Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Bebeğinizle Birlikte Yoga Egzersizleri

Günlerinizin hep yorgun ve yoğun geçtiğinden şikayetçiyseniz bebeğinizle yapacağınız egzersizler veya yoga rahatlamanıza ve bebeğinizin de kendini daha huzurlu hissetmesine yardımcı olacak.

Anne olduğunuzdan beri hayatınızda pek çok değişim oldu; bedeniniz, öncelikleriniz, zamanlamalarınız ve hatta sorumluluklarınız değişti. Üstelik size hem fiziksel hem de ruhsal olarak bağlı bebeğiniz size mutlulukların en güzelini vermekle beraber, kendinizi kimi zaman ürkek ve çaresiz hissetmenize de yol açıyor. Hissetiğiniz bu yoğun duyguların hayatınızı olumsuz etkilememesi için ara sıra kendinizi rahatlatmanın yollarını bulmalısınız. Anne bebek yogası, iç huzur ve dinginlik arayışınızda size yardımcı olabilir.

Anne Bebek Yogası Nedir?

Temel yoga hareketlerinin ve duruşlarının bebek ile beraber gerçekleştirildiği, kolay ve rahatlatıcı bir egzersizdir. Anne ve bebeğin beraber ve ayrı yaptıkları haraketlerden oluşmaktadır. Annenin bebeği ile temasını güçlendirirken, bebeğin de sakinleşmesine yardımcı olur. Lohusalık dönemi de, doğuma hazırlık kadar önemli bir süreçtir. Bebeğinizi dünyaya tanıştırırken, siz de bedeninizi ve ruhsal düzeninizi hızla yenilemeli ve hamilelik döneminde vücutta oluşan değişiklikleri eski haline getirmek için çalışmalara başlamalısınız.

Yogaya Nasıl Başlayabilirim?

Yoga eğitmi veren pek çok kurs bulunmaktadır. Temel duruşları ve nefes alma egzersizlerini öğrenmek için 7-10 ders kursa devam edebilirsiniz.
Yoganın pek çok değişik uygulaması olduğu gibi, bunları anlatan çok sayıda kitap ve DVD’ye, semtinizdeki kitapçılardan ulaşabilirsiniz. İnternetten yoga videoları izleyerek, sizi zorlamayacak, nefes alışınızı ve omurganızı düzeltecek basit hareketleri çalışabilirsiniz.

Evde Yoga Egzersizleri ile Rahatlayın ve Zinde Kalın

Yoga tüm dünyada milyonlarca kişi tarafından uygulanan beden ve ruh egzersizlerinden oluşan bir bütündür. Fakat bu felsefenin ne kadarını hayatınıza uygulayacağınıza kendiniz karar verebilirsiniz. Deneyimli bir yoginin yaşam tarzını birebir uygulamanız, vejeteryan olmanız ya da zorlayıcı hareketleri gerçekleştirmeniz şart değildir.Yoga, duruş bozukluklarını düzeltir, karın kaslarının ve rahmin hızla eski haline dönmesine yardımcı olur. Böylece eski formunuzu kazanmanız için ilk adımları atabilirsiniz.

Nefes çalışmaları, kaygı ve stresten uzaklaşmanıza, temiz bir enerjiyle dolmanıza yardımcı olur. Bu çalışmalarla endişelerinizden uzaklaşıp, daha sabırlı ve sakin olabilirsiniz.
Sizin vücunuzdaki gerilimin azalması ve daha sakin bir ruh haline bürünmeniz, hiç şüphesiz bebeğinizin de rahatlamasını, kendini daha güvende hissetmesini sağlayacaktır.
Bebeğiniz ufak egzersizleri oyun olarak algılayacak ve beraber katıldığınız bu oyunda fiziksel olarak da gelişebilecektir.

Evde Egzersiz veya Yoga Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Çalışmayı yapacağınız odanın iyi havalandırılmış olması çok önemlidir. Nefes almak bu çalışmanın temel taşlarından biridir ve alacağınız havanın temiz olması siz ve bebeğinize önemli faydalar sağlar.
Çalışma için yumuşak, vücudu saran kıyafetler tercih etmeli, yere bir mat sererek, hareketleri daha güvenli şekilde yapmalısınız.
Bebeğinizin midesi ve sizin mideniz çok dolu olmamalıdır. Yeni beslenmiş bebeklerin oyun ve egzersiz için zorlanmaması gerekir.