Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Hamilelikte D Vitamini

D vitamini sağlıklı hamilelik diyeti için oldukça önemli. Kalsiyum ve fosfat değerlerinizi dengeler ve bebeğinizin kemik gelişimini destekler. Ayrıca son dönemlerde yapılan araştırmalarda, D vitaminin faydaları arasında hücresel farklılaşma, beyin gelişimi ve bağışıklık sistemine katkıları da yer alıyor.

D vitamini eksikliği durumunda ise bebeğinizin kemikleri, bağışıklık sistemi ve gelişimi yeterli düzeye ulaşamayabilir. Hatta bazı durumlarda bebeğinizin sağlık sorunlarına dahi sebep olabilir. Sadece bebekler için değil hamileler için de D vitamini kilit öneme sahip. Bu vitamin yeterli alındığında, anne adayında yorgunluk, bitkinlik, diş kırılmaları ile sırt, kas ve eklem ağrılarının yaşanması engellenebiliyor. Böylece gebelik süresinin daha rahat geçmesi sağlanabiliyor.

D Vitamini Nasıl Alınır?

Biraz önce bahsettiğimiz gibi çok nadir görülse de annenin D Vitamini eksikliği, bebeğin kemiklerinin yumuşamasına ve kemik hastalıklarına neden olabiliyor. Çünkü hamilelikte tüketilen D vitamini, bebeğin ilk aylarında görülen kemik gelişimine yardımcı oluyor. Hem anne hem de bebek için hep çok önemli ama özellikle son 3 ayda anneler bu vitaminin önemi üzerinde daha fazlaca durmalı. Peki, bu vitamine duyulan ihtiyaç nasıl karşılanır? Bilindiği gibi güneş ışınları bu konuda çok cömert. Yani D vitamini en verimli şekilde, cildin güneş ışınlarına ulaşmasıyla alınır. Güneş kreminizi sürdükten sonra çıkacağınız yürüyüşler hem vitamin hem de egzersiz ihtiyacınız için çok önemli. Eğer bu mümkün değilse doktorunuzun önerdiği D vitamini takviyeleri ya da bu vitamini içeren besinler yardımınıza koşacaktır.

D Vitamin İçeren Besinler

Hepimizin çok sevdiği birçok yiyecek D vitamini içeriyor. D vitamini içeren besinler arasında güneşten sonra en etkili yardımcı, deniz ürünleri. Uskumru, hamsi, somon, istiridye vs. gibi deniz ürünleri bu açıdan oldukça zengin. Fakat balık tüketiminin miktarına dikkat edilmeli. Balığın içerdiği toksinler sebebiyle haftada 2 porsiyon ile sınırlandırmak ideal bir yöntem. Bunun dışında diğer besinler de ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı olabilir:

Yumurta: B12 ve protein bakımından da zengin olan yumurta, vücudun günlük D vitamini ihtiyacının %4’ünü karşılar. Özellikle yumurta sarısı bu konuda uzman.

Süt ve Süt Ürünleri: Süt, peynir, yoğurt; hamilelik döneminde sık sık tüketilmeli. Bu besinler hem kalsiyum hem de D vitamini deposu. Öyle ki yeterli oranda tüketilen bu besinler sayesinde D vitamini ihtiyacınızın %13’ünü karşılayabilirsiniz.

Mantar: Mantarda bulunan D vitamini seviyesi azımsanmayacak kadar fazla. Bunun için yemeklerinizin lezzetini mantarla zenginleştirebilirsiniz.

Patates: Güneş ışınları, balık ve süt ürünleri kadar güçlü olmasa da patates de D vitamini içeriyor. Sütle yapabileceğiniz patates püresi hem bu ihtiyacınızı karşılar hem de sizin için lezzetli bir öğle yemeği menüsü olabilir.