Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Bebekler 1 Yaşından Sonra İnek ve Keçi Sütü İçebilir mi?

Bebeğiniz 6. ayını doldurup ek gıdaya geçtikten sonra birçok lezzeti keşfetti. Ancak bir yaşına gelene kadar süt, bal ve fıstık gibi bazı alerjen gıdaları ise hiç yemedi. Şimdi bir yaşına girdiğine göre “1 yaşından sonra süt tüketimi nasıl olmalı?” ya da ¨Bebeklerde inek sütüne ne zaman başlanmalı?¨ sorusunun cevabını merak ediyor olabilirsiniz.

 

1 yaşından sonra inek sütü ya da keçi sütü tüketimi ile ilgili aklınıza gelebilecek tüm soruların cevaplarına birlikte bakalım. İşte, bir yaş sonrası çocuklarda süt tüketimi rehberi:

 

  • 1 Yaşında Çocuğuma İnek Sütü Verebilir miyim?

 

Her canlının sütü, kendi yavrusunun gelişimini destekleyecek ve büyümesini sağlayacak özelliklere sahiptir. Bu nedenle inek ya da keçi sütünü anne sütüne alternatif olarak görmemekte fayda vardır. Örneğin inek sütü içerisinde bulunan yüksek orandaki protein ve mineraller, bir yaş öncesi bebeklerin böbreklerini zorlayabilir. Çünkü inek sütü, bebeklerin henüz gelişmekte olan böbreklerine uygun değildir.

 

Ayrıca bebekler, zihinsel ve fiziksel gelişimlerinin hızla devam etmekte oldukları bir yaştadırlar. Ancak inek sütü içerisinde, anne sütünde bulunan Omega-3 yağ asidi DHA ve prebiyotikler bulunmaz. DHA uzun zincirli yağ asidi ise bebeklerde beyin gelişimi için kritik rol oynar.

 

Prebiyotikler ise bağırsaklarda bulunan yararlı bakterilerin çoğalmasını sağlar. Böylece bebeklerin bağışıklık ve sindirim sistemlerinin gelişimlerine yardımcı olur. Bu sebeple bebeklerin hayata sağlıklı bir adım atabilmeleri için iki yaşına kadar anne sütü tüketmeleri tavsiye edilir. Anne sütü yokluğu ya da eksikliğinde ise doktorunuzun tavsiyesi ile prebiyotik bileşenler ve DHA bulunan devam sütü içirerek bebeğinizin gelişimini destekleyebilirsiniz.

 

  • Alerjik Bebeğime İnek Sütü Yerine Keçi Sütü İçirebilir miyim?

Bebeklerde en yaygın görülen alerji türlerinden birisi, inek sütü alerjisidir. Çünkü bebeklerin bağışıklık sistemleri, inek sütünde bulunan proteinlere karşı reaksiyon gösterebilir. Bunun sonucu olarak bebeklerde sindirim sisteminde, solunum yolunda ve ciltte bazı rahatsızlıklar görülebilir. Ayrıca inek sütü alerjisi olan bebeklerin yaklaşık %92’sinde keçi sütü alerjisi de görülebilir.

 

Anne sütü ise içeriğinde bulunan prebiyotikler sayesinde bebeklerin bağışıklık sistemlerinin güçlenmesine yardımcı olur. Bağışıklık sistemi güçlenen bebeklerde de alerji görülme riski daha düşük olur. Anne sütü eksikliği ya da yokluğunda ise doktorunuzun tavsiyesi ile içeriğinde etkinliği kanıtlanmış prebiyotik bileşenler bulunan devam sütü ile bebeğinizi besleyebilirsiniz.

 

Bebeklerde alerji hakkında daha detaylı bilgi almak için “Alerji Nedir?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

  • Keçi Sütü Bebeğimin Besin İhtiyacını Karşılar mı?

Anne sütü, içeriğindeki prebiyotikler sayesinde bebekleri doğumdan itibaren korur. Bileşiminde bulunan yağ asitleri ve vitaminlere de bebeklerin gelişimlerine yardımcı olur. Keçi sütü ise çocukların gelişimleri için ihtiyaç duydukları yeterli içeriğe sahip değildir.

 

Örneğin keçi sütünün 100 ml’sinde yaklaşık 1 mg C vitamini bulunurken anne sütünün 100 ml’sinde 5 mg C vitamini bulunur. A vitamini, folik asit ve yağlar açısından da anne sütü, keçi sütünden çok daha zengindir. Keçi sütü ile anne sütü arasındaki farkı öğrenmek için “Keçi Sütü, Anne Sütüne Yakın mıdır?¨” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

 

Kaynak: