Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Engelli Bebeğinize Sevgiyle Sarılın

Her sene 10-16 Mayıs Uluslararası Engelliler Haftası olarak tüm dünyada kutlanır. Engelli bireylere karşı farkındalık oluşturmayı amaçlayan bu özel günün önemini en yakından hisseden kişiler ise engelli çocuğu olan ebeveynlerdir.

Hayata Daha Büyük Güçle Sarılın

Engelli, diğer adı ile özel gereksinimli çok geniş bir kavramdır. Kimi bebek için bu zihinsel, kimisi için fiziksel, kimisi için ise fizyolojik engeli ifade eder. Her durum benzersizdir ve ailelerin bu durumlar karşısında yapması gerekenler de farklıdır. Her engelli bebek bakımı farklı ihtiyaçları gerektirse de ebeveynleri birbirine bağlayan ortak bazı özellikler vardır. Engelli bebek sahibi olan anne babalar diğer ebeveynlere göre daha şefkatli, esnek ve dirençli olabilir. Bebeklerini hayatın gerektirdiği durumlara karşı engelsiz yapmaya çalışmak sabır, özveri ve sevgi ister. Tüm bunlar, anne babaya belki de daha önce kendilerinde hiç hissetmedikleri bir güç verir; vazgeçmemek, kim ne derse desin daha iyisi için çabalamak. İşte siz bu özellikleri kendisinde toplayan ve süper kahraman olmak için pelerine ya da uçmaya ihtiyaç olmadığını herkese kanıtlayan kişilersiniz. Kimi zaman bebeğinizi en iyi anlayan arkadaşı, kimi zaman hemşiresi ve kimi zaman da öğretmeni.

Duygularınız İçin Kendinizi Yargılamayın

Engelli bebek annesi ve babası olmak size güç katsa da kimi zaman duygusal dalgalanmalar yaşayabilirsiniz. Bu durumlarda duygularınızı engelli bebeği olan diğer ailelerle paylaşmayı deneyebilirsiniz. Engelli bebeği olan ailelerin sizin bebeğinizdekinden farklı bir sağlık durumu olabilir. Türünün ne olduğu önemli değildir. Önemli olan ailelerin yaşadığı duygusal zorlukları paylaşması ve rahatlama hissine ulaşmalarıdır. İnkar, öfke ya da hayal kırıklığı gibi duygular yaşasanız bile kendinizi bu duygularınızdan dolayı suçlamayın. Bunları kabul edin ve olumlu düşüncelere odaklanma çabası gösterin. Bunun için öncelikli olarak mükemmel ebeveynliğin olmadığına inanın ve kendinizi ya da bebeğinizi diğer kişilerle kıyaslamayın.

Ebeveynliğe birinci olarak bitirilmesi gereken bir maraton gözüylebakmayın ve finale giden koşuda zaman zaman ara verebileceğinizi kendinize hatırlatın. Ailenizden ya da özel gereksinimli bebeğinize bakabilecek nitelikte bir bakıcıdan yardım alın ve ebeveyn olarak kendinize zaman ayırın. Böylece kendinizi rahatlatıp bebeğinize ilgi göstermek için enerji kazanabilirsiniz.

Sevgi Tüm Engelleri Aşacak

Bebeğiniz, cümlelerinize tepki vermiyor ya da hareketlerinize karşılık vermiyor olabilir. Bunun sizde karşılıksız iletişim içerisinde olduğunuz düşüncesini oluşturmasına izin vermeyin. Bebeğiniz, kendi kabiliyetleri çerçevesinde karakterini bulma yolundadır. Yaptığı ya da yapamadığı şeylerin bir sağlık probleminden kaynakladığını kendinize hatırlatın. Ona her zaman sevgi, sabır ve nezaketle yaklaşın. Koşulsuz sevginiz bebeğinize büyük bir güç olur ve sizin hayal kırıklığı yaşamanıza engel olabilir.