Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Sonbaharda Bebek Keşifleri

Yazın sona ermesi, bebeğinizle sadece evde vakit geçireceğiniz anlamına gelmez. Sonbahar da yaz kadar açık havada değerlendirilebilecek etkinliklerle doludur. Tek yapmanız gereken, bebeğinizi hava koşullarına göre giydirmek ve bağışıklığını güçlendirmek için beslenmesine özen göstermek. Sonbahar mevsiminde bebekler ile yapılabilecekler listesine göz atarak bebeğiniz ile bu mevsimin tadını çıkarabilirsiniz. Siz açık havanın iyileştirici gücünden faydalanırken bebeğiniz de mevsim değişimini keşfetmenin keyfini yaşayabilir.

Kamp Deneyimi ile Mevsim Geçişine Tanık Olun

Sıcak yaz güneşinin hafiflemeye başlamasını kamp yaparak değerlendirebilirsiniz. Kamp, bebeğinizin minik dünyası için büyük bir macera olacaktır. Yeşilden sarıya dönen ağaçları görüp mevsim geçişini anlayacak, yağmuru teninde hissetmenin heyecanını yaşayacaktır. Eğer bebeğinizle daha önce kamp yapmadıysanız "Bebekle Kamp Yapmanın 7 Püf Noktası" başlıklı yazımıza göz atarak kamp çantanızı hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Bebeğinize Duyusal Deneyimler Yaşatın

Sonbaharda bebek gezmesi denildiği zaman akla bebek arabasıyla gezintiye çıkma gelebilir. Aslında sonbahar, bebeklerin yerdeki yaprakların hışırtısı ile eğleneceği harika bir zaman dilimidir. Bebeğinizi güvenilir bir alanda yere bırakın; yapraklara, tohum keselerine ve dallara dokunmasını sağlayın. Böylece her birinin farklı bir dokuya sahip olduğunu keşfetsin ve işaret ederek ya da ilk kelimeleri ile size soru sormaya çalışsın. Bebeğinize etrafta duyduğunuz kuşların isimlerini, gördüğünüz yaprakların hangi ağaca ait olduğunu ve renk değişimlerini anlatın.

Sonbahar Oyunları Oynayın

Bebeğinizle açık havada yaptığınız keşiflerin büyüsünü evde de devam ettirebilirsiniz. Mesela birlikte topladığınız yaprakları eve getirip sonbahar oyunları oynayabilirsiniz. 

  • Parmak boya ile yaprakların arkasını boyayıp baskı yapabilirsiniz. Bu sayede bebeğiniz yaprakların damarlı görüntüsü ile tanışabilir. 

  • Bir tepsiye su doldurup önce taş ya da dal koyabilir. Sonra bebeğinizin kurumuş yaprak koymasını isteyebilirsiniz. Bebeğiniz yaprağın suda yüzdüğünü görüp yeni keşfiyle mutlu olabilir. 

  • Bir bal kabağını ortadan kesip bebeğinizin önüne koyabilirsiniz. Dokunarak yeni nesneleri öğrenen bebeğiniz kabağın dokusunu ve içindeki çekirdekleri fark edecektir. Bebeğiniz bu keyfi yaşadıktan sonra da eğer ek gıda dönemine geçtiyse ona lezzetli ve sağlıklı bir püre hazırlayabilirsiniz. Bal Kabağı Püresi tarifimize göz atarak bebeğinizi sonbaharın bu eşsiz lezzeti ile tanıştırabilirsiniz. 

Ayrıca sonbaharın renklerinden faydalanarak bebeğinizle oynayabileceğiniz kestaneden tırtıl yapma, dalları sayfaya yapıştırıp parmak boyası kullanarak ağaç yaprağı boyama gibi yeni oyunlar keşfedebilirsiniz.

Bebeğiniz Dünyayı Sağlıkla Keşfetsin

Bebeklerin sonbahar gezmesi söz konusu olduğu zaman akla "Mevsim geçişlerinde nelere dikkat etmeli?" sorusu gelebiliyor. Bebeğinizin sonbahar aylarını keyifle ve sağlıkla geçirmesi için beslenmesine özen gösterebilirsiniz. Bunun için beslenmesinde bağışıklığını destekleyici besinlerin bulunmasına dikkat edebilirsiniz.

Bebeğinizin bağışıklığının en büyük destekçisi, içindeki prebiyotik bileşenler sayesinde anne sütüdür. İlk 6 ay sadece anne sütü, 6 aydan 2 yaşa kadar anne sütüne ek olarak katı gıda vererek bebeğinizin bağışıklığını güçlendirmeye yardımcı olabilirsiniz. Anne sütü eksikliği ya da yokluğunda ise doktorunuzun tavsiyesi ile prebiyotik içeren çocuk devam sütü ile bebeğinizi besleyebilirsiniz.