Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

3. Ay Bebek Gelişimi

Bebeğinizin fiziksel gelişimi ve zihinsel gelişimi hızla ilerliyor. Bebeğiniz 3. ayında artık başını tutuyor olabilir. Sizinle göz teması kuruyor, hatta çevresinde olup bitenleri göz teması ile takip ediyor olabilir. İşte 3 aylık bebeklerde neler olur? 3 aylık bebek nasıl gelişir? sorusuna cevap bulmak ve 3 aylık bebek gelişimi ile ilgili sizi bekleyen gelişmeleri öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.  

3 Aylık Bebek Ne Kadar Beslenmeli?

Bebeklerin en temel besin kaynağı anne sütüdür. Anne sütünüz, bebeğinizin ihtiyaçlarını ilk 6 ayda tek başına karşılayacak mucizevi içeriklere sahiptir. Bu yüzden bebeğinizin beslenmesinde ilk 6 ay sadece sütünüzün yer alması önemlidir. Bebeğinizi her istediğinde emzirebilirsiniz. Emzirme süresi yaklaşık 10-15 dakika olabilir.

Bebeğinizin 1 yaşına kadar beslenmesiyle ilgili detaylı bilgileri Bebeğinizin Ay Ay Beslenme Bilgileri başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

3 Aylık Bebek Kaç Saatte Bir Beslenmeli?

Önceki aylarda olduğu gibi üç aylık bebeğinizi her istediğinde emzirebilirsiniz. Genel olarak ise üç aylık bebekler her 3 ila 4 saatte bir beslenme ihtiyacı duyabilirler. Bebeğinizin yeterli beslenip beslenmediğinin işaretleri ise yeterli kilo alımı ve düzenli olarak bez değişimine ihtiyaç duymasıdır.

3 Aylık Bebekler Gece Beslenmeden Olur mu?

3 aylık bebeklerde gece beslenmesi, bebek ne zaman uyanırsa o zaman yapılabilir. Eğer bebek uyanmıyorsa beslenme yapılmayabilir. Bebeklerde büyüme hormonu, gece uyku sırasında salgılanır. Bebeğinizi, kesintisiz uyumasını sağlamak ve büyümesini desteklemek için gece hiç uyanmıyorsa beslemeyebilirsiniz.

3 Aylık Bir Bebek Kaç Kilo Olmalı?

3 aylık kız bebekler ortalama 5.8 kg, erkek bebekler ise 6.4 kg olabilir. İdeal Boy ve Kilo Hesaplama sayfasında yer alan Persentil Hesaplama Aracını kullanarak bebeğinizin gelişimini düzenli olarak kontrol edebilirsiniz.

3 Aylık Bebek Bir Ayda Kaç Kilo Almalı?

3 aylık bebekler ortalama olarak haftada 140-200 gram arası, bir ayda ise 700-900 gram arası kilo alabilir. Her bebeğin gelişimi birbirinden farklıdır, doğum kilosuna göre farklılıklar olabilir ve sağlıklı kilo alımı kontrolünü doktorunuzla birlikte takip etmeniz gerekir. Bebeğinizin yeterince kilo almadığını gözlemliyorsanız öncelikli olarak doktorunuza danışmalısınız.

3 Aylık Bebeğin Boyu Ne Kadardır?

Bebeğiniz üçüncü ayında 1.5 - 2.5 cm büyüyebilir. Üç aylık erkek bebekler yaklaşık 61.4 cm, kız bebekler 59.8 cm olabilirler. Önemli olan bebeğinizin kendi gelişim sürecini takip etmesidir

3 Aylık Bebek Baş Çevresi Kaç cmdir?

3 aylık kız bebeğinizin baş çevresi ortalama 39.5 cm, 3 aylık erkek bebeğinizin ise 40.5 cm olabilir.

3 Aylık Bebek Günde Kaç Bez Değiştirir?

Bebeğiniz günde 6 ila 10 kez çişli bez değişimine ihtiyaç duyabilir. Sadece anne sütü ile beslenen bebeklerin haftada bir kaka yapması normal olduğu gibi günde 5-6 kez kaka yapmaları da normaldir.

