Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

6. Ay Bebek Gelişimi

Bebeğiniz; ek gıda ile tanışacağı, emekleme denemeleri yapabileceği ve hatta belki ilk dişinin bile çıkabileceği bir dönüm noktasına geldi. Birinci yaşının yarısına ulaştığında ne gibi sürprizlerle karşılaşacağınızı merak edebilirsiniz. Bu heyecanlı dönemde aklınıza gelebilecek ¨6 aylıkken bebek nasıl olur?¨, ¨6 aylık bebekler nasıl davranır?¨ gibi soruların cevaplarını derlediğimiz bu yazının devamını okuyarak 6 aylık bebek gelişimi ile ilgili tüm detayları öğrenebilirsiniz.

6 Aylık Bebek Ne Sıklıkla Beslenmeli?

Bebeğiniz 6. ayını doldurduğunda, doktor tavsiyesi ile ek gıdaya geçiş yapabilir. Ancak bebeğiniz hala beslenme ihtiyacının %70’ini anne sütü ile karşılar. Bu noktada aklınıza 6 aylık bebek ne kadar sütle doyar? sorusu gelebilir. 6 aylık bebeğiniz her bir öğünde yaklaşık 180 ml süt içebilir.

Ek gıdalara geçişte ise tadımlık miktarlar vermeye özen göstermelisiniz. Bebeğinize ek gıdaları 1-2 tatlı kaşığı ölçüsünde tattırarak katı gıdaya geçiş yapabilirsiniz. 180 günlük bebeğinizin, ek gıdaya geçiş yapmaya hazır olduğunun işaretleri ise başını kontrol edebilmesi ve dik oturabilmesidir. 6 aylık bebek beslenmesi ile ilgili detaylı bilgi almak için de Ek Gıdalara Geçiş Nasıl Olmalı? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Peki, 6 aylık bebek kaç saatte bir acıkır? Bebeğinizi günde 4-6 kez emzirebilirsiniz. Örneğin bebeğinize, sabah uyandığında anne sütü verip ortalama iki saat sonra meyve püresi ya da yoğurt tattırabilir, yine iki saatin ardından anne sütü ile bebeğinizi besleyebilirsiniz.

Anne sütü bebeğinizin ana öğünüdür. Eksikliği ya da yokluğunda ise doktorunuzun tavsiyesi ile devam sütü ile besleyerek bebeğinizin gelişimini destekleyebilirsiniz.

6 Aylık Bebeğin Doyduğunu Nasıl Anlarız?

Bebeğinizin karnının doyduğunu en iyi günlük ıslak bez sayısından anlayabilirsiniz. Eğer günde 4-5 çişli bez değiştiriyorsanız bebeğinizin karnı doyuyor demektir. Aynı zamanda bebeğinizin doyduğunu anlamanın en iyi yollarından biri bebeğinizin boy kilo gelişimini takip etmektir. Bebeğinizin 6. aydan sonra ayda ortalama 300 gram alması beklenir.

6 Aylık Bebek Kaç Kilo Olmalı?

Altı aylık bebeğiniz bu ay 450-560 gram kilo alabilir. 6 aylık bebek günde kaç gram alır? sorusunun cevabı ise yaklaşık 15-20 gramdır. Buna göre 6 aylık bebek kilosu erkeklerde ortalama 7.9 kg, kızlarda ise 7.3 kg olabilir. Ancak her bebeğin kendine özgü gelişim izlediğini hatırlamakta fayda vardır.

6 Aylık Bebek Boyu Ne Kadardır?

Bebeğiniz bu ay 1-2 cm uzayabilir. 6 aylık kız bebekler 65.7 cm, erkek bebekler ise 67.6 cm olabilir. 6 aylık bebeğinizin persentil aralığını yani büyüme eğrisini öğrenmek için Bebeğinizin Gelişim Tablosu yazımızı okuyabilirsiniz.

6 Aylık Bebeğin Baş Çevresi Kaç cm’dir?

Altı aylık kız bebeklerin baş çevresi ortalama 42.2 cm, erkek bebeklerin baş çevresi ise 43. cm olabilir.

6 Aylık Bebek Günde Kaç Defa Kaka Yapar?

Ek gıdalara başlangıç yapan bebeğinizin kaka yapma sıklığında değişimler yapabilir. Bazı bebekler meyve püresi gibi lifli yiyecekler nedeni ile daha sık kaka yapmaya, bazıları ise daha az yapmaya başlayabilir. Bebeğiniz tuvaletini yaparken zorlanıyorsa ve kakası çok katı ise kabızlık olup olmadığı ile ilgili doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Ayrıca ek gıdalar nedeni ile kaka renginde de değişimler fark edebilirsiniz. Bebeğinizin kaka yapma düzenindeki değişimleri takip etmek için Kaka Takibi sayfasından faydalanabilirsiniz.

