Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

5 Aylık Bebeğin Günlük Rutini

Bebeğinizin 5. Ayı

Minik bebeğiniz artık ellerini daha iyi kullanmaya başlayabilir. İki eliyle oyuncakları kavrayabilir ve ellerini birbirine vurabilir. 5 aylık bebeğinizin büyüleyici hızdaki gelişimine destek vermek için onun günlük düzenini koruyabilirsiniz. 5 aylık bebeğinizin beslenme düzeni, uyku rutini ve oyun programının hastalıklar nedeniyle bozulmaması için bebeğinizin bağışıklık sistemine destekleyebilirsiniz. Bebeklerde bağışıklık sisteminin önemini öğrenme için de ¨Hastalıklara Karşı Bağışıklık¨ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Hem 5 aylık bebek rutini hem de bebeklerde bağışıklık sisteminin desteklenmesi için önem taşıyan beslenme düzenine bakarak dikkat etmeniz gereken konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Beş Aylık Bebeğin Günlük Beslenme Rutini

5 aylık bebeğiniz, günlük tüm besin ihtiyacını anne sütü ile karşılayabilir. 5 aylık bebeğinize gündüz saatlerinde 3-4 saat ara ile anne sütü verebilirsiniz.  Anne sütünde bulunan zengin içerik, bebeğinizin bağışıklık sisteminin desteklenmesine yardımcı olur. Eksikliği ya da yokluğunda ise doktorunuza danışabilirsiniz.

Beş Aylık Bebeğin Günlük Uyku Düzeni

¨Bebeklerde uyku rutini ne zaman başlamalı?¨ sorusunun cevabı sizin için artık netlik kazanmaya başlayabilir. Bebeğiniz belirli saatlerde uyanıp yine aynı saatte uyumaya; masal, ninni ya da banyo gibi uyku rutinlerine alışmaya başlamış olabilir. 5 aylık bebeğiniz; gündüz 4 saat, gece 11 saat olmak üzere günde yaklaşık 15 saat uyuyabilir. 

Beş Aylık Bebeğin Oyun Programı 

Bebeğiniz, sesleri taklit etmeye başlayabilir. Bebeğinizin dil gelişimine destek vermek için onunla oynarken yüzüne bakarak şarkı söyleyebilirsiniz. Artık ara tonları da ayırt etmeye başlayan bebeğinizin karşısına renkli oyuncaklar koyarak onlara ulaşmasını da bekleyebilirsiniz.

¨5 aylık bebek kaç saatte beslenmeli?¨ ve ¨5 aylık bebek ne kadar uyur?¨ sorularının cevaplarına ulaşmak için 5 aylık bebeğin günlük düzeni tablosunu inceleyebilirsiniz. Örnek tabloyu incelerken her bebeğin gelişimi ve günlük rutininin kendine özgü olduğunu hatırlamanızda fayda vardır. Bebeğiniz kimi zaman daha az oyun oynamak isteyip daha çok anne sütü almak isteyebilir. Bebeğinizin ihtiyacına göre emzirme sıklığını artırabilir ve günlük düzenini bu değişime göre ayarlayabilirsiniz.

5 Aylık Bebeğin Günlük Rutin Tablosu

07.00-Uyanma, bez ve üst değişimi.

07.30-Anne sütü.

08.00-Oyun zamanı. Destekli oturmalar yapabilirsiniz.

09.30-Bez değiştirme ve uyku.

11.00-Uyanma, bez kontrol, anne sütü.

12.00-Oyun, eğitici aktivite.

12.30- Açık hava gezintisi.

13.30-Bez değiştirme, sonrasında anne sütü.

14.00-Uyku zamanı.

15.30-Uyanma ,bez değiştirme, oyun, müzik ile keyifli vakit geçirme.

16.00-Anne sütü.

17.00-Akşam üstü şekerleme uykusu.

18.00-Uyanma, bez değiştirme.

18.10-Oyun, eğitici aktivite, eğlence, öğrenme.

18.30-Uyku öncesi rutinler. Banyo, masaj, uyku tulumu.

19.00-Anne sütü.

20.00-Gece uykusuna geçiş.

23.30-Rüya öğünü 

03.30-Rüya öğünü