3 Aylık Bebek Ne Kadar Uyur?

3 aylık bebeklerin uyku düzeni yavaş yavaş oturmaya başlayabilir ve bebekler 24 saatte 14 ila 16 saat uyuyabilir. Bebekler, bu dönemde 2 ila 4 saat aralıklarla beslenme ihtiyacı duyarak uyanabilirler. Bu süre bazı bebeklerde daha uzun olabilir.

Bebeğinizi nasıl uyutmanız gerektiğiyle ilgili bilgi almak için İlkadımlarım Akademi’de yer alan uyku eğitimlerini de izleyebilirsiniz.

3 Aylık Bebeğin Uyku Düzeni Nasıl Olmalı?

Bebeğin düzenli şekilde uyuması, gelişimini olumlu etkileyen faktörlerin başında gelir. Uyku rutini sağlanan bebeklerin, beslenme isteği artacağı gibi bilişsel gelişimi ve bağışıklığı da desteklenir.

Üçüncü ay ile ¨Bebeklerde uyku düzeni ne zaman başlar?¨ sorusunun cevabını almaya yaklaştığınız bir dönemdesiniz. Midesi büyüyerek daha uzun süre tok kalmaya ve sirkadiyen ritmi yani biyolojik saati gelişmeye başlayan üç aylık bebeğiniz artık geceleri daha uzun süre uyuyabilir.

Bebeklerde uyku rutinine 6. hafta ila 3. ay arasında yavaş yavaş geçilebilir.  3 aylık bebekler gündüz 4 kez uyuyabilir. En son gündüz uykusunu saat 17.00’de yapmalı, gece uykusuna da saat 20.00’de yatmalıdır.

3 aylık bebeğinizin uyku düzenine başlamadan önce onun gece ve gündüz arasındaki farkı öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için de bebeğinizi gece karanlık ortamda, gündüz ise aydınlıkta uyutabilirsiniz.  Eğer bebeğinizde kolik ya da gaz sorunu varsa uyku rutinine beyaz gürültü de ekleyebilirsiniz. Ayrıca ilk 4 ay boyunca Moro refleksine bağlı olarak kendini uyandırmaması için bebeğinizi yarım kundaklayabilirsiniz.

Büyüme hormonunun uyku sırasında salgılanması nedeniyle bebeklerde uyku rutini oluşturmak önemlidir.  Rutinler, bebeklerde uyku saatinin geldiğini hissettirir. 3 aylık bebek uyku rutini oluşturmak için banyo, masaj, emzirme, gaz çıkarma, ninni ya da şarkı söyleme gibi aktiviteleri her gün aynı saat ve düzende yapılabilirsiniz.

3 aylık bebeğe uyku rutini oluştururken şunlara dikkat etmelisiniz;

 • Bebeğinizi yarı ortopedik sertlikteki bir yatakta ve 1 yaşına kadar yastık kullanmadan uyutun.
 • Bebek odasının sıcaklığını 22-24 derecede ayarlayın, bebeğinize oda sıcaklığına uygun kıyafetler giydirin.
 • Bebeğinizi emzirdikten sonra rahat uyuması ve tekrar uyanmaması için gazını çıkararak uyutun.
 • Eğer gece besliyorsanız daha az iletişim kurun ve uykusu dağılmadan yatağına yatırın.
 • Emerek ya da sallanarak uyumasını öğrenmemesi için uykuya dalmaya yakın bir zamanda yatağına bırakın.
 • Bebeği uyurken sırtüstü ve başı sağa ya da sola dönük şekilde yatırın.

3 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

3 aylık bebeklerin fiziksel ve zihinsel gelişimlerine bağlı olarak gözlemleyebileceğiniz değişimler şunlardır:

 • Bebeğiniz, onu karnının üzerine yatırdığınızda başını ve kollarını kaldırmaya başlayabilir.
 • Sesleri taklit edebilir.
 • Oyuncakları kavrayıp sallayabilir.
 • Kucağınızda destekli şekilde tuttuğunuzda ayaklarının üzerine basmayı deneyebilir.
 • Yüksek sesle gülebilir.

3 Aylık Bebek Motor Gelişimi İçin Neler Yapılmalı?

Motor becerileri gelişen 3 aylık bebeğiniz birçok yeni beceri kazanmayı sürdürüyor. Artık dokunmak ya da kavramak istediği nesnelere doğru uzanıyor, eliyle daha küçük parçaları tutabiliyor ve sallıyor. Peki 3 aylık bebeğin motor gelişimi için neler yapabilirsiniz?

