Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Dünyanın Farklı Yerlerinden 11 Bebek Cinsiyet Tahmini Yöntemi

Hamileliğin ilk haftalarındaki anneler gibi sizin de aklınızda pek çok soru olabilir. Belki de en çok merak ettiğiniz heyecan verici konu, bebeğinizin kız mı erkek mi olacağıdır. Aslında bebeğinizin cinsiyetini kesin olarak ultrason kontrolüyle doktorunuzdan 18 ila 20. haftalar arasında öğrenebilirsiniz. Peki o zamana kadar içinizdeki merak duygusunu biraz eğlenceli tahminlere dönüştürmeye ne dersiniz?

Bilime dayanmayan ve nesiller boyu aktarılan bebek cinsiyet tahmini yöntemleri, bebeğinizin cinsiyetini öğrenmeyi beklerken size keyifli bir uğraş olabilir. Bu süreçte biraz eğlenceli zaman geçirmek isterseniz, yazımızdaki bebek cinsiyeti tahmin etmenin bazı bilimsel olmayan yollarını okuyup deneyebilirsiniz. Sizler için dünya çapında ebeveynlerin kullandığı eğlenceli ve ilginç bebek cinsiyet tahmini yöntemlerini bir araya getirdik. İşte bebeğinizin cinsiyetini tahmin etmek için ilginç ve eğlenceli olan Dünyanın Farklı Yerlerinden 11 Bebek Cinsiyet Tahmini Yöntemi... Ayrıca bebeğin cinsiyetini anlamada hiçbir tıbbi dayanağı bulunmayan ve tamamen önceden doğum yapanların tecrübelerine dayanan bazı belirtiler hakkında Bebek Cinsiyet Tahmini yazımızı da okuyabilirsiniz.

Ama unutmayın ki bu cinsiyet tahmin yöntemlerini keşfetmek eğlenceli olsa da bunlar bilime değil efsanelere ve geleneklere dayanıyor. Bebeğinizin kız mı erkek mi olduğuna dair en doğru bilgiyi, doğum öncesi yapılan ultrason kontrolleri ile doktorunuz verecektir.

1-Sabah Bulantısı

Bebeğin cinsiyetini doğrulayan bilimsel bir tarafı olmasa da pek çok ülkenin kültüründe anne adayının yaşadığı sabah bulantısı miktarı, cinsiyeti belirleyen bir işaret. Buna göre eğer çok fazla sabah bulantısı yaşıyorsanız ve kendinizi hasta hissediyorsanız, bir kız çocuğunuz olacak demektir. Ama eğer sabah bulantınız yoksa o zaman bebeğiniz bir erkektir.

Elbette bu sadece cinsiyeti tahmin etmek için yapılan eğlenceli bir varsayım. Sabah bulantısı pek çok hamilenin yaşadığı şikayetlerden biri olsa da bebeğin cinsiyetiyle ilgili kesin bir sonuç tabi ki vermez. Hamilelikte öğürmek, mide bulantısı, kusma şeklinde kendini gösteren sabah hastalığı hakkında merak ettiklerinizi Sabah Hastalığı Nedir, Neden Olur, Belirtileri ve Tedavisi yazımızdan öğrenebilirsiniz.

2-Tatlı veya Tuzlu Aşerme

Belki siz de çevrenizde anne adaylarına söylenen ‘Ye ekşiyi doğur Ayşe'yi (kız), ye tatlıyı doğur atlıyı (erkek)’ sözünü duymuşsunuzdur. Bizim kültürümüzde olduğu gibi hamilelikte aşermenin de bebeğin cinsiyetiyle bağlantısı olduğuna inanan pek çok kültür var. Buna göre bebeğinizi beklediğiniz günlerde tatlı ya da tuzlu şeklinde ne yemek istediğiniz, bebeğinizin cinsiyeti hakkında ipucu veriyor. Eğer canınız tuzlu, ekşi yiyecekler çekiyorsa bebeğiniz kız, tatlı çekiyorsa bebeğiniz erkek olacak. Oysaki yiyecek istekleri hormonsal dalgalanmalar veya hamilelik sırasında vücudun besinleri emme şekline göre değişir. Anne adaylarının hamileyken bazı yiyeceklerden kaçınırken, bazı yiyeceklere ise aşırı istek duymaları doğal bir durumdur. Yani her hamileye göre değişen aşermesinin temelinde bebeğin cinsiyeti bulunmaz.

