Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Hastalıklara Karşı Bağışıklık

Özellikle kış aylarında sıkça yaşanan ve soğuk algınlığından kaynaklanan hastalıklar için alınacak en iyi önlem, bağışıklık sistemini güçlendirmektir. Hastalıklara karşı bir korunma yolu olan bu sistemin güçlü olması, özellikle bebek ve çocuklar için son derece önemli. Hastalıklara neden olan mikroplara karşı birer kalkan görevi üstlenen bağışıklık sistemini yakından tanımanızda ve güçlendirme dinamiklerini bilmenizde yarar var.

Bağışıklık Sistemi Nedir?

Bağışıklık sistemi, vücudu zararlı bakterilere ve enfeksiyonlara karşı korumak için değişik organlarda bulunan bir doku ve hücreler düzenidir. Bağışıklık hücrelerinin %70’i bağırsaklardadır ve bebeği hastalıklara karşı koruyan yararlı bakterilerin çoğu burada bulunur. Bağışıklık sistemi zararlı bakterileri tanır ve yeniden karşılaştığında bu bakterileri vücuda sokmaz veya vücuda giren bakterileri yok eder. Bunu sağlarken değişik savunma mekanizmalarından ve bağırsak sisteminde bulunan faydalı bakterilerden yararlanır.

Bağırsak Sisteminin Bağışıklık Sistemi Üzerindeki Etkisi

Bağırsak sisteminin görevi sadece sindirimi sağlaması yönünde değildir. Aynı zamanda bağışıklık konusunda da etkili roller üstlenir. Vücudun bağışıklık sisteminin 2/3 ü bağırsak sisteminde yer alır. Bağırsak sistemi hem gıdalardan hem de çevreden gelen çok sayıda farkı madde ile karşı karşıyadır ve bunların her birine farklı bir savunma geliştirir. İlaçlar ve özellikle antibiyotikler gereksiz kullanımlarda bu sistemi zedeleyeceği için, bağırsakları bakterilerden koruyacak besinlerin tüketilmesi önemlidir. Yalnız her bakteri kötü değildir. Bağırsak sisteminin en önemli savunma mekanizması bağırsakta yaşayan iyi huylu, yani faydalı bakterilerdir. Bu bakteriler bağırsaklara yerleşerek enfeksiyonlara yol açan çalışan zararlı baterilerin gelişmesini engeller. Vücudun askerleri gibi düşmanı püskürtürler. Bağırsak duvarını zararlı maddelerden korurlar. 

 

 

Bebeklerde Bağışıklık Sistemi

Bebekler bağışıklık sistemiyle doğarlar. Fakat tabii ki yenidoğanın gelişmiş bir bağışıklık sistemi olmayacaktır. Anne sütü ve aldığı ek gıdalar ile bağışıklık sistemi güçlendirme çalışmalarına başlayacak olan vücut, henüz o raddeye gelmediği için hastalıklar konusunda oldukça duyarlıdır. Bu yüzden bebeklerin doğumdan sonraki ilk yıl, hastalıklara daha kolay yakalanma ihtimalleri bulunur.

Bebeklerin bağışıklık sisteminin hemen gelişmeye başlamasını sağlayan en önemli etmen anne sütü mucizesidir. Anne sütünde bulunan üstün içerikler sayesinde, bebeklerin tüm besinsel ihtiyacını karşılanırken, aynı zamanda onları hastalıklara karşı korunmasında yardımcı olur.  Anne sütünün içinde bulunan doğal maddeler arasında prebiyotik lifler bulunur.

Prebiyotikler, bağırsaktaki yararlı bakterilerin sayısını artırır ve yararlı bakterilerin oluşumu için uygun ortamı oluştururken onları korur. Ayrıca zararlı bakterilerin oluşumunu da önlemiş olur. Bağırsakta yararlı bakterileri koruyup zararlı bakterilerle savaşan bu faktör, bağışıklık sistemini doğrudan etkiler ve güçlendirir. Bunun yanında prebiyotikler;

 • Sindirim sistemini düzenler,
 • Bebekleri alerji riskinden korur,
 • B ve K vitaminlerinin yanında, kalsiyum ve magnezyum gibi minerallerin vücuttaki emilimini arttırır.
 • Bağırsakta zararlı bakteri yerleşimini engeller, yararlı bakterilerin gelişimini artırır.

