Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

15 Aylık Bebeğin Günlük Rutini

Bebeğinizin 15.Ayı.

15 aylık bebeğiniz artık ilk adımlarını atmaya ve ilk kelimelerini söylemeye başlayabileceği bir gelişim döneminde.

Bebeğinizin gelişiminin destekçisi olan beslenme, oyun ve uyku rutinlerinin koruyarak bağışıklık sistemini destekleyebilirsiniz.15 aylık bebek rutini ve bu düzeni korumanın yollarını öğrenmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz. 

15 Aylık Bebeğin Günlük Beslenme Rutini

15 aylık bebeğinizin günlük beslenmesini 3 ana öğün, 2 ara öğün olacak şekilde gündüz saatlerine bölerek ayarlayabilirsiniz. Bebeğinizin gelişimsel ihtiyaçlarını karşılayabilmek için 2 yaşına kadar beslenmesinde anne sütüne yer verebilirsiniz. Eksikliği ya da yokluğunda ise doktorunuzun önerisiyle, kanıtlanmış prebiyotik lifler içeren Aptamil Çocuk Devam Sütü ile 15 aylık bebeğinizin beslenmesin ve bağışıklığını destekleyebilirsiniz.* (Bebeğinize en iyisi anne sütüdür, eksikliğinde doktora danışınız.) 

15 Aylık Bebeğin Günlük Uyku Düzeni

15. aydan itibaren bebeğinizin gündüz uyku sayısı bire düşebilir. Ancak uyku düzeni her bebekte değişkenlik gösterebilir. Gündüz uyku sayısı bire düşmediyse bebeğinizin uyumasında sakınca yoktur. Gündüz uyku sayısının azalması bazı bebeklerde 18 ayı bulabilir. ¨15 aylık bebek ne kadar uyur?¨ sorusunun cevabı için aşağıdaki örnek tabloyu inceleyebilirsiniz. Ancak her bebeğin gelişiminin kendine özgü olduğu ve buna bağlı olarak günlük rutininin de farklılık gösterdiğini hatırlamakta fayda vardır. 

15 Aylık Bebeğin Oyun Programı

¨15 aylık bebek kaç saatte beslenmeli?¨ gibi bebeklerin gelişimine dair merak edilen sorulardan biri de bebek gelişiminde oyunun yeridir. Oyun oynamak bebeğinizin zihinsel ve fiziksel gelişimine destek olur. Bebeğiniz 15 aylıkken el-göz koordinasyonu ve dengede durma kabiliyeti gelişir. *Mesela bebeğiniz, minik bir kepçe ile topları taşıyarak başka bir kutuya doldururken bu becerisini geliştirebilir[1] . İnce motor becerilerinin gelişimi ve renk farkını ayırt etmesi için de parmak boyalarla resim yapabilir. 15 aylık bebeğinizin günlük oyun programına ekleyebileceğiniz oyunları öğrenmek için ¨Bir Yaşına Giren Bebeğin Zihinsel Gelişimini Destekleyebileceğiniz 3 Oyun¨ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

15 Aylık Bebeğin Günlük Rutin Tablosu

07.00-Uyanma,bez ve üst değişimi.

07.30-Kahvaltı, Anne sütü ya da doktorunuz önerdiyse Aptamil Çocuk Devam Sütü

08.30-Oyun, eğlence, eğitici aktivite.

09.30-Ara öğün.

10.00-Öğleden önce uykusu.

(artık tek uyku uyumak isteyebilir, uyumak istemezse birlikte eğitici bir aktivite gerçekleştirebilirsiniz.)

11.00-Bez değiştirme, oyun, açık hava gezintisi.

12.00-Öğlen yemeği.

13.30-Bez değiştirme, Öğlen uykusu rutinleri, Anne sütü ya da doktorunuz önerdiyse Aptamil Çocuk Devam Sütü

14.00-Öğlen uykusu.

15.00-Uyanma ,bez değiştirme.

15.30-Ara öğün.

16.00-Oyun, eğitici aktivite, eğlence.

16.30-Açık hava gezintisi.

17.45-Akşam yemeği.

18.30-Uyku öncesi rutinler, sakin oyun, banyo, pijama.

19.00- Anne sütü ya da doktorunuz önerdiyse Aptamil Çocuk Devam Sütü

19.30-Masal,kitap okuma ve gece uykusuna geçiş.

*Bebeğinize en iyisi anne sütüdür, eksikliğinde doktora danışınız. Bu gıda prebiyotik bileşen içerir. Prebiyotik bileşenler, sindirim sistemini düzenlemeye ve bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olan probiyotik mikroorganizmaların bağırsakta gelişimini ve yaşamını destekler. Sağlıklı yaşam için dengeli ve çeşitli beslenme önemlidir.