Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Yenidoğan Bağışıklık Gelişimi

Yeni doğan bebeğin bağışıklık sistemi, yetişkinler ya da gelişimini sürdüren çocuklar kadar güçlü değildir. Bu durum, henüz olgunlaşmamış bağışıklık sisteminin hastalıklarla mücadele etmek için zamana ihtiyacı olduğunu gösterir. Yine de hamilelik sırasında annenin bağışıklık sisteminde hastalıklarla savaşan antikor, plasental yollarla bebeğe ulaştığı için bebek bir süre koruma altındadır. Bu antikorlar, zamanla tükenmeye başlasalar da mümkün olduğunca bebeği rutin hastalıklardan koruma açısından etkililerdir. Anneden gelen antikorların varlığı geçici olduğu için bebeğin bağışıklık sisteminin desteklenmesi gerekir.

Bağışıklığını Destekleyin

Bebeğiniz sezaryen ile doğduysa bağışıklık sisteminin güçlenmesi için ona destek olmanız gerekir. Çünkü sezaryen doğumda bebek doğum kanalından geçmez ve buradaki bakterilere temas etmez. Bu da bağırsak florasının oluşumunu etkileyebilir. Dolayısıyla bebeğin bağışıklık sistemi daha geç gelişebilir. Bebeğinizin beslenmesinde etkinliği kanıtlanmış probiyotik ve prebiyotik besinler içeren kaynakların bulunmasını sağlayarak bağışıklığını destekleyebilirsiniz. Bebeğinizin ayına uygun etkinliği kanıtlanmış probiyotik ve prebiyotik besinler içeren besinler için eczacınıza ya da doktorunuza danışabilirsiniz.

Anne Sütünün Önemi

Anne sütünün tek başına tartışmasız mucizevi bir besin değeri vardır. Bağışıklığı güçlendirmek için ek bir koruma seviyesine sahip olan anne sütü, mikroplarla savaşan içeriklere sahiptir. ilk 6 ay sadece  anne sütüyle beslenen bebekler, daha az şiddetli semptomlara veya daha hafif enfeksiyonlara maruz kalırlar. Anne sütüyle beslenen bebeklerin genellikle alerji, romatizmal rahatsızlıklar ve kulak enfeksiyonları gibi kronik hastalıklarla daha az karşılaştıkları görülür. Bu yüzden ilk 6 ay anne sütü alınması gerektiği tavsiye edilir. 6 aydan sonra anne sütü yeterliyse ve bebek hala emebiliyorsa, bu sürecin 2 yıl devam etmesi  sağlık açısından faydalı olacaktır.

Aşılamalar

Bebek 2 ila 3 aylıkken, annenin plasentadan geçen koruyucu antikor miktarı düşük bir noktada olacaktır. Bebeğin bağışıklık sistemi kendi antikorlarını üretmeye başladığı dönemler de buna tekabül eder. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için en önemli tedaviler aşı yoluyla gerçekleşir. Yani, en az anne sütü kadar, aşı yaptırmak da önem taşır. Aşıların vaktinde ve tam olarak yapılması, vücuda çok tehlikeli bakteri ve virüslerin yayılmasını engeller. Bazı ebeveynlerin aşı yaptırılmaması görüşüne karşı; kızamık, çocuk felci, boğmaca gibi hastalıklardan korunmak için aşılar çok güçlü koruyucular olduğu söylenebilir.

Uyku

Bağışıklık sisteminin gelişmesi için uyku son derece önemlidir. Araştırmacılar, çocuklarda görülen hastalıkların büyük bir bölümünün yetersiz veya düzensiz uyku düzeninden olduğunu açıklar. Özellikle yenidoğan bebekler, günde 16-20 saat uyuyabilirler. Bebek büyüdükçe bu saatler azalsa da aslında bebekler 3 yaşına kadar 10-14 saat uyumalıdırlar. Gece uykularının yanında gündüz uyku düzenin de oturtulmuş olması, yenidoğanların bağışıklık sistemine büyük katkı sağlayacaktır. Bunun için bebeğin bulunduğu ortamın ısısı, yatağın rahatlığı ve uykuya dalmasını engelleyecek ihtiyaçlarının giderilip giderilmediği son derece önemlidir.

*Bilgi niteliğindedir. Detaylı bilgi için lütfen doktorunuza danışın.