Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Yazın Bağışıklık Sistemi

Bağışıklık sistemi, bebeğinizi hastalıklara karşı savunan, vücudunu yabancı ve zararlı maddelere karşı koruyan karmaşık bir yapıdır. Bebeklerde bağışıklık gelişiminin zayıflaması ise çeşitli enfeksiyonel hastalıkların habercisidir. Bu nedenle, henüz olgunlaşmamış bir bünyeye sahip olan bebekler için bağışıklık sisteminin önemi oldukça büyük.

Yaz-kış demeden bebeklerin maruz kalabileceği mikroplar çeşitli hastalıklara yol açabilir. Bunu önlemek için bebeğin bağışıklık sistemine kışın olduğu kadar yazın da dikkat etmek, bebeğin vücudunun olası mikroplarla savaşmaya karşı güçlü olmasını sağlamak önemlidir. Yaz mevsiminde bebeklerin bağışıklık sisteminde bazı zayıflıklar ortaya çıkabilir. 

Yazın Bebek Bakımı

Yaz mevsiminin gelişi ile havalar ısınır ve bazı mikropların yayılması kolaylaşır. Bebekler de solunum yoluyla rahatlıkla bu mikroplara maruz kalabilir. Bu bebeklerin yaz mevsiminde bağışıklıklarının düşmesiyle enfeksiyonel durumlar yaşamalarına yol açabilir. Bu nedenle, yaz aylarında bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirmek için neler yapılması gerektiği bilinmeli ve bu konuda bazı önlemler almaya özen gösterilmelidir.  

En basit önlem olarak, yaz bebeklerinin mevsimine uygun giyinmesini ve beslenmesini sağlamak bebeği çoğu hastalıktan koruyacaktır. Bunların yanında bebeğin aşılamaları ve uykusu da bağışıklık sisteminin gelişmesi açısından oldukça önemlidir. Araştırmalara göre, bebeklerde görülen hastalıkların çoğu yetersiz ve düzensiz uyku ile doğrudan ilişkili.

Bebeklerde Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Her bebek bir bağışıklık sistemi ile dünyaya gelir. Ancak dünyaya yeni gelmiş bir bebeğin bağışıklık sistemi oldukça zayıftır. Çoğu yapıda görüldüğü gibi, bağışıklık sistemi de bebek dünyaya geldikten sonra gelişmeye devam eder. Bunun için annelerin, uzman görüşlerini dikkate alarak doğru uygulamalarda bulunması gerekir.

“Bebeklerde bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir?” sorusunun cevabı aslında oldukça kolay. Bebeklerin yaz mevsiminde bağışıklıklarını güçlü tutmak için bazı konulara dikkat etmek gerekir. Mevsimine göre giydirmek ve yine mevsimine göre beslenme düzeni oluşturmak bebeği birçok hastalıktan koruyacaktır. Bağışıklık sistemi için beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise tabii ki anne sütüdür. İlk 6 ay sadece anne sütü olmak üzere bebeğin 2 yaşına kadar anne sütünden yararlanması gerektiği uzmanlar tarafından önerilir.

Beslenme konusuna ek olarak bebeğin uyku düzeni ve hijyeni de bağışıklık sisteminde önemli rol oynar. Bebeğin hijyenik ortamda büyümesi mikroplardan uzak kalmasını ve olası hastalıklara karşı korunmasını sağlarken, uykusunun düzenli ve yeterli olması bebeğin gelişimi açısından oldukça faydalıdır.

Rutinler ile Bebeğinizi Yaz Hastalıklarından Koruyun

Bebeklerin gün içinde tekrarlamaları gereken bazı temel rutinleri vardır. Bunların başında da beslenme, oyun ve uyku gelir. Kış mevsiminde olduğu gibi bebeklerin yaz mevsiminde bağışıklıklarını güçlendirmek için beslenme, oyun, uyku rutinine devam edilmelidir. 

Beslenme, bebeklerin gelişimleri ve güçlü bağışıklığa sahip olabilmeleri için en önemli günlük rutinlerinden biridir. Bebeğinizin gün içindeki beslenme zamanlarını belli bir düzene yani rutine göre belirlemelisiniz. Beslenme gibi düzenli uyku ve oyun da bebeklerin gelişimlerinin en önemli destekçileridir. Düzenli oyun oynamak, bebeklerin hem bilişsel hem de duygusal zekalarının gelişimi açısından büyük önem taşır. Oyunu bebeğinizin günlük rutininin bir parçası yaparak hem gelişimine katkıda bulunabilir hem de bu zamanları bebeğinizle bağ kurma fırsatı olarak değerlendirebilirsiniz. İyi ve düzenli uyku rutini de bebeklerin günlük ritminin bir parçasıdır.  Belirli bağışıklık hücreleri uyku sırasında oldukça aktiftir. 

Yazın Bebeğinizin Bağışıklığını Rutinler ile Güçlendirin

Beslenme, oyun ve uyku rutinlerinin bebeğiniz için birçok faydası var. Bu rutinlerin devamını sağlayarak yaz mevsiminde bebeklerin bağışıklık sistemi güçlü tutulabilir.  Siz de bu rutinler ile kışın olduğu gibi yaz mevsiminde de bebeğinizin hem gelişimine hem de bağışıklığına yardımcı olabilirsiniz. 1 yaşından sonra da bebeğinizin bağışıklığının desteklenmesi ve ritminizin devam etmesi için onu anne sütü ile beslemeye devam etmelisiniz. Anne sütü eksikliği ya da yokluğunda ise doktorunuza danışarak ayına uygun prebiyotik bileşen içeren bir devam sütü ile bebeğinizin beslenmesini destekleyebilirsiniz. 

Bebeklerde beslenme rutini, uyku düzeni ve oyun zamanı hakkında bilgi almak için “Bebeklerde Rutin Oluşturmanın Önemi” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. 

İyi ki Varsınız Prebiyotikler

Bebek beslenmesi ve bağışıklık sistemi denilince karşımıza çıkan “prebiyotik” kelimesi bebeğin gelişimi ve bağışıklık sistemi için oldukça yararlı. Prebiyotik; bağırsak sisteminin bir parçası olan ve çeşitli enfeksiyonlara karşı bebeğin vücudunu koruyan yararlı, dost bakterilerin sayısını ve etkilerini güçlendiren bir maddedir. Dolayısıyla bebeğin beslenmesinde prebiyotiklerin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini söyleyebiliriz.

Prebiyotiklerin sağlanacağı en önemli besin ise anne sütüdür. Bu sebeple yaz mevsiminde bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirmek için bebeğin ilk 6 ay, ek besinlere geçildiğinde ise 2 yaşına kadar anne sütü alması oldukça faydalı. Anne sütü yokluğunda ise doktor önerisiyle prebiyotik içeren çocuk devam sütleri kullanılabilir.