Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür

Bağışıklık Sistemi İçin Uyku

Hem yetişkinler hem de bebeklerde uykunun bağışıklık sistemi üzerinde etkisi üzerinde durulması gereken bir konudur. Özellikle bebek ve çocuklarda kaliteli uyku, gelişimleri ve bağışıklıklarının güçlenmesi bakımından çok önemlidir. Yeterince uyuyup uykusunu almış bünyelerin enfeksiyonlara karşı daha dirençli olduğu görülür. Bunun için ebeveynlerin hem kendi hem de bebeklerinin sağlığı için uykularını düzene sokmaları gerekir. Yeterli ve kaliteli uyku ile bağışıklık sistemine katkıda bulunmak her iki taraf için de yararlı olacaktır. 

 

 

Uyku Bağışıklık Sistemine Nasıl Etki Eder?

Bağışıklık sistemini güçlendirmek sadece alınan mineral ve vitaminlerle ilgili değildir. Düzenli ve kaliteli bir uyku bile bağışıklık konusunda öne çıkan bir etmendir. Uyku ve bağışıklık sistemi arasındaki bağ aslında oldukça bilimseldir. Uyku hormonu olarak bilinen ve beyinden salgılanan melatonin, vücuttaki bakteri ve toksinlerle savaşan mucizevi bir antioksidandır. Bunun için her bünyede bu melatoninin yeterince salgılanması gerekir. Ancak şunu unutmamak gerekir; bu hormon karanlığa duyarlıdır ve sadece gece uykularında görülür. Bu yüzden gece uykuları sağlık açısından, öğle vakti şekerlemelerinden çok daha kıymetlidir.  Ayrıca uyku ve bağışıklık arasında güçlü bir bağ daha bulunur. Belirli bağışıklık hücreleri uyku sırasında oldukça aktiftir. Bu yüzden uyuma esnasında vücudun iyileşmesi hız kazanır. Çünkü gün içinde harcanan enerjinin tam tersine, vücut her yönüyle uykuya adapte olur.

Bebekler Ne Kadar Uyumalıdır?

Yenidoğan bebeklerin uyku ihtiyacı ilerleyen haftalarda azalacaktır. Ama yine de bebekler çocukluk çağına kadar uzun saatler uykuya ihtiyaç duyarlar. Bu ihtiyaç hem onların dinlenmesi hem de sağlıkları için çok önemlidir. Ebeveynlerin bu konuda bilinçli olması bebeklerin uyku planını doğru bir şekilde yapmaları bağışıklık sistemine de katkıda bulunacaktır. Bebeklerin gelişimlerine göre uyku saatlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Yenidoğan: Günde 16-20 saat
 • 6 Haftalık: Günde 15-16 saat
 • 4 Aylık: 9-12 saat gece uykusu ve 2 kez kısa öğlen uykusu
 • 6 Aylık: 11 saat gece uykusu ve 2 kez kısa öğlen uykusu
 • 9 Aylık: 11-12 saat gece uykusu ve 2 kez kısa öğlen uykusu
 • 1 Yaş: 10-11 saat gece uykusu ve 2 kısa öğlen uykusu

 

Bebeğin Güvenli ve Huzurlu Uyumasını Sağlayan Etmenler

Bağışıklık sistemi yani hastalıklarla mücadele etme konusunda önemli olan uykunun süresi kadar kaliteli olması da önemli. Bebeklerin huzurlu ve güvenli bir şekilde uyuması için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir.

 • Bebek karnı açken uykuya dalma konusunda zorlanacak ya da kısa sürede uyanacaktır. Bunun için önce bebeğin karnının tok olmasına özen gösterilmelidir.
 • Bebeklerde uyku düzeni durumunu etkileyen bir diğer faktör de gaz sancısı. Dairesel hareketlerle yapılacak masaj, ninni/pışpışlama eşliğinde uykuya dalan bebek, huzurlu olacaktır.
 • Bebeğin yattığı mekân da oldukça önemlidir. Bebeği sert bir yüzeyde, yüz yukarı gelecek şekilde uyutmak gerekir.
 • Yastık, pelüş oyuncak ve diş kaşıma gereçlerini, beşiğin dışında tutmak onu güvende tutar.
 • Oda sıcaklığı ise tam ayarında olmalıdır. Odayı 22 ºC veya 70 Fahrenhayt’ta tutmak ideal sıcaklığa erişilmesini sağlar.

 

*Bilgi niteliğindedir. Detaylı bilgi için doktorunuza danışın.