 • 3 aylık bebek motor gelişimi için bebeğinizi yumuşak bir örtünün üzerinde karın üstü yatırıp önüne canlı renklere sahip eşyalar koyabilirsiniz. Sizin gözetiminizde olan bebeğiniz hem boynunu kaldırmaya hem de oyuncaklara uzanmaya çalışacaktır. Karın üstü zamanı hakkında bilgi almak için Biraz Hareket Vakti: Tummy Time Nedir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.
 • Bebeğinizin eline kavrayabileceği bir nesne verin ve sonrasında hafifçe çekin. Bu hafif ve yumuşak bir çıngırak olabilir. Bu faaliyet bebeğinizin sizin çabanıza direnerek kaslarını geliştirmesine yardımcı olur.
 • 3 aylık bebeğiniz için zilli, çıngıraklı eldiven ve çoraplar oldukça uygun. Hareket ettikçe ses çıkararak, onu eğlendirecek olan bu çıngıraklı patik ve eldivenler, bebeğinizin duyularını keşfetmesini ve geliştirmesini sağlar. Aynı zamanda el ve ayaklarını daha çok hareket ettirmesini teşvik eder, motor gelişimini destekler.
 • Üzerinde farklı dokuları ve renkleri, aynaları, ses çıkaran malzemeleri olan oyun halısının üzerine sırt üstü yatırdığınızda bebeğiniz üstten sarkan oyuncakları takip eder ve onlara dokunmak için hareket edebilir.
 • Bu aydan itibaren bebekler artık kafasını sağa sola çevirebilir. Bir oyuncağına ip takıp yukarıdan sallarsanız takip ederek kafasını çevirmesini sağlarsınız.
 • 3 aylık bebeğin motor gelişimini desteklemek için elinde sıkınca çeşitli sesler çıkaran yumuşak oyuncaklar alabilirsiniz. Bunlar farklı dokulardaki yumuşak bloklar ya da top olabilir. Hem görsel hem duyusal gelişimini destekleyecek olan bu oyuncaklarla miniğinizin ellerini ve parmaklarını kullanmasını destekleyebilirsiniz.
 • Duyularının gelişimi için üç aylık bebeğinizin önüne farklı dokularda eşyalar koyabilirsiniz.

3 Aylık Bebek Basar mı?

3 aylık bebek ellerinden tutulduğunda kısa bir süre için vücudunu dik tutabilir.  Koltuk altından desteklendiğinde adım atma hareketlerini yapabilir. Ama unutmamalısınız ki  bebeğinizin yürümesine daha çok zaman var. Bebeğinizin yürümesini kendi gelişimine bırakmalısınız. Bebeğinizin doğal gelişim sürecini tamamlamadan yürütmeye çalıştırmamalısınız.

3 Aylık Bebekle Nasıl Oynanır?

Bebekler hangi ayda olursa olsun oyun oynamaya ve oyuncağa merak duyar. Oyun, bebeklerin fiziksel ve bilişsel gelişiminin en büyük destekçilerinden biridir. Bu yüzden bebeklerin günlük ritmi içinde beslenme ve uyku gibi oyun rutininin de yer alması önemlidir.

3 aylık bebeğiniz dokunma, tutma ve kavrama becerilerinin hızla geliştiği bir dönemdedir. Oyuncaklarını kısa süreli olarak elinde tutabilir ve sallayabilir.  Eline geçirdiği nesneleri dikkatlice inceler, sıkar ve ağzına götürür.  

