Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Zayıf Bağışıklık Sistemi

Bağışıklık sistemi, yetişkinleri ve bebekleri birçok enfeksiyona karşı koruyan, vücudun savunma mekanizmasıdır. Bağışıklık zayıflaması da çeşitli enfeksiyon hastalıklarının habercisidir.

Bebeklerin henüz olgunlaşmamış bünyeleri için bağışıklık büyük önem taşır. Bu nedenle bebeklerde bağışıklığı güçlendirme konusunda hassas olmak ve bağışıklık çökmesi sinyallerini önceden alabilmek önemlidir. 

Bebeklerde Bağışıklık Sistemi Nasıl Oluşur?

Bebekler dünyaya bağışıklık sistemleriyle birlikte gelirler. Tabii bir yenidoğanın gelişmiş bir bağışıklık sistemi yoktur. Bağışıklık sistemi çocuğun yaşamı boyunca adım adım güçlenerek mikroorganizmalar ile savaşmayı öğrenir ve öğrendiklerini ileriki yıllarda da uygular. Anne sütüyle bağışıklık sistemi güçlendirme çalışmalarına başlayacak olan vücut, zamanla bunu daha olgun hale getirir. 6.aydan sonra ek gıda döneminde de bağışıklığı güçlendirecek vitamin ve mineraller içeren besinlerle  beslenen bebekler, anne sütüne 2 yaşına kadar devam ederek enfeksiyonlara karşı kalkan oluşturacaklardır. 

Bağışıklık sistemi olgunluğa erişene kadar, enfeksiyon oluşturan organizmalar ile karşılaşan bebeklerin vücudu daha fazla sayıda antikor üretecek ve bağışıklık sistemi daha güçlü hale gelecektir. Fakat bu, hastalıkların her zaman bağışıklığı güçlendirdiği anlamına gelmez. Hastalıkların süreklilik göstermesi, aynı zamanda bebeklerde zayıf bağışıklık sisteminin ayak sesleri şeklinde kabul edilebilir. Zaman zaman mikropla tanışan bebeklerde görülen hastalıklar kronik bir hal alıyorsa bu durum, bağışıklık çökmesinin habercisi de olabilir.

Bebeklerde Bağışıklık Zayıflığı Belirtileri

Bebeklerde bağışıklık zayıflığı, kendini çok kolay bir şekilde gösterir. Henüz kuvvetlenmeyen bağışıklık sistemleri, hastalığa çok müsaittir. Eğer bu hastalıklar çok sık tekrarlanıyor ve iyileşmesi uzun zaman alıyorsa bir doktora danışmanızda fayda var. Bağışıklık sistemi zayıf olan bebekler, şu semptomları gösterirler:
•    Soluk ten ve halsizlik,
•    Aşırı stres ve sürekli ağlamalar,
•    Uzun süre geçmeyen ishal ve dışkının renginin her zamankinden farklı olması,
•    Hırıltılı nefes,
•    Gözlerde kızarıklık ya da yeşil-sarı göz akıntıları,
•    İnatçı öksürük,
•    Vücut ısısının sürekli 38 derece ve üstünde seyretmesi,
•    Ağız içinde veya cilt üzerinde uzun süre görülen apseler,
•    Kulak ağrıları ve sürekli tekrar eden kulak akıntıları.

Bebeklerde Bağışıklık Sistemi Neden Zayıflar?

Bebeklerde bağışıklık sistemi tam olarak gelişmemişken sürekli zayıflamasının çeşitli nedenleri vardır. Anne sütünden yeterince faydalanamamak, uykusuzluk, bebeğin yanında sigara tüketimi, hijyenik ortamın sağlanamaması, bu nedenlerin en güçlüleri arasında bulunur. 

Zayıf bağışıklık, virüslerin ağız, burun ve gözler yoluyla kolayca vücuda girmesine neden olur. Mikroplarla doğrudan temas, çok sıcak ve çok soğuk hava, kirlenmiş yüzeyler, mevsim geçişleri, bağışıklık sistemi zayıflığında hemen etkisini gösterir. 

Sürekli baş gösteren enfeksiyon rahatsızlıklarından kurtulmak için bebek bağışıklık sistemini geliştirmenin adımlarını bilmelisiniz. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yollarını incelemenizde yarar var. 

 

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Zayıf bağışıklık sistemine sahip olan çocuklarda sıkça görülen hastalıkların önüne geçmek elbette mümkün. Gelişmekte olan bağışıklığı daha da güçlendirmek için birkaç noktada hassas olmanız gerekiyor.

Beslenme: Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyeceklerden yararlanarak bünyeyi kuvvetlendirmek sağlıklı yaşamın ilk kuralı. Anne sütünde bağışıklığı güçlendirecek tüm vitamin ve mineraller bulunuyor. Bu yüzden ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmek, daha sonra eğer mümkünse 2 yaşına kadar anne sütünden devam etmek çok önemli. Ek gıda dönemine geçen bebeklerin ana öğünlerinin anne sütü,  ara öğünlerinin besin değeri yüksek olan meyve ve sebzelerden oluşması gerekiyor. Özellikle A, C, E vitaminlerini içeren besinler, protein ve omega 3 destekleriyle güçlü bağışıklık için önemli değerler.

Uyku: Uyku esnasında vücut direnci artar ve vücut kendi kendini onarır. Bunun için düzenli uyku, bağışıklık sistemini de güçlendirir. Gece uykularının yanında 5-6 yaş dönemine kadar öğlen uyku düzenini de sağlamak çocukların beden sağlığı ve gelişiminde olumlu etkiler bırakır.

Hijyen: Hijyenik olmayan ortamlarda çocuk mikropla kolay buluşur ve bu mikroplar bağışıklık sisteminin güçsüz duruma gelmesine neden olur. Bunun için çocukların hijyenik ortamlarda büyümesi, hasta olan insanlarla temasta bulunmaması gerekir.