3-Ayaklardaki Değişim

Bu cinsiyet tahmin etme efsanesi de hamilelerin ayaklarındaki değişikliği konu alıyor. Hamilelik, anne adayının vücudunda pek çok değişikliğe neden olur. İşte bu değişimlerden biri de ayaklarda yaşanır. Bu batıl inanışa göre eğer ayaklarınız herhangi bir şişlik olmadan aynı kalıyorsa kız, ama eğer ayaklarınızda şişlik varsa bir erkek çocuğu karşılamaya hazır olmalısınız.

Hamilelikte ayak bileklerinde, bacaklarda ve ayaklardaki şişlik, fazla sıvı ve büyüyen rahimden kaynaklanan basınçtan kaynaklanabilir. Bunun yanı sıra vücudunuzun diğer birçok bölgesinde farklılıklar gözlemleyebilirsiniz. Bunların neler olduğunu Hamilelikte Vücutta Ne Gibi Değişiklikler Olur? yazısından okuyabilirsiniz.

4-Anne Karnının Şekli

Bilimsel olmayan bir tahmin de anne adayının karnının şekline göre değişmekte. Erkek olacak bebek karında daha aşağıda ve daha sivri, kız olacak bebek ise daha yukarıda ve daha yayvan durur. Eğer karnınız dar görünüyorsa ve sanki basketbol topu varmış gibi öne doğru duruyorsa bebeğiniz erkek, ama daha geniş ve yuvarlak bir karnınız varsa bebeğiniz kız olacak. Peki sizinki erkek mi yoksa kız karnı mı?

5-Göbek Çizgisi

Gebelik sırasında bebeğin kız mı, erkek mi olacağı üzerine anne adayının fiziki değişiklikleri gözlenir ve bazı pratikler uygulanarak tahmine çalışılır. Bunlardan biri de halk arasında göbek çizgisi, hamilelik çizgisi veya gebelik çizgisi gibi pek çok şekilde ifade edilen linea nigra çizgisidir. Hamilelik döneminde anne adayının östrojen hormonu artışından kaynaklanan göbeğindeki bu çizginin, bebeğin cinsiyeti hakkında ipucu verdiği yönünde yaygın bir inanış bulunur. Bu inanışa göre linea nigra çizgisi göbek deliğinin yukarısında devam ediyorsa bebeğin cinsiyetinin erkek, çizgi yalnızca göbek deliğinin altında ise bebeğinin cinsiyetinin kız olduğu düşünülür.

6-Sarkaç Cinsiyet Tahmin Testi

Bebek bekleyen ebeveynlerin yüzyıllardır denediği yöntemlerden biri de sarkaçla cinsiyet tahmini yöntemi... Bu cinsiyet tahmini yöntemini gerçekleştirmek için önce bir yüzüğü ipe geçirmek ve sırt üstü yatan anne adayının karnının üzerinde sallandırmak gerekiyor. İşte bu sırada ipin hareketleri bebeğin cinsiyetini belirliyor. Eğer ipin ucundaki yüzük, halka şeklinde dairesel bir hareketle sallanıyorsa bebeğin cinsiyeti kız, eğer halkanın salınımı düz bir çizgi ise o zaman cinsiyeti erkek oluyor.

7-Çin Takvimi Bebek Cinsiyet Tahmini

Çin Takviminin kökeni 700 yıl önce Qing hanedanındaki imparatorluk ailesi için icat edilen cinsiyet tahmin tablosuna dayanıyor. Ancak Çin kültüründe yer almasına rağmen bilim tarafından desteklenmese de dünyada oldukça bilinen ve uygulanan bir cinsiyet tahmini yöntemi durumunda. Çin takvimi ile cinsiyet hesaplamada, anne adayının hamile kaldığı ay ve yaşı baz alınıyor. Tabloda bu iki bilginin kesişiminde ise bebeğin cinsiyeti bulunuyor.

Çin cinsiyet takviminin ne kadar doğru çıktığı bilinmese de günümüzde ¨Bebeğim kız mı olacak, erkek mi?¨ sorusuna eğlenceli bir tahminde bulunduğu bir gerçek. Peki, Çin takvimine göre cinsiyet hesaplama nasıl olur? Bunu detaylarıyla öğrenmek için Çin Takvimi Bebek Cinsiyeti Hesaplama Aracı sayfamızı tıklayabilirsiniz.

