Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür

6 Aydan Sonra Uyku Düzeni

Bebeğiniz ilk aylarında geceleri sık sık acıkıyor ve uyanıyordu. Kesintisiz bir gece uykusu bu dönemlerde hayaldi. Fakat 3-4 aylık dönemde bebek, uyku eğitimine uygun hale geldiğinden artık rahat bir nefes almanın vakti geliyor. Ona yavaş yavaş uyku alışkanlıkları kazandırabilirsiniz. Birçok ebeveyn bu ayrıntıyı atlasa da hiçbir şey için geç değil. Bebeğiniz 6 aylık ya da daha büyükse ve hala gece kuşuysa ona uyku alışkanlığını kolayca benimsetebilirsiniz.

Uyku Saatlerini Bilin

Öncelikle şunun bilinmesinde fayda var; 6-9 ay arası bebekler günde ortalama 13-15 saat uyur. Bebeğin bu dönemlerde günde 2 kere öğlen uykusuna yatması yeterlidir. Geceleri 1-2 kere uyanması gayet normaldir fakat tekrar uykuya dalabilir. Bunu bilmek, bebek uyku saatlerini ve sürelerini saptamak ve düzeni oturtmak adına önem taşır. Böylece onun çok uyuduğunu düşünüp panik olmaz ya da yeterli uyuduğunda onu zorla uyutmaya çalışarak savaş vermezsiniz.

Gece Gündüz Farkını Öğretmek

Birçok bebek, uyku düzeni olmadığı için gece ve gündüzü ayırt edemez. Önce onun gece ve gündüzü ayırt etmesini sağlayın. Her sabah onu belli bir saatte uyandırın. Öğlen uykusunda perdeleri kapatmayın ve aşırı sessiz bir ortam yaratmayın. Gün içinde uyuyacağı kısacık uykuyu bilsin. Gece olduğunda loş bir ışık kullanın. Gece uykularından uyandığı zaman karanlığı gördüğünde tekrar uyuması gerektiğini anlayacaktır. Yatmadan önce ona hikâye veya ninni okuyun. Bu onu rahatlatacak, uykuya dalmadan önce gece olduğunu anlayacak ve uzun süre uyuması gerektiğini bilecektir. Mümkün olduğunca sessiz olun ve mecbur kalmadıkça odasına girmeyin.

Beslenme ve Banyo

Bebeğinizin banyosunu uyku saatinden önce yaptırmanız, onun huzurlu bir gece uykusu kazanmasını sağlayacaktır. Suyun verdiği rahatlama hissi, bebeğinizin uyuya dalmasını kolaylaştırabilir. Bundan daha önemli bir konu daha var ki o da beslenme saati. Yemek yedirdikten sonra hemen uyutmak, bebeğin gece acıkmayacağı ve uyanmayacağı gibi düşünceler oluşturabilir. Fakat tıpkı yetişkinler gibi, bebekler de uyumadan hemen önce midelerinin tıka basa doymalarından rahatsızlık duyarlar. 6. aydan sonra en ideal olanı, uyku saatinden en geç 1,5-2 saat önce beslenmesidir. Uykudan hemen önce beslenildiğinde; hazımsızlık, gaz problemleri ve uykuya dalma güçlüğü oluşabilir.

Beşiğine Yattığını Fark Ettirin

En önemli adım, bebeğinizi beşiğine alıştırmaktır. Ayağınızda sallayıp uykuya daldıktan sonra onu beşiğe yerleştirmek ya da emzirme esnasında uyuması bebeğinizin beşiğinde uykuya dalmasını zorlaştırır. 6 ay ve sonrası bebeklerinizi beşiğine yatırın ve orada uykuya dalmasını sağlayın. Bu gibi durumlarda bebeğinizin ağlamasından endişe duymayın. Eğer yeterli şartları sağladığınızı düşünüyorsanız onun isyan etmesine izin verin. Bebeğin beşiğinde uykuya dalması için odada bulunun, fakat onunla çok fazla fiziksel temasta bulunmayın. Birkaç kere pışpışlamak ve odada olduğunuzu fark ettirmek ona güven verecek ve uykuya dalmasını sağlayacaktır. Bu alışkanlığı kazandıktan sonra artık odaya belli aralıklarla girecek, sonrasında artık onu beşiği ile baş başa bırakabileceksiniz.