Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Bebeklerde Büyüme Atakları

Bebeğinizin hiçbir sebep yokken ağladığını, uykuya dalmadığını ya da iştahında yani beslenmesinde değişimler olduğunu gözlemlediğiniz olmuştur. Anlam veremediğiniz bu değişimler, büyüme ataklarının belirtileri olabilir. Sıçrama da denilen bebek atak haftalarını hesaplayarak bebeğinize destek olabilirsiniz. Bebek atak haftası hesaplaması ile hangi haftalarda hangi atakları yaşayacağını bilip bebeğinize daha çok destek vererek, onun bu dönemi daha huzurlu geçirmesini sağlayabilirsiniz. İşte bebeklerde büyüme atakları ve bebek atak haftası hesaplama rehberi:

Büyüme Atakları Nedir?

Bebekler 20 aylık olana kadar 10 büyüme atağı geçirirler. Harika haftalar olarak adlandırılan bu büyüme atakları, bebeklerin zihinsel ve fiziksel gelişim gösterdiği dönemleri ifade eder. Büyüme atağı haftaları takvimi belli olsa da bazı bebekler bu takvimin bir hafta öncesi ya da sonrasında bu dönemleri yaşayabilirler. Prematüre bebeklerde büyüme atağı ise bebeğin doğduğu tarihe göre hesaplanmaz. Beklenen doğum tarihi üzerinden atak haftaları değerlendirilir.

Bebeklerde Büyüme Atakları Ne Zaman Olur?

Bebeklerde büyüme atakları yaklaşık 5 haftalıkken başlayabilir. Bebeklerin yaşadığı harika haftalar şunlardır:

 • 5. Hafta: Değişen Duyular Dünyası
 • 8. Hafta: Oluşumlar Dünyası
 • 12. Hafta: Yumuşak Geçişler Dünyası
 • 19. Hafta: Olaylar Dünyası
 • 26. Hafta: İlişkiler Dünyası
 • 37. Hafta: Kategoriler Dünyası
 • 46. Hafta: Zincirleme Olaylar Dünyası
 • 55. Hafta: Programlar Dünyası
 • 64. Hafta: İlkeler Dünyası
 • 75. Hafta: Sistemler Dünyası

“Bebeklerde büyüme atakları kaç gün sürer?” ve “Bebekler ne zaman büyüme atağı haftalarına girer?” sorularının cevaplarına ise büyüme atağı tablosu üzerinden ulaşabilirsiniz. İşte, bebeklerde büyüme atakları takvimi:

5 Hafta: Birinci Büyüme Atağı: Duyular Dünyası

8 Hafta: İkinci Büyüme Atağı: Oluşumlar Dünyası

12 Hafta: Üçüncü Büyüme Atağı: Yumuşak Geçişler Dünyası

19 Hafta: Dördüncü Büyüme Atağı: Olaylar Dünyası

26 Hafta: Beşinci Büyüme Atağı: İlişkiler Dünyası

37 Hafta: Altıncı Büyüme Atağı: Kategoriler Dünyası

46 Hafta: Yedinci Büyüme Atağı: Zincirleme Olaylar Dünyası

55 Hafta: Sekizinci Büyüme Atağı: Programlar Dünyası

64 Hafta: Dokuzuncu Büyüme Atağı: İlkeler Dünyası

75 Hafta: Onuncu Büyüme Atağı: Sistemler Dünyası

Büyüme Atakları Belirtileri Nelerdir?

Büyüme atağı haftalarının en tipik belirtileri; ağlama, huzursuzluk ve anne babaya yakın olma isteğidir. Ayrıca bebekler uykuya geçmekte zorlanabilir, gece daha sık uyanabilir ve iştahlarında azalma ya da artma olabilir. Bebeklerin yaşadıkları bu duygusal değişimler, atak haftaları bitince sona erer. Her atak haftasının bitiminde ise bebekler yeni beceriler edinmiş olurlar. Bu yüzden atak haftalarının belirtilerinden birisi de bebeklerin gösterdiği fiziksel ve zihinsel gelişimlerdir.

Güneşli Haftalar Nedir?

Harika haftalar kavramını ortaya koyan araştırmacılardan Dr. Frans Plooij, bir röportajında “Yağmurlu günlerden sonra güneş açar!” diyerek bu haftaları anlatıyor. Bebekler atak haftaları boyunca huzursuzluk yaşayabilirler. Bu durum da ağlamalarına yani yağmurlu ve bulutlu günler geçirmelerine sebep olabilir. Ancak atak haftası sona erdiğinde eskiden olduğu gibi sakin ve mutlu bir bebeklik dönemine girerler. Yeni beceriler edindikleri için de bu haftalar aslında hem bebek hem de ebeveynler için güneşli yani keyifli bir dönemdir. 

Büyüme Ataklarında Nasıl Davranılmalı?

Büyüme atağı haftaları, bebeklerin huzursuz hissetmesine ve anne babaların “Neden bebeğim çok ağlıyor?” sorusunu sormasına sebep olabilir. Ebeveynlerin bebeklerine verecekleri destekler sayesinde bu sıçrama haftaları daha huzurlu geçebilir:

 • Bebeğiniz ile daha sık ten teması kurmaya özen gösterebilirsiniz. Bu tutum, bebeğinizin güvende hissetmesini sağlayabilir.
 • Bebeğinizin rahatlaması için onu sık sık açık havada yürüyüşe götürebilirsiniz.
 • Bebeğinizin edindiği yeni becerileri desteklemek için onunla bulunduğu aya özel oyunlar oynayabilirsiniz.
 • Rahatlamasına yardımcı olacak ılık banyo yaptırılabilir veya bebek masajı uygulayabilirsiniz.
 • Huzursuzlandığı zaman bebeğinizi loş ve sessiz bir odaya götürebilirsiniz.

Yorgunluğa bağlı stres hissettiğiniz zaman bebeğinizi anneannesi ya da bakıcısına bırakıp dinlenmeniz önemlidir. Bu şekilde bebeğinizle daha etkili bir şekilde ilgilenebilirsiniz.