6 Aylık Bebek Aralıksız Kaç Saat Uyur?

Altı aylık bebeğiniz gece 11 saat kesintisiz uyuyabilir. Ancak diş çıkarmaya başladıysa yaşadığı huzursuzluk nedeniyle gece uyanabilir. Gündüz yeterince yorulmaması da gece uyanmasına neden olabilir. Gündüz ise aralıklarla yaklaşık 3-4 saat uyuyabilir.

Peki 6 aylık bebek gece uyandırılmalı mı? diye sorabilirsiniz. Midesi büyüyerek daha uzun süre tok kalmaya ve sirkadiyen ritmi yani biyolojik saati gelişmeye başlayan bebeğiniz, artık geceleri daha uzun süre uyuyabilir. 6 aylık bebeklerde gece beslenmesi, bebek ne zaman uyanırsa o zaman yapılabilir, eğer bebek uyanmıyorsa beslenme yapılmayabilir. Bebeklerde büyüme hormonu, gece uyku sırasında salgılanır. Doktorunuzun bebeğinizin gelişimine göre özel bir önerisi yoksa bebeğinizin kesintisiz uyuyarak büyümesini desteklemek için gece hiç uyanmıyorsa beslemeyebilirsiniz.

6 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

Bebeğinizin altıncı ayında görebileceğiniz gelişim aşamalarından bazıları şunlardır:

  • Dizleri üzerinde ileri geri sallanabilir.
  • Emekleme pozisyonuna geçmeye başlayabilir.
  • Duygularını seslerle ifade edebilir.
  • Yatarken önden arkaya ve arkadan öne yuvarlanabilir.
  • Aynaya bakıp sesler çıkarmayı sevebilir.
  • Tanımadığı kişileri görünce ağlayabilir.
  • Dik tuttuğunuzda bacaklarına ağırlık verebilir.
  • Desteksiz oturabilir.
  • Farklı sesler çıkarabilir.

6 aylık bir bebek neler yapabilir? sorusuna cevap aldıktan sonra onunla birlikte neler yapabileceğinizi daha iyi planlayabilirsiniz. Altı aylık bebeğinizin gelişimini desteklemek için ona emeklemeyi teşvik eden oyuncaklar ile üst üste dizilen küp ya da halkalar verebilirsiniz. Ce-e gibi oyunlar oynayarak bebeğinizin, nesne sürekliliğini kavramasına yani eşyaların ortadan kaldırıldığı zaman kaybolmadığını anlamasına yardımcı olabilirsiniz.

6 Aylık Bebeği Oturtmak Doğru mu?

Oturma, ayakta durma, emekleme ve yürüme gibi aktiviteler bebeğin büyük motor gelişimi içinde yer alır. Bebeğin oturması için baş kontrolünü sağlıyor olması önemlidir. Gelişim her bebekte farklılık gösterse de genelde bebekler oturmaya 6. aydan itibaren başlayabilir.

Eğer başını ve boynunu tutabiliyorsa, dengesini sağlayabiliyorsa, bebeğinizi oturması için destekleyebilirsiniz.  Bebeğinizin oturması için ilk alıştırmalara yastıklardan destek alarak başlayabilirsiniz.  Çevresine yastıklar dizerek bebeğinizin dengede kalmasını sağlayın. Yastıkla desteklediğinizde dengesini sağlayabiliyor ve oturuyorsa, yavaş yavaş yastık desteğini çekebilirsiniz. Dik oturmaya başladığında yanlarındaki yastıkları çekebilir, sadece sırtına yastıkla destek verebilirsiniz. Tam olarak oturduğundan emin olduğunuzda ise yastıkları tamamen arkasından kaldırabilirsiniz. Bebeklerin oturma süreciyle ilgili 4 Adımda Bebeğin Oturma Aşamaları yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

6 Aylık Bebek Doktor Kontrolü

Bebeğiniz 6. ayında aşı takvimine göre şu aşıları olmalıdır: 3. doz Hepatit-B aşısı, beşli karma aşının 3. dozu ve çocuk felci aşısının 1. dozu. Doktorunuz altı aylık bebeğinizin baş çevresi, kilo ve boy ölçümünü yapabilir. Bunların yanı sıra fiziksel gelişimini ölçmek için hareketlerini gözlemleyebilir.

6 Aylık Bebeğin Doktor Kontrolünde Neler Yapılır?

Bebeğinizin ek gıdaya geçişi ve ilk dişi çıkmaya başladıysa diş sağlığı ile ilgili dikkat etmeniz gerekenleri bu kontrol esnasında doktorunuza danışabilirsiniz. Özel bir sağlık durumu olmadığı müddetçe doktorunuz bir sonraki kontrolü bebeğinizin 9. ayında yapmayı önerebilir. Bebekler 6 aydan 1 yaşa kadar üçer ay ara ile doktor kontrolüne gidebildiği gibi bazı hekimler her ay muayene tavsiye edebilir.

Bebeğinizin 7. ayına özel gelişim aşamaları ile ilgili bilgi almak için 7. Ay Bebek Gelişimi konulu yazımızı okuyabilirsiniz.  

 

 

Kaynaklar