Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

8 Aylık Bebeğin Günlük Rutini

Bebeğinizin 8. Ayı

Sekiz aylık bebeğiniz kendi başına desteksiz oturmaya başladığı için mama sandalyesinde daha rahat oturabilir. Aile sofranızın bir parçası olma yolunda hızla ilerleyen bebeğinizin gelişimine destek vermek için de onun günlük rutinini koruyabilirsiniz. 8 aylık bebek rutini içerisinde önemli yere sahip olan uyku düzeni, beslenme rutini ve oyun programını koruyarak bebeğinizin bağışıklık sistemini destekleyebilirsiniz.

Sekiz Aylık Bebeğin Günlük Beslenme Rutini

8 aylık bebek beslenme düzeni, günde 2 bebek kavanozu miktarı ek gıda ve anne sütünden oluşur. 1 yaşına gelene kadar bebeğinizin ana öğünü, anne sütü olmaya devam eder. 8 aylık bebeğinizin beslenmesinin en az %70’ini anne sütü oluşturur.* [1] Anne sütü, içeriğindeki zengin bileşenler ile bebeğinizin bağışıklık sistemini destekler. Eksikliği ya da yokluğunda ise doktorunuzun önerisine uygun olarak bebeğinizi devam sütü ile besleyebilirsiniz.

Ek gıdaya geçişte anne sütünün önemi hakkında bilgi edinmek için ¨Ek Gıda Döneminde Emzirme¨ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. ¨8 aylık bebek kaç saatte beslenmeli?¨ sorusunun cevabına ulaşmak için de aşağıdaki örnek günlük rutin tablosunu inceleyebilirsiniz.

Sekiz Aylık Bebeğin Günlük Uyku Düzeni

Bebeğinizin gece uykusu beslenme nedeniyle hala bölünmeye devam edebilir. Bazı bebekler ise gece kesintisiz uykuya geçebilirler. Bebeğinizin beslenme ve gelişim ihtiyacına göre gece beslenme sıklığını artırabilirsiniz. Sekiz aylık bebeğinizin gündüz uykusu ortalama 2 saat, gece uykusu ise 11 saat olabilir. ¨Bebeklerde uyku rutini ne zaman başlamalı?¨ sorusunun cevabını alabileceğiniz ve bu rutinleri koruyabileceğiniz bir döneme girmiş olabilirsiniz. 

Bebeğinizi uyku öncesi ılık bir banyo, loş bir oda ve bir masal ile gece uykusuna hazırlayabilirsiniz. Oluşturduğunuz rutinlerin bozulmaması için de 8 aylık bebeğinizin bağışıklık sistemini anne sütü ile destekleyebilirsiniz.

Sekiz Aylık Bebeğin Günlük Oyun Programı

Sekiz aylık bebeğiniz farklı sesleri duymaktan keyif alabilir. Bir kutunun içerisine fasulye ya da mercimek gibi kuru bakliyatları koyup ağzını güvenli bir şekilde kapatabilirsiniz. Bu kutuların çevresini ise ilgi çekici renklerle kaplayabilirsiniz. Bebeğiniz yeni sesleri keşfetmekten zevk alacaktır.

8 Aylık Bebeğin Günlük Rutin Tablosu

06.30-Uyanma, bez ve üst değişimi.

07 00- Anne sütü. Eksikliğinde doktorunuz önerdiyse devam sütü*

07.30-Oyun, eğlence, eğitici aktivite, müzik.

09.30-Ara öğün. (Kahvaltı)

10.00-Bez değiştirme ve uyku.

11.00-Uyanma ve Anne sütü. Eksikliğinde doktorunuz önerdiyse devam sütü*

11.30-Oyun, eğitici aktivite, eğlence,

12.00- Açık hava gezintisi.

13.00-Alt değiştirme ve ara öğün. (öğlen yemeği)

14.00-Uyku zamanı.

15.00-Uyanma, bez değiştirme, sonrasında anne sütü. Eksikliğinde doktorunuz önerdiyse devam sütü*

15.30-Eğitici aktivite, eğlence, müzik,

16.00-Açık hava gezintisi.

16.30-Ara öğün.

17.00-Eğlence, eğitici aktivite, oyun.

18.30-Uyku öncesi rutinler, banyo, masaj, uyku tulumu. 

19.00- Anne sütü. Eksikliğinde doktorunuz önerdiyse devam sütü*

19.30-Gece uykusuna geçiş.

01.30-Rüya öğünü beslenmesi.

*Bebeğinize en iyisi anne sütüdür, eksikliğinde doktora danışınız.