Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür

Anne Sütünün Bağışıklık Faydaları

Uzmanlar, bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi üstünde duruyor.  Daha sonra eğer anne ve bebeğin durumu uygunsa, 2 yıl daha emzirmeye devam edilmesi de tavsiye ediliyor. Uzmanların bu ısrarının çok kuvvetli bir dayanağı var. Anne sütü, özellikle ilk 6 ay, bebeğe gereksinimi olan tüm besin öğelerini tek başına vermesiyle biliniyor. Bu sihirli besin, sadece bebeğin gelişimi ve gıda ihtiyacını karşılamakla kalmıyor, aynı zamanda bebeğin bağışıklık sistemi için de önemli bir yapı taşı görevi görüyor.

İçerdiği protein, yağ, demir ve vitaminlerle bebek bağışıklık sistemini güçlendiren besin değerlerini bulunduran anne sütü, içindeki koruyucu maddeler sayesinde enfeksiyonlara savaş açar. İlk doğduklarında bağışıklık sistemi çok zayıf olan bebeklere güç vermek için en iyi besin kaynağı olan anne sütü, mucizevi etkilerini her alanda gösterir.

Bağışıklığa İlk Adım; Doğumdan Sonraki Emzirme

Anne sütü sihrini doğumdan hemen sonra gösterir. Kolostrum da denilen doğumdan sonraki ilk sarı süt, bebeğin bağışıklık sistemi için ilk adımdır. Bileşiminde yüksek oranda protein ve bağışıklık kazandıran immünoglobulin barındırır. Bu süt ilk etapta bebeği bağırsak ve solunum yolları enfeksiyonlarından kaynaklanan problemlerden korur. Bebek doğduktan sonra 12 saat içerisinde verilmesi gereken bu süt, yüksek oranda serum proteini içerdiği ve pH derecesi yüksek olduğundan dolayı bebekler için önem taşır.

Anne Sütü Hangi Hastalıklardan Korur?

Bağışıklık için anne sütü önemi azımsanmayacak kadar büyüktür. Bağışıklık sisteminde anne sütü kavramı başrolü oynar da denebilir. Çünkü anne sütü ile beslenen bebeklerin daha az hastalandığı rahatlıkla görülebilir. Anne sütünün büyük oranda engellediği vakaları şöyle sıralayabiliriz;

  • Kulak solunum ve idrar yolu enfeksiyonları
  • Mide hastalıkları ve kusma
  • Zatürre
  • Astım
  • Alerjik vakalar
  • Diyabet
  • Menenjit
  • Kalp rahatsızlıkları

Anne sütünün içinde yeterli demir olduğu için, emzirilen bebeklerde kansızlık görülmez. Ayrıca anne sütü alan bebeklerde, pişik, karın ağrısı daha az görülür.

Anne Sütünün Diğer Mucizevi Özellikleri

Bağışıklık sistemini güçlendiren gıdalar içinde en etkili seçenek olan anne sütü, antibiyotik niteliğindedir. Isı derecesi bebeklere göre olan bu süt, kesinlikle sterildir. 2 yaşına kadar anne sütü ile beslenen bebeklerde çene ve diş gelişiminin çok daha sağlıklı olduğu görülür. Bağışıklık sistemini güçlendirici özelliklerinin yanında anne sütü, bebeğin ruhsal, bedensel ve zekâ gelişimine yardımcı olur. Dikkat azlığı sendromu, ilgisizlik gibi olgularda birebir etkilidir.

Doğru Emzirme

Anne sütünden maksimum fayda almak için emzirmeyi bilinçli bir şekilde tamamlamak gerekir. Emzirme işlemi doğumdan yarım saat sonra başlar, ilk 6 ay sadece anne sütü olmak üzere bebek besin ihtiyacını giderir. 6.aydan sonra bebeğinizin ek gıdalara geçse de 2 yıl boyunca bebeğin temel besin kaynağı anne sütüdür.

Bebek emzirme süresi ortalama 15-20 dakika sürmesi beklenir. Bebekler normalde bir öğünde alacakları anne sütünün yaklaşık %50’sini ilk 1-2 dakikada, kalan %50’sini geriye kalan zamanda emerler. Bebek emmeye devam ettikçe süt giderek koyulaşır. Koyulaşmasının sebebi artık yağlı sütün gelmesidir. Bu son süt onun doymasını ve memeyi kendiliğinden bırakmasını sağlar. Bu yüzden her öğün tek bir memeden süt verilmesi tavsiye edilir. Bebekleri emzirme sıklığı bünyeden bünyeye değişir. Her emzirme sonrası üretilen süt miktarı biraz daha artar. Zamanla emzirme aralıkları bebeğinizin de büyümesiyle uzayacak ve annedeki süt azalacaktır.

Emzirmenin Anneye Faydaları

Emzirmenin annenin sağlığına da faydası vardır. Emzirme, göğüs kanseri, yumurtalık kanseri, kemik erimesi ve anemi risklerini azaltır. Rahimin eski haline dönmesini sağlarken, annenin aşırı kan kaybetmesine engel olur. Emzirmenin anneyi idrar yolu enfeksiyonlarından koruduğu da bilinir. Ayrıca emzirme, anne ve bebek arasında kuvvetli bir bağın oluşması yönünde oldukça faydalıdır.

*Bilgi niteliğindedir. Detaylı bilgi için doktorunuza danışın.