Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Bebek Kıyafetleri Nasıl Olmalı

“Bebeğinizin kıyafeti organik pamuklu mu olmalı” ya da “Bebeğinizin rahatını sağlayacak kıyafetler nelerdir?” gibi soruların cevaplarına ulaşmak için siz ebeveyn adayları için hazırladığımız ilk bebek kıyafeti alışverişi kriterlerine göz atabilirsiniz.

Bebek Kıyafeti Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 1. Bebeğin giydiği kıyafetler hassas cildine temas ettiği için ne tür kumaştan üretildiği önemlidir. Bu nedenle kıyafet alırken mutlaka etiketini okuyun ve hangi malzemelerin kullanıldığını kontrol edin.
 2. % 100 pamuklu kumaşları tercih edin. Sentetik malzemelerden yapılan giysiler bebeğinizin cildini tahriş edebilir.
 3. Bebeklerin kıyafetleri çok sık değiştirildiği için kolay giydirilip çıkarılan kıyafetler tercih edilmelidir.
 4. Bebeğinizin hem boyuna hem de kilosuna uygun kıyafetler almalısınız. Yaşından küçük ya da büyük kıyafetlerin içerisinde huzursuz olabilir.
 5. Bebekler her şeyi ağızlarına götürdükleri için kıyafet üzerinde bulunan malzemelere dikkat edin. Düğmeli kıyafetler yerine çıtçıtlıları tercih edin. Bağcıklı, püsküllü, pullu kıyafetler de aynı şekilde kaza riski taşırlar.
 6. Kalın kumaşlar bebeğinizin hareketlerini engelleyip  rahatsız edebilir. 
 7. Kullanım kolaylığı açısından omuzları ayarlanabilen, alttan açılan ya da önden fermuarlı kıyafetleri tercih edin.
 8. Aldığınız tişört veya sweatshirt gibi kıyafetlerin baş kısmından genişleyebiliyor olmasına dikkat edin.
 9. Dikiş yerleri kalın ve sert giysiler bebeğinizi rahatsız edebilir. Alacağınız kıyafetin tersini çevirip dikiş yerlerini kontrol edin.
 10. İlk 6 aydan sonra yani katı gıdaya geçtikten sonra üstleri daha çok kirleneceği için leke tutmayan kumaşlar siz ebeveynlerin hayatınızı kolaylaştıracaktır.
 11. Özellikle siz ebeveynlerinde alerji bulunuyorsa bebeğinize yünlü ya da tüylü kıyafetler almamaya özen gösterin. Çünkü ebeveynlerinde alerji olması bebeğinizde alerji ortaya çıkma ihtimalinin %70 olduğunu gösterir. Bu sebeple bebeğinizde alerji görülme ihtimaline karşı alerjiyi tetikleyen maddelerden yapılmamış giysiler seçin.
 12. Çorap alırken üst lastiklerinin çok sıkı olmamasına özen gösterin. Bebeğinizin ayak parmaklarının rahatça hareket etmesine özen gösterin.

Doğru bebek kıyafetini seçmenize rağmen yıkama esnasında doğru deterjanı seçmezseniz, bebeğinizin hassas cildi rahatsız olabilir. Bebekler için özel üretilen hipoalerjenik, bitkisel kaynaklı leke çıkarıcılar içeren sıvı bebek deterjanları bebeğiniz için özenle seçtiğiniz giysileri aynı özenle temizler. Narin çamaşırlar kolaylıkla lekelerden, kirlerden arınır. Bebeğinizin cildi için dermatolojik olarak test edilmiş deterjanların nasıl kullanıldığını, bebek çamaşırlarını nasıl temizlediğini öğrenmek için TemizSözlük ipuçlarından yararlanabilirsiniz.