Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Rutin Değişimleri ile Başa Çıkma İpuçları

Rutin Değişimleri ile Başa Çıkma İpuçları

Günlük rutinin sağlanması, bebeklerin daha düzenli ,uyuyabilmelerine ve yeterli beslenmelerine destek verir. Rutinler, bebeklerin bir sonraki adımı öğrenmelerini sağlayarak uykuya geçiş gibi zamanları daha kolay kabul etmelerini sağlayabilir. Ayrıca öngörülebilir bir düzene sahip olmak, anne babaların da hayatlarını kolaylaştırır ve ebeveynlerin, bebekleri ile huzurlu bir iletişim kurmalarına yardımcı olur. Bebeğinizin günlük düzenini nasıl koruyabileceğinizi öğrenerek hem onun gelişimine destek verebilir hem de huzurlu bir ebeveynlik deneyimi yaşayabilirsiniz.

Rutinler Nasıl Korunur?

Diş çıkarma, hastalık, büyüme atakları gibi dönemlerde bebeklerin günlük düzenlerinde aksamalar olabilir. Bebek rutininde değişim olması ise beslenme, uyku ve oyun düzeninin bozularak bebeklerin huzursuzluk yaşamasına yol açabilir. Bebeğinizin kendisini güvende hissetmesi ve gelişiminin olumsuz etkilenmemesi için de günlük rutinlerini korumaya özen gösterebilirsiniz. Bebeğinizin rutinlerini korumanın en etkili yollarından biri ise onun bağışıklık sistemini desteklemektir. 

Bebeğinizin vücudunun hastalıklara karşı dirençli hale gelmesi, günlük düzeninin korunmasına yardımcı olur. Bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirmenin en etkili yollarından birisi ise beslenmesine özen göstermektir. Bebeğinizi ilk 6 ay sadece anne sütü, 6. ayından 2 yaşına kadar ise ek gıda desteği ve anne sütü vererek besleyebilirsiniz. Eksikliği ya da yokluğu durumunda ise doktorunuzun önerdiği çocuk devam sütü ile bebeğinizin beslenmesini destekleyebilirsiniz.

Yolculuk gibi bebeklerin ani değişim yaşamasına neden olan durumlarda günlük rutinleri korumak için de aşağıdaki tabloda yer alan önerilerimize göz atabilirsiniz:

Rutin Değişimleri ile Başa Çıkma İpuçları

  • Yolculuğa çıkacaksanız bir hafta öncesinden başlayarak planladığınız seyahat zamanına göre bebeğinizi her gün 10’ar dakika erken ya da geç yatırabilirsiniz.
  • Bebeğinizin uyku düzeninin bozulmaması için ona gece ile gündüz arasındaki farkı öğretebilirsiniz: Gündüz sık sık dışarı çıkarabilir, gece ise odasında uyku atmosferi oluşturabilirsiniz.
  • Değişim nedeniyle huzursuzluk yaşayıp beslenme düzeninin bozulmaması için bebeğinizi sık sık kucağınıza alabilir ve onunla konuşabilirsiniz.
  • Bebeğinizin uyuma ve uyanma saatlerine göre dışarıdaki aktivitelerinizi planlayabilirsiniz.
  • Diş çıkarma gibi huzursuzluk verici dönemlerde bebeğinize dişlerini rahatlatmak için uygun uygulamalar ile onun rahatlamasını sağlayabilirsiniz. 
  • Tekrar rutin oluşturmak için bebeğinizin kendisini güvende hissetmesine yardımcı olabilirsiniz. Sabah uyanacağı saatlerde odasında olabilir ve oyun süresini artırabilirsiniz.

 

Bebeğinizin beslenme düzeni, uyku rutini ve oyun programı ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak için ¨Bebeklerde Rutin Oluşturmanın Önemi¨ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. 

 

Kaynaklar