Çocuklarda Bağışıklık Sistemi

Çocuklar 12-36 ayları arasında artık yürümeye ve etrafını keşfetmeye başlar. Bu dönemdeki çocuklar hem meraklı hem de hareketli olduklarından daha önce girmediği köşelere girer, daha fazla insanla ve eşya ile temas ederler. Yine bu dönemde çocuklar gruplar halinde oynamaya başlarlar. İşte tüm bu faktörler çocuğun her gün daha fazla mikrop ile karşılaşmasına sebep olur. Bu mikroplardan korunmak için bebeklik çağını aşmış çocuklar için de bağışıklık sistemi çok önemlidir. 

Prebiyotikler bu yaş dönemi için de önemlidir. prebiyotikler anne sütü ile alınabilir. Ancak anne sütü alamayan bebeklerde prebiyotik içeren çocuk devam sütleri ile de beslenmesi desteklenebilir. 

 

Bebek ve Çocukların Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Pratikler

Bebeğinizin ve küçük çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirmenin olmazsa olmaz şartları vardır. Bu dinamikler uygulandığı takdirde güçlü bağışıklık sistemine sahip olan minikler, hastalıklara neden olan mikropların vücutları ile temas etmesine izin vermemiş olurlar. İşte birkaç adımda bağışıklık sistemini güçlendiren pratikler.

 • İlk 6 ay anne sütü çok önemlidir. 6. Aydan sonra da 2 yaşına kadar anne sütü verilmeye devam edilmelidir.  Anne, sütünü pompalayıp saklayarak bebeğin yanında olmadığı zamanlarda dahi sağlıklı beslenmesini sağlayabilirsiniz. Çünkü bebeğin bağışıklık sistemi sürekli gelişme halindedir ve 1 yaşından sonra da bağışıklığı desteklemek için anne sütü alımı çok önemlidir.
 • Eğer anne sütü yeteriz ise bu durum göz ardı edilmemelidir ve mutlaka doktora bildirilmelidir. Gerekli durumlarda doktorun önereceği prebiyotik içerikli çocuk devam sütleri ile beslenme desteklenmelidir. 
 • D vitamini bağışıklık sistemi açısından çok önemlidir. Bebeğin haftada en az 3 kere birkaç dakikalığına korumasız şekilde güneş ışığı görmesini sağlanmalıdır. soğuk havalarda da dışarı çıkarıp 15-20 dakika da olsa hava almasını sağlayabilirsiniz.
 • Düzenli uyku bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu yüzden bebeğini uykusunu yeteri derecede aldığından emin olunmalıdır.
 • Eğer bebek 6 aydan büyükse ve ek gıdalara geçtiyse; günlük beslenmesinde vitamin, mineral içeren meyve ve sebzeleri, demir ve çinko açısından zengin tahıl, kırmızı et ve deniz ürünleri ihmal edilmemelidir. Fakat bir kez daha hatırlatalım, ek gıdalara başlansa bile bebeğin anne sütüne ihtiyacı vardır. Düzenli olarak emzirmeye devam edilmelidir.
 • Hijyen; hastalıkların önüne geçmek için çok önemlidir. Oyuncakların ara ara yıkanması gerekir. Oyuncaklar, yıkama işleminin sonrasında bol su ile durulanıp kurulanmalıdır. 
 • Anne, tuvaletten veya alt değiştirdikten sonra ellerini yıkadığından emin olmalıdır. Sağlıklı ve temiz bir el yıkama için minimum 40 saniye sürecektir.
 • Çocuklar ve bebekler, hasta insanların çok olabileceği kalabalık yerlere (hastaneler, sağlık ocakları) mümkün olduğunca götürmemelidir.
 • Fakat hijyenin abartılması, çocuğun bünyesini olması gerekenden daha hassas hale getirebilir.
 • Geçirilen her enfeksiyon ve sonrası, çocuğun bağışıklık sistemi yorgun düşer. Bu dönemlerde onun hastalıklardan korunmasına daha fazla özen gösterilmelidir.
 • Bazen ebeveynler çocuklarına çok iyi bakmaya çalışmaktan kendi sağlıklarına özen gösteremezler. Bu yüzden anne ve baba da iyi beslenmeli, meyve ve sebze yemeli, egzersiz yapmaya zaman ayırmalı ve yeteri kadar uyumalıdır.  

 

 • *Bilgi niteliğindedir. Detaylı bilgi için doktorunuza danışın.