Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Doğum Sonrasında Kilo Verme

Her yeni anne hamilelik sonrası doğum kilolarından, özellikle de karın bölgesinde biriken yağlardan bir an önce kurtulmak ister.  Fakat doğum sonrası kilo vermek için yavaş yavaş ve emin adımlarla ilerlenmesi gerekir. Eğer siz de doğum kilolarınızdan nasıl kurtulacağınızı düşünüyorsanız bugün ilk adımı atarak kısa sürede formunuza kavuşabilirsiniz.

Doğum Sonrası Kilo Verme Teknikleri 

Doğum sonrasında kilo vermek için çok acele etmemeye özen göstermelisiniz. 9 ay boyunca aldığınız kiloları birkaç ay içinde vermek sağlığınız ve bebeğinizi emzirmeniz açısından sıkıntı yaratabilir.  Bu yüzden emzirme döneminde zayıflama diyeti uygulanması ve ayda 2 kilogramdan fazla kilo kaybı önerilmez. Peki doğum sonrası nasıl kilo verilir? Bu konuda etkili sonuçlar alabilmek için birkaç farklı teknik uygulayabilirsiniz.

 • Doğum sonrası kilo vermenin en etkili yollarından biri yeterli ve sağlıklı beslenmektir. Uzmanlar, her kadının doğum sonrası beslenme düzeninin kişisel olarak hazırlanması gerektiğini önerir. Hem fazla kilolardan kurtulmak hem de bebeği besleyecek yeterlilikte emzirmek için beslenmenin dengeli olması gerekir. Sağlıksız atıştırmalıklar ile unlu, şekerli ve yağlı kilo veren gıdalar beslenme menüsünden çıkarılmalıdır. 

 • Doğum sonrası kilo vermek için sadece beslenmeye dikkat etmek yeterli olmayabilir. Bu süreç doğum sonrası kilo verme egzersizleri ile desteklenmelidir. Egzersizler doğumdan sonra gevşeyen kaslarınızın güçlenmesine ve doğum kilolarınızı atmanıza yardımcı olacaktır.  Bu egzersizlerin neler olabileceğini öğrenmek için Doğum Sonrası İçin 6 Pratik Egzersiz Önerisi yazımızı okuyabilirsiniz.

 • Doğum sonrası kilo verme egzersizleri gibi düzenli yürüyüşleri de bu dönemde hayatınıza dahil edebilirsiniz. Her gün olmasa bile haftanın birkaç günü 40-45 dakikalık tempolu yürüyüş yapmaya özen gösterin. Bu kilo vermenizi kolaylaştıracağı gibi size mutluluk da verecektir. Özellikle açık havada yapılan yürüyüşler stresinizi azaltıp doğum sonrası bebeğinize motivasyonunuzu artıracaktır.

 • Anne bebek yogası, hamilelik döneminde vücutta oluşan değişiklikleri eski haline getirmede ve sizin doğum sonrası kilo vermenizi kolaylaştırmada etkili olabilir. Temel yoga hareketlerinin ve duruşlarının bebek ile beraber gerçekleştirildiği bu egzersizler, hem sizi hem de bebeğinizi rahatlatır. Anne bebek yogası hakkında fikir almak için Bebeğinizle Birlikte Yoga Egzersizleri yazımızı tıklayabilirsiniz.

 • Doğum kilolarından kurtulmanızı kolaylaştıran en etkili yöntemlerden biri de bebeğinizi emzirmektir. Emzirme sırasında bazal metabolizma hızı olarak da tanımlanan vücudun harcadığı enerji oldukça fazladır. Emziren anneler, ağır bir spor yapmış gibi kalori yakar ve bu da kilo verme sürecini hızlandırır. Bebeğinizi mümkünse 2 yaşına kadar emzirmelisiniz. Bu dönemde nasıl besleneceğiniz ile ilgili detayları Emziren Anneler İzin Beslenme Önerileri yazımızdan öğrenebilirsiniz. 

 • Doğum sonrasında kilo verirken sıvı tüketiminden de destek alabilirsiniz. Sıvı tüketimini artırarak anne sütünüzü de artırmış olursunuz. Sıvı tüketimini sadece su olarak düşünmeyin. Suyun dışında sıvı tüketiminizi desteklemek için prebiyotik kaynağı kefir, ayranı tercih edebilirsiniz. Rezene, ıhlamur gibi bitki çayları da sizi rahatlatacak ve sıvı desteğine yardımcı olacaktır. Eğer komposto içmek isterseniz meyvenin kendi şekeri yeterli olacağı için şeker eklemenize gerek yok. 

Doğum kilolarından kurtulmak için adım adım forma kavuşmanın yolları…

 • Eğer doğumda normal sınırlar içerisinde kilo aldıysanız, dengeli besleniyorsanız ve bebeğinizi emziriyorsanız 6 ay içerisinde doğum kilolarınızdan büyük ölçüde kurtulabilirsiniz. İşte size doğum sonrası kilo verme önerileri;
 • Emzirme döneminde her gün yaklaşık 700-800 ml süt salgılanır. Bebeğinizi emzirirken harcadığınız günlük enerji ise yaklaşık 600-700 kcal civarındadır. Yani emzirerek bir günde orta seviyede bir saat egzersiz yapmış kadar kcal harcarsınız.

 • Hamilelik sonrası sağlıklı kilo vermek için bir uzmandan destek almanız kilo verme sürecinizi olumlu yönde etkiler.

 • Emzirme döneminde olduğunuz için sütünüzün kalitesini ve miktarını etkilemeyecek, vücudunuzun dengesini bozmayacak diyetler uygulayın.

 • Hızlı kilo kaybından kaçının. Emzirme döneminde ayda yarım kilo ile bir kilo arası zayıflamak normaldir. Tabii bu durum annenin toplam kilosuna göre değişir.

 • Protein ve kalsiyum yönünden zengin süt, peynir, yumurta, yoğurt, kefir gibi besinler sağlıklı kilo vermenizde önemli rol oynar.

 • 4 ana besin grubundan da yeterli bir şekilde tüketin ve dengeli beslenin. Her gün et, balık ya da tavuktan birini mutlaka tüketin.

 • Su tüketiminize özen gösterin. Her emzirme sonrası 200-300 ml sıvı alın. Günde 2-3 litre su içmeye özen gösterin.

 • Öğünlerinizi sıklaştırın ama öğün miktarlarınızı azaltın. 3 ana 3 ara öğün yaparak sık sık ve az beslenin.

 • Bilinenin aksine şekerli gıdaların sütü arttırıcı bir etkisinin olduğu kanıtlanmamıştır. Şeker tüketiminizi kısıtlayın. Canınız şekerli bir şeyler yemek istediğinde meyve tüketin ya da yiyecekleri tatlandırmak için tarçın kullanın.

 • Doktorunuzun da iznini alarak haftada 3 gün 30 dakikadan az olmayacak sürelerde yürüyüş ya da hafif egzersizler yapın.

 • Doktorunuzun da tavsiyesini ve onayını olarak kendinizi fazla yormadan aerobik gibi çalışmalar yapabilirsiniz.

 • Yağlı, unlu ve tuzlu gıdaları mümkün olduğunda az tüketin veya tamamen hayatınızdan çıkarın.

 • Bol bol salata, meyve ve sebze tüketin.

 • Besinleri haşlama, ızgara ya da fırında pişirerek tüketin.

 • Eğer doğumdan sonra uzun süre geçmesine denediğiniz halde kilo veremediyseniz mutlaka bir uzman desteği alın, onun yönlendirmesi ile doğum kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.