Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

18 Aylık Bebeğin Günlük Rutini

Bebeğinizin 18. Ayı

Bebeğiniz bir buçuk yaşına geldiğinde oyuncağını elinde tutarken yürüme ya da kaşık ile yiyebilme gibi koordinasyon becerileri gelişebilir. Kat ettiği bu gelişim basamakları, 18 aylık bebeğinizin artık çocukluğa doğru adım attığı düşüncesini verebilir. 

Bebeğiniz birçok motor beceriyi yapabilse de hala beyin gelişimi devam eder. Bu nedenle gelişiminin en önemli destekçilerinden bebeklerde beslenme, uyku ve oyun rutinini bir yaşından sonra da korumalısınız. Bebeğinizin bağışıklık sistemini destekleyerek günlük rutinlerini koruyabilirsiniz. Bu şekilde bebeğinizin günlük düzeni bozulmaz ve gelişim ritmi korunur. 

18 Aylık Bebeğin Günlük Beslenme Rutini

Bebeğinizin bağışıklığının en büyük destekçilerinden biri beslenmedir. Bebeğiniz günde 2 ara öğün ve 3 ana öğün yiyebilir. Ancak istediği zaman onu emzirebilir, beslenme sıklığını bebeğinizin ihtiyacına göre düzenleyebilirsiniz. Anne sütü ile beslenme 2 yaşına kadar devam etmelidir.  Çünkü anne sütünde bulunan zengin içerikler, bebeğinizin bağışıklık sistemini destekler. Eksikliği ya da yokluğunda ise doktorunuzun tavsiyesiyle çocuk devam sütü ile bebeğinizin beslenmesini destekleyebilirsiniz.

Doktorunuza danışarak anne sütünün hiç verilemediği veya yetersiz olduğu durumlarda Aptamil 4 Çocuk Devam Sütü kullanabilirsiniz.

Kanıtlanmış prebiyotikler içeren Aptamil Çocuk Devam Sütü içeriğindeki D vitamini ile bebeğinizin bağışıklık sisteminin normal işlevini destekler.*  Prebiyotik liflerin yanı sıra 11 vitamin ve 10 mineral içeren Aptamil Çocuk Devam Sütleri, akıllı kutusu ile pratik ve hijyenik kullanım imkanı sağlar.

18 Aylık Bebeğin Günlük Uyku Düzeni

18 aylık bebek rutini için önem taşıyan bir diğer konu ise uyku düzenidir. Bebeğiniz sabah uyandıktan sonra 5 saatten uzun süre uyanık kalabilir. Gündüz uykusu ise yaklaşık 2-3 saattir. Ancak her bebeğin gelişiminin kendine özgüdür ve 18 aylık bebeğiniz 5 saatin üzerinde uyanık duramayabilir.  Bebeğinizin gelişimi devam ettiği için uyku düzenini korumaya özen göstermelisiniz. Bebeğinizin gelişimi için her gün aynı saatte uyuyup uyanmasına özen gösterebilirsiniz. Uyku öncesi ılık banyo yaptırarak uykuya geçmesini kolaylaştırabilirsiniz. 

Bir yaş sonrası bebeklerde uyku rutini oluşturma ipuçları için ¨Bebeklerde 1 Yaşından Sonra Uyku Düzeni Değişir mi?¨ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

¨18 aylık bebek ne kadar uyur?¨ ve ¨18 aylık bebek kaç saatte beslenmeli?¨ sorularının cevabını ise aşağıdaki tabloda verdik. Tabloyu incelerken her bebeğin gelişimi ve buna bağlı olarak günlük rutininin farklı olduğunu hatırlatmak isteriz. 

18 Aylık Bebeğin Günlük Oyun Programı

Bebeğinizin günlük ritminin önemli parçalarından birisi de oyun düzenidir. Hafızası gelişmekte olan bebeğinizle eşleştirme kartları ya da bir eşyayı saklayıp yerini değiştirdikten sonra bulmasını isteme gibi oyunlar oynayabilirsiniz. 

18 Aylık Bebeğin Günlük Rutin Tablosu

07.00-Uyanma alt ve üst değişimi.

07.30-Kahvaltı, Anne sütü. Eksikliğinde doktorunuz önerdiyse Aptamil Çocuk Devam Sütü

08.30-Oyun, eğitici aktivite, öğrenme.

09.30-Ara öğün.

10.00-Bez değiştirme, oyun, eğitici aktivite.

11.00-Açık hava gezintisi.

12.00-Öğlen yemeği.

13.30-Öğlen uykusu rutinleri, Anne sütü. Eksikliğinde doktorunuz önerdiyse Aptamil Çocuk Devam Sütü

14.00-Öğlen uykusu.

16.00-Uyanma, bez değiştirme, ara öğün.

17.00-Oyun,eğitici aktivite, eğlence.

17.30-Açık hava gezintisi.

18.00-Akşam yemeği.

19.00-Uyku öncesi rutinler, banyo, pijama

19.30- Anne sütü. Eksikliğinde doktorunuz önerdiyse Aptamil Çocuk Devam Sütü

20.00-Masal, kitap okuma ve gece uykusuna geçiş.

 *D vitamini çocuklarda bağışıklık sisteminin normal işlevine katkıda bulunur.


Referans