Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür

Bebeklerde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır ?

İşte bebeklerin cilt bakımında dikkat edilmesi gereken konular şunlardır;

  1. Her bez değişiminde özellikle yenidoğan döneminde mümkünse ılık su ile yıkayıp kurulayın ve kısa bir müddet açık bırakarak havalandırın.Yüksek emici özelliği olan bebek bezlerini tercih edin.
  2. % 100 pamuklu kıyafetler giydirin.
  3. Ek gıdaya geçmiş bebeklerde cildin nem dengesini korumak için yeterli derecede su tüketmesine özen gösterin.
  4. Bebeğiniz 1 yaşın altında ise direk güneş ışığına maruz bırakmayın. Dışarı çıktığınız zaman bebeğinize ince ve uzun kollu kıyafet giydirin ve şapka takın.
  5. Sıcak yaz günlerinde terleyen bebeğinizin kıyafetlerini sık sık değiştirin. Yaz aylarında bebeğinizin bakımı ile ilgili dikkat etmeniz gereken konular için Yaz Aylarında Bebek Bakımı başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.
  6. Bebeğinizin ilk yılında haftada 3 kereden fazla banyo yaptırmamaya özen gösterin. Bebeğinizin cilt yağ dengesinin korunması için sık banyo yaptırılmaması tavsiye edilmektedir. Günlük olarak bebeğinizin boynunun altını ve parmak aralarını ıslak pamuklu bir bezle silebilirsiniz.
  7. Bebeğinizin hassas cildinin kurumaması için alkali sabun içermeyen banyo köpüğü ve yumuşak formüllü bebek sabunları kullanın.
  8. Cildi için parfüm içeren bebek bakım ürünleri ve pudra kullanmayın. Cildi kuruysa banyodan çıkmadan önce zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağı sürün.
  9. Bebeğinizde doğum lekeleri varsa bunlara ilaç ya da kremle herhangi bir müdahalede bulunmayın. Doğum lekeleri doğumu takip eden aylarda yaygın olarak geçebilmektedir. Ancak öncelikle doktorunuzun tavsiyesine başvurun. Doğum lekeleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Doğum Lekesi Türleri Nelerdir? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bebek Cilt Bakımının Püf Noktası

Bebeklerde cilt bakımının her aşamasında dikkat etmeniz gereken temel konulardan birisi alerjidir. Bebeğinizin cilt bakım ürünlerinde ya da kıyafetlerini yıkadığınız deterjanlarda alerjiyi tetikleyebilen kimyasal maddeler ve parfüm içeriğinin olmamasına özen gösterin. Özellikle alerjiye genetik yatkınlık varsa yani ebeveynlerinde alerji bulunuyorsa bebeğinizde de alerji görülme ihtimali %70’tir. Bu sebeple, bebeğinizde henüz alerjik bir reaksiyon görmemiş dahi olsanız ortaya çıkma ihtimalini yükseltecek maddelerin yer aldığı bakım ürünlerini tercih etmeyin. Bebeğinizde alerji görülme ihtimalini düşürmek için yapabileceğiniz diğer önemli adım ise bebeğinizin bağışıklığını güçlendirmektir. Bebeğinizin beslenmesinde etkinliği kanıtlanmış probiyotik ve prebiyotik bileşenler içeren gıdaların bulunmasına özen gösterin. Bebeğinizin ayına uygun  etkinliği kanıtlanmış probiyotik ve prebiyotik bileşenler içeren gıdalar için eczacınızın ya da doktorunuzun tavsiyesine başvurabilirsiniz.