Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Biraz Hareket Vakti: Tummy Time Nedir?

Bebekler uyumaya bayılır. Bu onlar için vazgeçilmez bir ihtiyaçtır. İlk zamanlarda 18 saate kadar uyuyabilen bebeklerde 6. aydan sonra uyku süresi toplam 13-15 saate ulaşabilir. Üstelik henüz yürüyemeyen hatta emekleyemeyen bebekler, siz desteklemedikçe hareket edemezler. Fakat bebekler de fiziksel sağlığı için tıpkı bizler gibi gün içinde hareket edip kaslarını çalıştırmaya ihtiyaç duyarlar. Bu hareketler onları rahatlattığı gibi, kas gelişimlerini de sağlar. İşte bu nedenle annelerin bebeklerine tummy time etkinlikleri yaptırması uzmanlar tarafından sık sık önerilir. Haydi, şimdi biraz hareket zamanı!

Tummy Time Nedir?

Tummy time’a “karın üstü aktivite zamanı” da diyebiliriz. Bu aktivite ile bebekler karınlarının üzerinde yüzüstü yatırılır. Böylece bebek sürünerek hareket etmeye ya da emeklemeye çalışarak kaslarını çalıştırmış olur.

Bebekler 1 yaşına doğru yürümeye başlar. Bu süreç içinde bazı hareket becerilerini öğrenir. Yatarken dönme, destekli oturma, desteksiz oturma, emekleme, ayağa kalkma gibi hareket becerilerini kazanmasında, bebeğin karın üstü yatırılıp kaslarının geliştirilmesi büyük fayda sağlar.  Bol bol karın üstünde zaman geçiren bebekler, bu becerileri daha rahat kazanır. 

Tummy Time Faydaları

 • Omuz, bacak, karın, sırt, boyunda bulunan kasların çalışmasına yardımcı olur.
 • Gövde stabilitesini ve baş kontrolünü destekler.
 • Sürünme, dönme, tutunma gibi motor becerileri geliştirir.
 • Yürümeye giden yol olan emekleme sürecini hızlandırır.
 • Bebek sürekli sırt üstü yatmadığı için baş arkasının yassı şeklini alma riski düşer.

 

 • Karın üstü zamanlar için uygulanabilecek pozisyonlar şunlardır; 

  Karın karına: Bebek anne karnına yatırılır ve yanlardan desteklenir. 

  Göz hizası: Bebek yerde karın üstü yatarken anne de karşısına aynı şekilde yatar.  

  Kucakta: Bebek annenin dizlerinde gaz çıkarma pozisyonunda olduğu gibi yatırılır. 

  Karın üstü taşıma: Annenin bir kolu bebeğin bacağından geçirilir, anne diğer koluyla bebeği omuz ve başından destekler. 

  Destekli yöntem: Karın üstü yatan bebek, havlunun rulo yapılarak kollarının altına konulması ile desteklenir. 

Tummy Time’a Başlama Zamanı!

Bebeklere özel hareketler onun fiziksel sağlığını geliştirse de doğru zamanı yakalamak gerekir. Fakat karın üstü etkinliği için bu durum geçerli değil. Bebeğiniz 2 haftalıkken bile bu etkinliğe başlayabilirsiniz. Tabii “Tummy time nasıl yapılır?” sorusunun cevabını ve dikkat etmeniz gerekenleri bilmeniz gerekiyor.

 • Bebeğiniz 2 haftalıkken aktiviteye 30 saniye ile bir dakika arasındaki kısa seanslarla başlayın. Yeni doğan bebeğinizin karnını, göğsünüze veya kucağınıza yerleştirmeye çalışın. Böylece yumuşak bir zeminde, sizin kontrolünüz altında bu pozisyona alışmasını sağlayabilirsiniz.
 • 2. aydan sonra bu etkinliği 3 seans şeklinde 5 dakika boyunca uygulayabilirsiniz. 4 ay sonra, bebeğiniz karnı boyunca yuvarlanmaya başlayacak kadar güçlü olabilir. Bunun için süreyi 15 dakikaya kadar uzatabilirsiniz.
 • 5-6 aylık dönemde karnını kullanarak rahatça dönebilmesine, kollarını kullanmasına şahit olabilirsiniz. Bu dönemden sonra o istediği kadar göbeğinin üzerinde durabilecek. Bu yüzden kararı ona bırakmak en doğrusu. Siz sadece teşvik edin yeter.

 • Karın üstü aktiviteleri için bebeğin soğuk bir zeminde olmaması gerekir. Çünkü bebeğiniz karnında kolaylıkla soğuk alabilir. Bunun için halının üzerinde ya da karnına koyduğunuz yumuşak havlu ve minderlerin üzerinde bu etkinliği rahatça yapabilir.
 • Bebeğiniz karın üzerindeyken çok çabuk sıkılıp ağlayabilir ve sırt üstü dönmek isteyebilir. Pes etmeyin. O pozisyondayken, göz hizasına gelerek onunla konuşun, komik surat ifadeleriyle onu güldürün ya da oyunlar oynayın. Yani bir şekilde size dikkat kesilmesini sağlayarak bu süreyi uzun tutmaya çalışın.
 • Karın üstü egzersizini yapmamanız gereken tek zaman dilimi yemekten hemen sonraki süre. Yemekten hemen sonra yapılan karın üstü egzersizi, karnına baskı yapar ve onun tükürmesine ya da midesinin bulunmasına sebep olabilir.

 

Vücudunda kullanmadığı kaslarını çalıştırmak için sizden destek alması gereken bebeğinize, günün belli zamanlarında program yaparak tummy time için vakit ayırabilirsiniz. Bebeğinizin fiziksel gelişimini ve koordinasyon yeteneklerini geliştirmeniz için gündüz uyumadığı zamanlarda tummy time ile eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.  

Karın üstü zamanlar bebeğinizin sadece fiziksel gelişimini değil zihinsel gelişimini de destekler. Çevresini görmesine ve keşfetmesine de imkan veren tummy time, bebeğinizin keşfetme duygusunu geliştirir. Karın üstündeki aktiviteler sayesinde kasları güçlenen ve hareket kabiliyeti artan bebeğiniz, zamanla kendini daha bağımsız hisseder. İşte bu zamanlarda onu izlemek sizin için de büyük bir keyif olur. Bırakın bebeğiniz karın üstü aktiveleriyle keşfetmek için çaba harcasın ve hareket ederek mutlu olsun. Ancak bu zamanlarda bebeğinizi yalnız bırakmamanız gerektiğini unutmamalısınız.

Bebeğinizle keyifli zamanlar geçirmenizi sağlayacak farklı aktivite önerileri için Anne Bebek Aktiviteleri yazımızı ve Evde Anne Bebek Aktivite Önerileri yazımızı okuyabilirsiniz.