Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Doğum Sonrasında Kilo Verme

Her yeni anne hamilelik sonrası doğum kilolarından, özellikle de karın bölgesinde biriken yağlardan bir an önce kurtulmak ister.  Fakat doğum kilolarının verilmesi için yavaş yavaş ve emin adımlarla ilerlenmesi gerekir. Eğer siz de doğum kilolarınızdan nasıl kurtulacağınızı düşünüyorsanız bugün ilk adımı atarak kısa sürede formunuza kavuşabilirsiniz.

Doğum kilolarından kurtulmak için adım adım forma kavuşmanın yolları…

Eğer doğumda normal sınırlar içerisinde kilo aldıysanız, dengeli besleniyorsanız ve bebeğinizi emziriyorsanız 6 ay içerisinde doğum kilolarınızdan büyük ölçüde kurtulabilirsiniz.

 1. Emzirme döneminde her gün yaklaşık 700-800 ml süt salgılanır. Bebeğinizi emzirirken harcadığınız günlük enerji ise yaklaşık 600-700 kcal civarındadır. Yani emzirerek bir günde orta seviyede bir saat egzersiz yapmış kadar kcal harcarsınız.
 2. Hamilelik sonrası sağlıklı kilo vermek için bir uzmandan destek almanız kilo verme sürecinizi olumlu yönde etkiler.
 3. Emzirme döneminde olduğunuz için sütünüzün kalitesini ve miktarını etkilemeyecek, vücudunuzun dengesini bozmayacak diyetler uygulayın.
 4. Hızlı kilo kaybından kaçının. Emzirme döneminde ayda yarım kilo ile bir kilo arası zayıflamak normaldir. Tabii bu durum annenin toplam kilosuna göre değişir.
 5. Protein ve kalsiyum yönünden zengin süt, peynir, yumurta, yoğurt, kefir gibi besinler sağlıklı kilo vermenizde önemli rol oynar.
 6. 4 ana besin grubundan da yeterli bir şekilde tüketin ve dengeli beslenin. Her gün et, balık ya da tavuktan birini mutlaka tüketin.
 7. Su tüketiminize özen gösterin. Her emzirme sonrası 200-300 ml sıvı alın. Günde 2-3 litre su içmeye özen gösterin.
 8. Öğünlerinizi sıklaştırın ama öğün miktarlarınızı azaltın. 3 ana 3 ara öğün yaparak sık sık ve az beslenin.
 9. Bilinenin aksine şekerli gıdaların sütü arttırıcı bir etkisinin olduğu kanıtlanmamıştır. Şeker tüketiminizi kısıtlayın. Canınız şekerli bir şeyler yemek istediğinde meyve tüketin ya da yiyecekleri tatlandırmak için tarçın kullanın.
 10. Doktorunuzun da iznini alarak haftada 3 gün 30 dakikadan az olmayacak sürelerde yürüyüş ya da hafif egzersizler yapın.
 11. Doktorunuzun da tavsiyesini ve onayını olarak kendinizi fazla yormadan aerobik gibi çalışmalar yapabilirsiniz.
 12. Yağlı, unlu ve tuzlu gıdaları mümkün olduğunda az tüketin veya tamamen hayatınızdan çıkarın.
 13. Bol bol salata, meyve ve sebze tüketin.
 14. Besinleri haşlama, ızgara ya da fırında pişirerek tüketin.
 15. Eğer doğumdan sonra uzun süre geçmesine denediğiniz halde kilo veremediyseniz mutlaka bir uzman desteği alın, onun yönlendirmesi ile doğum kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.