun rutini sayesinde onun gelişimine ve bağışıklığının güçlenmesine büyük katkı sağlamış olursunuz. Güçlü bir bağışıklığa sahip olan bebeğiniz aynı zamanda hastalıklara karşı daha dirençli olur. Bebeklerde zayıf bağışıklık sistemi güçlendirmek için önemli olan beslenme rutini, uyku düzeni ve oyun zamanı hakkında daha çok bilgiye “Bebeklerde Rutin Oluşturmanın Önemi” başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Prebiyotiklerin Bağışıklığa Etkisi

Prebiyotikler ve bağışıklık sistemi birbiriyle yakından ilgilidir. Öyle ki bu ilişki ‘prebiyotikler sağlam bir bağışıklık sisteminin olmazsa olmazıdır’ şeklinde açıklanabilir. Peki, prebiyotikler, bağışıklık sistemi için neden bu kadar önemlidir? Bağırsakta insan hücrelerinin 10 katı kadar bakteri vardır. Bu da yaklaşık olarak 100 trilyon bakteri demektir. Bu bakterilerin bazıları vücuda zararlıdır ve enfeksiyon riskini arttırır. Fakat vücutta, bağışıklığı güçlendiren yararlı bakteriler de bulunur. Bu yararlı bakterilerin güçlenmesi ve sayılarını arttırması için prebiyotiklere ihtiyaç vardır. Prebiyotikler, bağırsaktaki yararlı bakterilerin sayısını artırır ve yararlı bakterilerin oluşumu için uygun ortamı oluştururken onları korur. Ayrıca zararlı bakterilerin oluşumunu da önlemeye çalışır. Bağırsakta yararlı bakterileri koruyup zararlı bakterilerle savaşan bu faktör, bağışıklık sistemini doğrudan etkiler ve güçlendirir. Kısaca prebiyotiklerin bağışıklığa etkisi yadsınamayacak kadar önemlidir. Bunun yanında prebiyotikler;

  • Sindirim sistemini düzenler,
  • Bebekleri alerji riskinden korur,
  • B ve K vitaminlerinin yanında, kalsiyum ve magnezyum gibi minerallerin vücuttaki emilimini arttırır.
  • Bağırsakta zararlı bakteri yerleşimini engeller, yararlı bakterilerin gelişimini artırır.

Bebek Beslenmesinde Prebiyotikler Nasıl Yer Alır?

Bebeğin bağışıklık sistemi gelişimini sağlayan en önemli besin kaynağı, anne sütüdür. Anne sütü içeriğinde antikorlar ve diğer önemli bileşenlerin yanında prebiyotikler, bebek bağışıklık sistemi için çok önemli değerlerdir. Bu doğrultuda bebeğinizin güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olması için ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmelidir. Prebiyotikler ve bağışıklık sistemi arasındaki ilişki göz önüne alınarak, 6. aydan sonra ek gıda dönemine geçilse de bebeğin 2 yaşına kadar anne sütüyle beslenmesine özen gösterilmelidir. 6. aydan sonra ek gıda dönemine geçilse de bebeğin 2 yaşına kadar anne sütüyle beslenmesi önemlidir. Anne sütü eksikliğinde ya da yokluğunda doktorunuza danışarak, prebiyotik içeren çocuk devam sütlerini kullanabilirsiniz. Bu şekilde hem bebeğinizin beslenmesine hem de prebiyotik ihtiyacını karşılamasına yardımcı olabilirsiniz.

*Bebeğiniz için en uygun besin anne sütüdür. Anne sütü ile beslenmenin mümkün olmadığı durumlarda doktorunuza danışınız. Aptamil Çocuk Devam Sütleri prebiyotik bileşen içerir. Prebiyotik bileşenler, bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olan probiyotiklerin gelişimini destekler.