8-Maya Bebek Cinsiyet Tahmini

Dünyada bebek cinsiyetini öğrenmek için tarihte üretilmiş ve uygulanmış birçok takvim var. Bunlardan biri de Maya cinsiyet takvimi... Çin cinsiyet tahmin tablosuna benzer şekilde, Mayaların da bebeğin cinsiyetini belirlemek için bir takvimleri bulunur. Sizin için de Maya cinsiyet takvimi, bebeğinizin cinsiyetini tahmin etmek için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem olabilir. 

Maya bebek cinsiyeti tahmin yöntemi, gebe kalma ayına ve annenin gebe kalma yaşına dayanır. Annenin yaşı ve gebe kalma ayı her ikisi de tek sayı veya her ikisi de çift sayı ise, Maya takvimine göre bebeğin cinsiyeti kız olur. Annenin yaşı ve gebelik aylarından biri tek ve diğeri çift ise bebeğin cinsiyeti erkek olur. Örneğin, 37 yaşındaysanız ve Mayıs ayında (beşinci ay) hamile kaldıysanız, her iki rakam da tek olduğu için, bu yöntem bir kız çocuğunuz olacağını söyler. Ancak 33 yaşındaysanız ve Ekim ayında (10. ay) hamile kaldıysanız, sayılardan biri tek diğeri çift olduğu için, bir erkek çocuk bekliyor olabilirsiniz.

9-Macaristan Bebek Cinsiyet Tahmini

Ülkemizde olduğu gibi diğer ülkelerde de farklı ve ilginç bebek cinsiyet tahmini yöntemleri var. Bu ilginç yöntemlerden biri de Macaristan’da uygulanıyor. Macaristan'da doğum ve yeni doğan bakımındaki gelenekler ve batıl inançlara göre, anne adayı parmağını yavaşça bir örümcek ağının ortasına sokar ve ardından bir delik ortaya çıkarmak için parmağını dışarı çeker. Cinsiyeti tahmin etmeye yönelik bu yöntemde eğer örümcek hiçbir şey yapmazsa o zaman bebeğin bir kız, ancak örümcek deliği onarırsa o zaman bir erkek bebek olacağı düşünülür.

10-Brezilya Bebek Cinsiyet Tahmini

Brezilya kültürüne göre ise, hamile bir anne adayı tavuğun kalbini pişirirse, kalbin ısıya nasıl tepki verdiğine bağlı olarak bebeğin cinsiyeti anlaşılabilir. Bu inanışa göre, eğer tavuğun kalbi pişirme sırasında bölünürse veya genişlerse bebeği kız, eğer kalp açılmıyor, bölünmüyor veya genişlemiyorsa bir erkek bebeği olacak demektir.

11- Fransız Bebek Cinsiyet Tahmini

Dünyanın farklı yerlerinden bebek cinsiyet tahmin yöntemlerinden biri de Fransız anne adaylarına ait. Fransa’daki bu bebek cinsiyeti tahmininin kökeni 15. yüzyıldan kalma bir kültüre dayanıyor. Buna göre anne adayı yürümeye sağ ayağından başlıyorsa bebeği erkek, eğer sol ayağıyla yürümeye başlarsa bir kız olacağına inanılıyor.

Dünyaya gelecek çocukların cinsiyeti, geçmişten günümüze pek çok toplum için önemli oldu. Toplumların biçimlerine, yaşam ve geçim şekillerine, mitolojilerine göre kız ya da erkek çocuk sahibi olmak zaman zaman bir statü ve güç sembolü olarak değerlendirildi. Bu yüzden bebeğin henüz daha dünyaya gelmeden cinsiyetinin tahmin edilmesi geçmişte çok fazla önem taşıdı.  Geçmişten gelen bu tıbbi veya bilimsel olmayan inanışların yerini artık hamileliğin ortasında, yaklaşık 18 ila 20. haftalarda yapılan ultrason testleri aldı. Günümüzde yapılan ultrason görüntüleri ile bebeğin cinsiyetini tamamen doğru bir şekilde tahmin etmek mümkün.

Bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek gibi bir diğer heyecanlı konu da bebeğinizin ne zaman doğacağını öğrenmektir. Bebeğimin tahmini doğum tarihi ne zaman? sorusunun cevabını almak ve hamilelik sürecinizi takip etmek için önce ne zamandır gebe olduğunuzu hesaplamanız gerekir. Daha sonra size özel hazırlanan İlkadımlarım'daki Türkiye'nin en gelişmiş ve detaylı gebelik hesaplama aracıyla kaç haftalık hamile olduğunuzu öğrenebilir, gebelik hesaplama aracımızı kullanarak bebeğinizin tahmini doğum tarihini öğrenme imkanı bulabilirsiniz.