Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür

Uyku Meleği ile 0-6 Ay Uyku Düzeni

Yeni doğan bebekler günlerinin büyük çoğunluğunu uyuyarak geçirirler. Öte yandan aileler için bu ilk günler, her açıdan bebeklerinin dilini çözmeye çalıştıkları, bebeğin ağlamasının nedeni bulmak için her türlü ihtimali tek tek eledikleri zorlayıcı günler olabilir; hele de bebekleri hiç uyumuyorsa…

Peki bebekler ilk aylarda ne kadar uyur?

Yeni Doğan Dönemi

Yeni doğan döneminde gündüzleri ortalama 1 saat ayakta kalabilen bebekler, dört aylık olduklarında artık 2 saate kadar ayakta kalabilirler. Bebekler yeni doğan döneminde derin uykuya dalmazlar. Uykularında mırıldanmaları, zaman zaman gözlerini açmaları, hareket halinde olmaları çok normaldir. Özellikle gözünü açıp, mırıldandığında, eğer sonrasında kısa gündüz uykuları ile uğraşmak istemiyorsanız, hemen yataktan kaldırmamanızı öneririm. Bebekler yeni doğan döneminde birçok sebepten dolayı uykuya dalmakta zorlanabilirler. Kundak ve beyaz gürültü böyle durumlarda size yardımcı olabilir. Kundak, anne karnındaki sıkışıklık hissini verdiği için, beyaz gürültü de anne karnında duyduğu seslere benzediği için, güvenli ortam hissi vererek rahatlamalarına ve dolayısıyla rahat uykuya geçmelerine neden olur.

Dört – Altı Ay Arası Dönem ve Felaket Uykusu

Dört aylık olduklarında artık birçok bebek geceleri gece beslenmesi için iki veya üç kez uyanarak toplamda 11-12 saat gece uykusu uyumaya başlar.

Dördüncü aya kadar bebeğiniz geceleri sadece beslenmek için iki-üç kez uyanıp geri uyurken, bir anda geceleri çok sık kalkmaya başlarlar. Normal şartlar altında bir hafta süren uyku gerilemesi süreci geçtiğinde gece uykuları normale döner. Eğer bir hafta içinde düzelmeye başlamazsa, eminim ki bebeğiniz gündüz bir saatten daha kısa süre uyuyordur. Ben bu kısa gündüz uykularını “Felaket Uykusu” olarak adlandırıyorum. Bu 1 saatten kısa süren uykular aslında bebeğinizin gündüzleri yeterince dinlenememesine yol açar ve dördüncü ayda gerçekleşen uyku gerilemesi döneminden sonra geceye olan etkisi görülmeye başlar. Kulağa korkunç gelen bu dönemle ilgili size güzel haberim var: Bunu kesinlikle düzeltebilirsiniz.

Altıncı aya geldiğimizde bebeğiniz artık gündüz uykuları arasında 2-2,5 saat ayakta kalabilir. Sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki uzun uyku ve akşamüstü de kısa bir kestirme uykusu yapar. Kestirme uykusundan sonra gece uykusuna geçinceye kadar ortalama 3-3,5 saat ayakta kalabilir. 

Altıncı ayda, erken doğumu ve tıbbi bir sorunu olmayan, kilo alımı ve gelişimi düzenli bebekler geceleri kesintisiz 11 saat uyuyabilirler. Evet yanlış duymadınız! Kesintisiz 11 saat!... Eğer bebeğiniz uyanıyorsa bunun ana sebebi yorgunluktan dolayı uyuyamamalarıdır.

Gündüz ayakta çok fazla kalırlarsa veya yeterince uyuyup dinlenmezlerse bebekler de yetişkinler gibi yorulurlar ve bu tıpkı yetişkinlerdeki gibi uyuyamamaya veya gece uykularından sık sık uyanmaya yol acar. Bunun tek çözümü bebeğinizin gündüz uyku düzenini yaşına uygun hale getirmektir. Ancak bir-iki gün düzenli uyuması her şeyi bir anda düzeltmez. Bu, uzun soluklu bir yoldur. Bu süreçte sabırlı tutarlılık bebeğinizin uykularını düzenlemede en önemli faktördür. Bebeğinizin gündüz uykularını düzenlemeye başlamanızdan iki-üç hafta sonra gece uyanmalarının azalmaya başladığını görürsünüz.

Uyku Meleği Seride Samurkaş

Bütün makalelerimde; Kim West’in kitabını(İyi Uykular Tatlı Rüyalar El Kitabı), GSC programında kullanılan akademik dokümanları, NCBI üzerinden PubMed ve PMC’deki akademik araştırmaları kaynak olarak kullanıyorum.