Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür

Kaç Aylık Hamilesiniz?

Jinekologlar hamilelik hesabının ay ile değil hafta ile yapılmasını tavsiye ediyor zira bir ayın dört haftadan fazla olması ay ile yapılan hesapları değiştiriyor.

Hamileliğin kaçıncı haftada olduğu, bebeğin kilo ve boyunun oranı hatta doğuma kaç hafta kaldığı bu süreç boyunca merak edilen konuların başında gelir. Geçeni ve kalanıyla birlikte doğru hesap yaparak kafa karışıklılığına sebebiyet vermemek için hesabın doğrusu hafta ile yapılır.

- Hamilelikle birlikte başlayan bu süreç doktorun yaptığı muayene ve ultrason görüntüleme sonrasında koyabileceği teşhis ile tanımlanabiliyor. Bebeğin boy ve ağırlık ölçümleri kaçıncı haftada olduğunu belirlemede en önemli etken.

- Hem anne adayının sağlığı, bebeğin gelişim seyrinin doğru tespiti hem de olası olumsuzluklara müdahale yapılması açısından hamilelik takviminin takibi şart. Hamilelik takvimi ile ayrıca bu süre boyunca yapılan klasik testler doğru zamanlarda yapılabilir.

Gebelik süreci toplamda 40 hafta. Bu 40 haftalık süreç şu şekilde ayrımlanabilir.

-     4-5 haftalık gebelik 1 aylık

-     8-9 haftalık gebelik 2 aylık

-     12-13 haftalık gebelik 3 aylık

-     16-17 haftalık gebelik 4 aylık

-     20-21 haftalık gebelik 5 aylık

-     24-25 haftalık gebelik 6 aylık

-     28-29 haftalık gebelik 7 aylık

-     32-33 haftalık gebelik 8 aylık

-     36 hafta bittiğinde ise 9 ay bitmiş ve son aya girilmiştir.

-     40 hafta bittiğinde ise 9 ay 10 gün tamamlanmıştır.

Bu haftalık zaman dilimleri içinde anne adayında yaşanan bedensel değişimler kadar bebekte de değişimler olur. Bebeğin kilo ve boyunun bulunduğu aya uygun olmasının gerekliliği takibi ile mümkün. Kilo ve boy ölçümleri tahminsel değerler olup olasılıklar üzerine belirlenir. Bebeğin anne karnındaki duruş pozisyonundan dolayı doğru ölçüm tahmini olarak yapılır.

Bu takvimin başlangıcı anne adayının son adet tarihini bildirmesi ile başlar. Sonrasında doktorun yapacağı tetkikler ile takvimin başlangıç günü oluşturulur. Geçen zamanla birlikte takvimin periyodu doğuma kadar devam eder.