Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Emzirirken Diyet Yapılabilir Mi?

Sağlıklı ve dengeli beslenme, hamilelik döneminde olduğu gibi emzirme döneminde de annenin hayatındaki önemini korumalıdır. Emzirme döneminde beslenme, bebeğin beslenmesini direkt etkiler. Bu nedenle bebeğini kucağına alan anneler için hamilelik dönemindeki sağlıklı ve dengeli beslenme düzeni, emzirme döneminde de devam etmelidir. Ancak bu dönemde doğum yapmış çoğu anne bir an önce fazla kilolarından kurtulmak için Emziren Anne Diyetini uygulamak isteyebilir.  ‘Emziren anne diyet yaparsa sütü azalır mı?’ gibi birçok soru ise, çoğu diyet yapmak isteyen annenin aklını kurcalayabilir. 

Peki emzirme döneminde diyet yapılabilir mi?

Emzirme döneminde diyet yapmak sütün kalitesini etkiler mi? Asıl sorulması gereken soruların başında bu gelmektedir.

 • Emzirme döneminde annenin beslenmesine çok dikkat etmesi gerekir.

 • Bu dönemde annenin ekstra enerjiye ihtiyacı vardır. Günlük enerji ihtiyacına ek olarak ortalama 500 kcal eklenmelidir.

 • İhtiyacından daha az kalori almak hem annenin sağlığı için uygun değildir hem de süt miktarının azalmasına neden olabilir.

 • Süt üretimi için süt bol sıvı tüketmesi, daha çok protein, enerji ve vitamin alması gerekir.

Emziren anne ne zaman diyet yapabilir?

Hamilelik döneminde ortalamanın üzerinde (10-12 kg) bir kilo alımı söz konusu değilse, emzirirken dengeli beslenmeye ve sıvı tüketimine dikkat edilirse daha kolay kilo verilebilir. 

Uzmanlara göre ilk 4 aydaki kilo kaybının, 500 gram ila 1 kg arasında olması normaldir. Anne çok kilolu ise ayda 2 kilogram civarında da zayıflayabilir. Ancak aylık kilo kaybı 2 kilonun üzerine çıktıysa, zayıflamak emziren anne için sakıncalı olabilir. Uzman diyetisyenler, emzirme sırasında normal kalori ihtiyacına ek olarak 300-500 kalori daha fazla beslenmenin yeterli olacağını tavsiye eder. Doktordan onay alınması halinde ise hafif tempolu yürüyüşler ile basit egzersizler yapmak kilo vermeyi hızlandırabilir. Dengeli ve yeterli beslenme ile ufak fiziksel hareketler, annenin zayıflamasının yanı sıra anne sütünün kalitesi ve miktarına da olumlu etki edebilir.

Emziren anne 6 aydan sonra diyet yapabilir mi?

Uzman diyetisyenlere göre 6 aylık emzirme dönemindeki beslenme programının ardından kişiye özel ve kurallı bir diyet izlenebilir. Çoğu yeni anne gibi siz de ‘Emziren anne 6 aydan sonra diyet yapabilir mi?’ ya da ‘Emziren anne diyet yaparsa sütü azalır mı?’ gibi sorularınız için bir beslenme ve diyet uzmanı ile görüşebilirsiniz. Bir diyetisyen gözetiminde diyet yaparak hem kilo verebilir hem de süt kalitenizi koruyabilirsiniz.

Emzirirken kilo verme sürecinde dikkat edilmesi gereken noktalar

 1. Öncelikle bu süreçte fazla kiloları vermek için acele etmemeli, hızlı kilo kaybı için yapılan düşük kalorili diyetlerden kaçınılmalıdır.

 2. Annenin bu dönemde vitamin, mineral ve besin elementleri depolarına zarar vermeden sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenmesi gerekir

 3. Doktorun da izni alınarak hafif egzersiz ve yürüyüşler yapılabilir. Bu hem anne adayının kendini daha zinde hissetmesine hem de vücudunu daha kısa sürede toparlamasına yardımcı olur.

 4. Karbonhidrat ve proteinden fakir bir diyet anne sütünü azaltabilir. Bu nedenle süt, peynir, yoğurt, yumurta gibi protein ve kalsiyum açısından zengin gıdalar bolca tüketilmelidir.

 5. Her besin grubundan dengeli bir şekilde tüketilmelidir. Et-balık veya tavuktan biri her gün mutlaka yenilmelidir.

 6. “İki kişilik yemek” mantığı ile porsiyonları büyütmemeli, az az ve sık aralıklarla yemek yenmelidir. 

 7. Ara öğünlerde sağlıklı atıştırmalıklar yapmaya dikkat edilmelidir.

 8. Aşırı yağlı ve şekerli gıdalardan uzak durulmalıdır. Tatlı ihtiyacı meyvelerden sağlanabilir.

 9. Günde en az 2.5-3 litre su tüketimi sağlanmalıdır. Her emzirme sonrası 200-250 ml su içilmesi iştah kontrolü üzerinde de etkilidir.

 10. Emzirme döneminde yeteri kadar sıvı tüketen, dengeli beslenen ve aşırı yağlı ve şekerli gıdalardan uzak duran ve emziren bir anne daha kolay kilo verebilir. 

 11. Eğer anne tüm bunlara rağmen kilo vermekte zorlanıyorsa bir uzmandan yardım alabilir.