Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Yazın Bağışıklık Sistemi

Bağışıklık sistemi, bebeğinizi hastalıklara karşı savunan, vücudunu yabancı ve zararlı maddelere karşı koruyan karmaşık bir yapıdır. Bağışıklığın zayıflaması ise çeşitli enfeksiyonel hastalıkların habercisidir. Bu nedenle, henüz olgunlaşmamış bir bünyeye sahip olan bebekler için bağışıklık sisteminin önemi oldukça büyük.

Yaz-kış demeden bebeklerin maruz kalabileceği mikroplar çeşitli hastalıklara yol açabilir. Bunu önlemek için bebeğin bağışıklık sistemine kışın olduğu kadar yazın da dikkat etmek, bebeğin vücudunun olası mikroplarla savaşmaya karşı güçlü olmasını sağlamak önemlidir.

Yazın Bebek Bakımı

Yaz mevsiminin gelişi ile havalar ısınır ve bazı mikropların yayılması kolaylaşır. Bebekler de solunum yoluyla rahatlıkla bu mikroplara maruz kalabilir ve bu durum bağışıklığın güçsüz düşmesiyle enfesiyonel durumlara yol açabilir. Bu nedenle, yaz aylarında bebeklerde bağışıklık sisteminin zayıflığı ve bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirmek için neler yapılması gerektiği göz önüne alınarak dikkat edilmesinde fayda var.

En basit önlem olarak, yaz bebeklerinin mevsimine uygun giyinmesini ve beslenmesini sağlamak bebeği çoğu hastalıktan koruyacaktır. Bunların yanında bebeğin aşılamaları ve uykusu da bağışıklık sisteminin gelişmesi açısından oldukça önemlidir. Araştırmalara göre, bebeklerde görülen hastalıkların çoğu yetersiz ve düzensiz uyku ile doğrudan ilişkili.

Bebeklerde Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Her bebek bir bağışıklık sistemi ile dünyaya gelir. Ancak dünyaya yeni gelmiş bir bebeğin bağışıklık sistemi oldukça zayıftır. Çoğu yapıda görüldüğü gibi, bağışıklık sistemi de bebek dünyaya geldikten sonra gelişmeye devam eder. Bunun için annelerin, uzman görüşlerini dikkate alarak doğru uygulamalarda bulunması gerekir.

“Bebeklerde bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir?” sorusunun cevabı aslında oldukça kolay. Mevsimine göre giydirmek ve yine mevsimine göre beslenme düzeni oluşturmak bebeği birçok hastalıktan koruyacaktır. Bağışıklık sistemi için beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise tabii ki anne sütüdür. İlk 6 ay sadece anne sütü olmak üzere bebeğin 2 yaşına kadar anne sütünden yararlanması gerektiği uzmanlar tarafından önerilir.

Beslenme konusuna ek olarak bebeğin uyku düzeni ve hijyeni de bağışıklık sisteminde önemli rol oynar. Bebeğin hijyenik ortamda büyümesi mikroplardan uzak kalmasını ve olası hastalıklara karşı korunmasını sağlarken, uykusunun düzenli ve yeterli olması bebeğin gelişimi açısından oldukça faydalıdır.

İyi ki Varsınız Prebiyotikler

Bebek beslenmesi ve bağışıklık sistemi denilince karşımıza çıkan “prebiyotik” kelimesi bebeğin gelişimi ve bağışıklık sistemi için oldukça yararlı. Prebiyotik; bağırsak sisteminin bir parçası olan ve çeşitli enfeksiyonlara karşı bebeğin vücudunu koruyan yararlı, dost bakterilerin sayısını ve etkilerini güçlendiren bir maddedir. Dolayısıyla bebeğin beslenmesinde prebiyotiklerin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini söyleyebiliriz.

Prebiyotiklerin sağlanacağı en önemli besin ise anne sütüdür. Bu sebeple az önce de üzerinde durduğumuz gibi, bebeğin ilk 6 ay, ek besinlere geçildiğinde ise 2 yaşına kadar anne sütü alması oldukça faydalı. Anne sütü yokluğunda ise doktor önerisiyle prebiyotik içeren çocuk devam sütleri kullanılabilir.