Siz de oyunları daha iyi anlamaya ve tepki vermeye başlayan 3 aylık bebeğinizle birlikte şu şekilde oynayabilirsiniz;

 • Bebeğinizin dil gelişimini desteklemek için kucağınıza alıp değişik sesler çıkarabilirsiniz. Bu sesleri duymak onun hem sizi taklit etme isteğini artırır hem de yeni sesler çıkarmasını sağlayabilir.
 • Bebeği kucağınıza alın, önce göz teması kurun ve onunla konuşun. Bebeğinizin çıkardığı seslere duyarlı olun, çıkardığı sesleri taklit edin, onunla sohbet edermiş gibi o ses çıkarırken dinleyip o sustuğunda konuşun.
 • Parmak kuklalarını konuşturup şarkılar söyleyerek sizi dinleyen miniğinizin, daha çok ve farklı sesler çıkarmasına destek olabilirsiniz.
 • Bez aktivite kitapları 3 aylık bebeğinizle güzel zaman geçirmek için oldukça uygun. Bez kitapta miniğinizin ellerini ve parmaklarını kullanmasını destekleyen basit aktiviteler, hışırdayan sayfalar, diş kaşıyıcısı ve küçük bir ayna olabiliyor. Bu 3 aylık bebek oyuncağını, halkası yardımıyla puset, araba koltuğuna asarak istediğiniz yere götürebilirsiniz.
 • 3. ayda aynaya birlikte bakarak bebeğinizin kendini tanımasını sağlayabilirsiniz.
 • Bu ayda bebeğinizin en sevdiği oyuncaklardan biri çıngırak olabilir. Eline sallandığında ses çıkaran, yumuşak saplı, ağır olmayan renkli bir çıngırak verirseniz bebeğinizin dokunma, duyma, el-göz koordinasyonu ve kavrama gibi becerilerinin gelişmesine katkıda bulunmuş olursunuz.
 • Oyun halısı bebeğin 3. ayından sonra ilgisini çeker. Vücut hareketlerini artırmak için oyun halısının üzerine oyuncaklar asabilirsiniz.
 • İlk 3 ay yumuşak, ses çıkaran ve yıkanabilir oyuncaklar tercih edebilirsiniz.

3 aylık bebek için oyun rutini oluştururken oyuncak seçimine, oyuncakların özelliklerine, oyuncağın bebeğinizin ayına uygun olup olmamasına dikkat etmelisiniz. Bebeğinizin gelişimini hızlandırmak ve gününü mutlu geçirmesini sağlamak için bebek gelişim oyunları ile bebek eğitici oyunlarını içeren bir oyun rutini oluşturabilirsiniz.

Bebeğinize 1 yaşına kadar hangi oyun ve oyuncakları tercih edebileceğinizle ilgili 0-1 Yaş İçin Oyun ve Oyuncaklar yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

3 Aylık Bebek Nasıl Sesler Çıkarır?

3 aylık bebeğiniz artık hem sizi daha çok dinliyor hem de ses çıkarıyor olabilir. Konuştuklarınıza çıkardığı seslerle tepki verebilir. Bebeğinizin duyma yetisinin gelişimine bağlı olarak dil becerileri de gelişir. 3. ayın sonlarına doğru, içinde sessiz harf bulunan heceleri söyleyebilir düzeye gelir. Tanıdığı sesleri duyduğunda heyecanlanarak tepki verir. Ebeveynlerinin sesine gülümser ve heyecandan kaynaklanan çığlık sesiyle karşılık verebilir.

Bebeğinizin gelecek aylarda yaşayabileceği konuşma süreciyle ilgili bilgi almak için Ay Ay Konuşmaya Başlama Gelişimi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

3 Aylık Bebek Doktor Kontrolü

Bebeğinizin başının arkasında bulunan bıngıldak bu ayda kapanabilir. Başının ön tarafında bulunan büyük bıngıldak ise henüz kapanmayabilir. Üçüncü ay bebek kontrolünde doktorunuz bıngıldağı kontrol edebilir. İkinci ay aşıları vurulduysa bu ay için bir aşı yapılmaz. Ancak doktorunuzun önerdiği farklı bir aşı programı varsa buna uymalısınız.

Doktorunuz üç aylık bebeğinizin kilosunu, boyunu ve baş çevresini ölçebilir. Bunların yanı sıra kulakta enfeksiyon, karında doku gibi olağandışı bir durum olup olmadığını gözlemlemek için genel kontroller yapılabilir. Kontrole gitmeden önce aklınıza takılan soruları not ederek doktorunuza sormanızda fayda vardır.

Bebeğinizin dördüncü ay gelişimine dair merak ettiğiniz konular ise 4. Ay Bebek Gelişimi yazımızda sizi bekliyor.

 

 

 
 

Kaynaklar